PROBLEMOWE OPROGRAMOWANIEM W ARIMR

  • 24.05.2017, 08:31 (aktualizacja 01.06.2017 08:34)
  • Wiesia
PROBLEMOWE OPROGRAMOWANIEM W ARIMR
Dopłaty należne rolnikom za 2016 rok zostały wypłacone tylko w części i nie wszystkim beneficjentom. Wyliczenie i co za tym idzie wypłaty dopłat na 2017 rok znalazły się pod dużym znakiem zapytania. Powodem zaistniałej sytuacji jest niesprawne oprogramowanie, a konkretnie problem z wdrożeniem tegoż oprogramowania zapewniającym możliwość prawidłowego wykonywania swoich obowiązków pracownikom sierpeckiego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Problemy z terminowością wypłaty dopłat dla rolników zdarzały się również w poprzednich latach, ale były one spowodowane w większości przypadków ich liczbą, różnorodnością, a także ograniczonymi możliwościami przerobowymi pracowników terenowych biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zdarzały się również krótkotrwałe i przejściowe problemy z oprogramowaniem. Jednakże niedopuszczalnym wydaje się fakt błędnego wyliczenia dopłat za rok 2016, a jednak się zdarzyło. W wyniku tejże niefortunnej pomyłki znacząca część gospodarstw rolnych może pozostać bez środków niezbędnych do właściwego funkcjonowania, ponieważ źle wyliczono ich wysokość i część rolników dostała za dużo pieniędzy. Do biura ARiMR w Sierpcu wpływa rocznie ponad cztery tysiące wniosków o dopłaty bezpośrednie, rolno-środowiskowe, na modernizację, w ramach programu „młody rolnik”. Niestety problem z wypłatami za 2016 rok okazał się tylko wierzchołkiem przysłowiowej góry lodowej. Dużo poważniejszym okazał się problem z niesprawnym oprogramowaniem, który miał być wdrożony w celu wyliczenia dopłat za rok 2017. Wiceprezesi ARiMR Halina Szymańska i Arkadiusz Szymoniak w dniu 20 kwietnia 2017 roku wysłali list do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, w treści którego ostrzegają: „Dalsze przesuwanie terminu wdrożenia oprogramowania będzie skutkowało utratą unijnych środków i nałożeniem przez Komisję Europejską kary na Polskę do 2,5 mld złotych”. Jeżeli rzeczywiście dojdzie do tak drastycznych konsekwencji tej niedopuszczalnej opieszałości, wiele gospodarstw rolnych po prostu przestanie istnieć, a to z kolei doprowadzi do utraty środków finansowych niezbędnych do godnego życia ludzi, którzy obecnie jeszcze są rolnikami. Większość z prężnie rozwijających się gospodarstw rolnych rozwija się w dużej mierze dzięki połączeniu środków własnych rolników, dopłat wypłacanych przez ARiMR z kredytami przyznawanymi przez banki. Zabezpieczeniem tych kredytów są między innymi środki  z dopłat, a terminowość ich wypłacania ma znaczenie dla wiarygodności kredytowej rolników. Opóźnienie wypłat może spowodować utratę stabilizacji finansowej nie tylko rolników, ale także banków udzielających kredytów. Na szczęście banki są w tej kwestii cierpliwe, mając świadomość, że odzyskają swoje pieniądze. Cierpliwość ta ma jednak swoje granice, bo przecież raty kredytów trzeba spłacać w miarę terminowo bez względu na opóźnienie wypłaty dopłat czy niesprawne oprogramowanie. Podsumowując, rolnikom oprócz naturalnych kataklizmów, na które nie mają żadnego wpływu takich jak chociażby susza, wichury, burze, grad, powódź, dochodzi jeszcze jeden: niesprawne oprogramowanie. Tylko że tych naturalnych nie da się uniknąć.
Pozostaje mieć nadzieję, że władze i urzędnicy staną na wysokości zadania i rolnicy, chociaż ze znacznym opóźnieniem, dostaną należne im pieniądze.

Wiesia
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe