ROLNIKU, ZADBAJ O WŁASNE BEZPIECZEŃSTWO

  • 31.05.2017, 11:58 (aktualizacja 08.06.2017 12:03)
  • Ecriba
ROLNIKU, ZADBAJ O WŁASNE BEZPIECZEŃSTWO
Zbliża się sezon żniw oraz innych prac polowych w gospodarstwach rolnych. Niestety jest to również sezon często tragicznych w skutkach wypadków, a przede wszystkim pożarów maszyn rolniczych.

W każdej pracy nadrzędnym zagadnieniem powinno być bezpieczeństwo wykonującego dane zadanie. Jak wynika z „Komunikatu o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych rolników w 2016 r.”, doszło do 17 648 zdarzeń, które zostały uznane za wypadki w rolnictwie w skali kraju, co oznacza spadek w stosunku do roku 2015 o 5%. Niestety odnotowano 83 wypadki śmiertelne, co z kolei oznacza wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 31,7 %.

 

Tabela poniżej przedstawia zestawienie wypadków ze skutkiem śmiertelnym na lata 2012 – 2016.

 

Szczególnie ryzykowne są prace związane z sezonem żniw. Jest to okres, w którym pośpiech i rutyna usypiają czujność i rozwagę rolnika. Wszystkie działania mają na celu zebranie jak najlepszych plonów, a co za tym idzie, zapewnienie sobie i swojej rodzinie jak najlepszych warunków finansowo – materialnych. Obfite plony rolnicy mogą sprzedać, zamieniając je na środki finansowe, bądź przeznaczyć na paszę dla zwierząt hodowlanych w zależności od profilu gospodarstwa. Niestety często pogoda nie sprzyja tym celom. Również  w naszym powiecie występują różnego rodzaju kataklizmy w formie porywistych wiatrów, burz czy suszy. Rolnicy często działają pod presją czasu, zapominając o tym, co jest najcenniejsze, a mianowicie zdrowie i życie zarówno własne, jak i osób, które z nimi pracują. Jednym z największych problemów, które są powodem zaistnienia zagrożeń wypadkowych w rolnictwie, są niesprawne maszyny rolnicze, ich niewłaściwa eksploatacja, jak również serwisowanie. W powiecie sierpeckim w poprzednich latach doszło do wielu takich wypadków. Głównym powodem było niezabezpieczenie odpowiednio maszyn przed przypadkowym uruchomieniem w trakcie ich naprawy, a czasem ich naprawa w trakcie pracy. Zdarzyło się również sporo pożarów kombajnów żniwnych. Maszyny te są często wiekowymi polskimi produktami marki „Bizon” czy „Vistula” lub sprzętem używanym sprowadzonym z krajów Zachodniej Europy. Są to urządzenia wymagające częstego i właściwego serwisowania, ponieważ pracują w ekstremalnych warunkach mogących doprowadzić między innymi do pożaru. Kombajny w szczególności powinny posiadać odpowiedni rodzaj gaśnicy, która przy szybko rozprzestrzeniającym się pożarze może nie uratować przed nim kombajnu, ale na pewno pomoże operatorowi bezpiecznie opuścić jego kabinę. Wskutek takich pożarów ulegają zniszczeniu również plony zbóż, ogień bardzo szybko z maszyny przenosi się na suche zboże i rozprzestrzenia błyskawicznie. Dlatego istotne jest, aby nie zapominać, że najważniejsze jest wydostanie się z terenu zagrożonego, wezwanie straży pożarnej, jak również zabezpieczenie tego terenu poprzez ostrzeżenie ludzi przebywających w okolicy. Pamiętajmy, że maszyny, nasiona zbóż i słomę możemy kupić, a zdrowia i życia ludzkiego nie można. Podsumowując podkreślmy, że bezpieczeństwo nie tylko własne, ale i urodzajnych plonów zależy w dużej mierze od rolnika. Warto czasami zwolnić i zastanowić się, aby nie żałować. Nie stracić,  lecz zyskać.

Ecriba

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe