NAJMŁODSZY MAZUR WALCZYŁ W CIECHANOWIE

• 10.05.2017, 13:26
  • Marcin
Solidnie w XXIII Ogólnopolskim Turnieju Mini Piłki Ręcznej w Ciechanowie zaprezentowała się drużyna chłopców MKS Mazur Sierpc. Sierpczanie, choć trafili do najtrudniejszej grupy eliminacyjnej, ostatecznie zajęli dziewiętnaste miejsce wśród drużyn z całego kraju.

Już po raz kolejny patronat nad tą prestiżową imprezą, zwaną w środowisku polskiej piłki ręcznej nieoficjalnymi Mistrzostwami Polski 11-latków, objął prof. dr hab. Janusz Czerwiński - Honorowy Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce. W turniejowe szranki stanęły w tym roku aż 24 drużyny.

Grupa śmierci

Do faworytów imprezy należały bez wątpienia uznane w kraju marki, takie jak: Kontra Warszawa, KS VIVE Kielce, UKPR Agrykola Warszawa, Wilanowia Warszawa, czy UKS Szczypiorniak Ostrów Wlkp. Jeśli chodzi o zasady turnieju, były adekwatne do wieku jego uczestników. Mali szczypiorniści grali pięciu na pięciu na zmniejszonych boiskach, przy czym w obronie można było stosować tylko krycie „każdy swego”. Jeśli sędziowie zauważyli w defensywie klasyczną „strefę”, od razu zarządzali rzut karny przeciwko tak broniącej ekipie. Mecze trwały po 4x6 minut. Młodzi sierpczanie trafili początkowo do grupy A razem z UKS Kontra I Warszawa oraz MUKS Zagłębie I Sosnowiec. Jak się później okazało, była to przysłowiowa „grupa śmierci”, bo ekipa z Sosnowca zajęła w całym turnieju pierwsze, a Kontra czwarte miejsce.

Sportowa złość

Mimo tak pechowego losowania sierpczanie walczyli dzielnie. W swoim pierwszym meczu z Kontrą Warszawa po dwóch kwartach przegrywali tylko 6:8. Potem przeważyło już większe doświadczenie i ogranie turniejowe ekipy ze stolicy, która wygrała ten mecz 16:12. W swoim drugim starciu sierpczanie trafili na późniejszych mistrzów. Zespół Zagłębia Sosnowiec dominował fizycznie nad zdecydowaną większością ekip w tym turnieju. Mazur uległ w tym meczu 15:29 i nie mógł już marzyć o grze w czołowej szesnastce turnieju. Sierpczanom pozostała walka o miejsca 17-24 i trzeba przyznać, że sportowa złość, jaką pokazali w kolejnych meczach, może wzbudzać szacunek.         Kolejnym rywalem sierpczan już w grupie VI była drużyna UKS Szczypiorniak II Ostrów Wlkp. Młodzi sierpczanie już po dwóch kwartach prowadzili 18:8 i pewnie zmierzali po premierową wygraną. Od początku dobrze w ataku zaprezentowali się Kacper Turalski (12 bramek w meczu) oraz Jakub Klimarczyk (11 bramek). W bramce pewnie spisywali się Tomasz Stępczyński i Kamil Lisicki. Ostatecznie Mazur pokonał Szczypiorniaka 35:16 i mógł myśleć o drugim meczu grupowym z KS Start SP3 Konin.

Wielu snajperów

Rozpędzony Mazur już do przerwy ustalił, kto rządzi na parkiecie (20:5). W ataku zespół mógł liczyć na aż siedmiu strzelców, w tym m.in. Kacper Turalski (9 bramek), Michał Kunda (7 bramek), Alan Mazuchowski (6 bramek), Bartosz Jagodziński (5 bramek). Ostatnim rywalem młodych sierpczan w tej fazie turnieju była drużyna MUKS Zagłębie II Sosnowiec. Sierpczanie mogli się więc w jakiś sposób odpłacić zawodnikom z Sosnowca za porażkę z ich „pierwszą” drużyną jeszcze w grupie A. Tak też się stało. Podopieczni Piotra Tyndorfa odskoczyli rywalom na siedem bramek (15:8) i pilnowali już potem tylko wyniku. Najwięcej bramek w tym meczu zdobyli Turalski (14) i Klimarczyk (5). Te trzy zwycięstwa dały ekipie z Sierpca prawo walki o miejsca 17-21.

Przegrali wygrany mecz

Pierwszym rywalem Mazura w tej fazie był zespół SP 22 Olsztyn. Po dwóch kwartach sierpczanie prowadzili 16:12 i kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Potem w grze Mazura nagle coś się zacięło i rywale doprowadzili do remisu 25:25. Końcówka była w wykonaniu sierpczan zbyt nerwowa. Trzy rzuty w poprzeczkę w ataku oraz kilka błędów w obronie sprawiło, że ekipa z Sierpca przegrała niespodziewanie 29:32. To był spory cios dla młodej drużyny Mazura, która przez jakiś czas nie mogła uwierzyć, jak przegrała wygrany mecz. Czasu na rozpamiętywanie nie było dużo, bo już za pół godziny zawodnicy z Sierpca mieli zagrać o 19 miejsce w turnieju z dobrze znanymi UKS Szczypiorniak II Ostrów Wlkp. Co ważne zespół z Sierpca zapomniał o poprzednim meczu i z furią natarł na rywali. W ataku szalał Kacper Turalski (19 bramek w meczu), a po dwóch kwartach było już 20:10. Ostatecznie Mazur zwyciężył 38:18, a na listę strzelców wpisali się także Jakub Kwiatkowski (3), Jakub Klimarczyk (3), Michał Kunda (3), Alan Mazuchowski (3), Oliwier Frej (3), Bartosz Nowak (2) i Bartosz Jagodziński (2).

Wicekról strzelców

Sierpczanie nie odnieśli na tym turnieju jakiegoś spektakularnego sukcesu, oprócz tytułu wicekróla strzelców dla Kacpra Turalskiego (74 bramki w siedmiu meczach), ale po pierwsze wśród tej „jedenastki”, która poleciała do Ciechanowa, było aż dziesięciu turniejowych debiutantów. Po drugie grupa A wylosowana przez podopiecznych Piotra Tyndorfa była najtrudniejszą z możliwych, co potwierdziły kolejne mecze. Zresztą trener był zadowolony z postawy tego młodego i niedoświadczonego jeszcze turniejowo zespołu. – Chłopcy dali przez te trzy dni bardzo dużo z siebie. Ich umiejętności pozwalały myśleć o czołowej dziesiątce turnieju, ale zabrakło szczęścia w losowaniu.  Doświadczenie, jakie tu zdobyli i pewność siebie zaprocentują w kolejnych tego typu imprezach – podsumował trener młodej drużyny MKS Mazur Sierpc, Piotr Tyndorf. Kolejnym ważnym sprawdzianem formy dla tej zdolnej ekipy będzie czerwcowy turniej w Sierpcu oraz wrześniowy turniej w Olsztynie.