OSTRZEJSZE KARY DLA KIEROWCÓW

  • 7.06.2017, 09:09
  • opr. SK
OSTRZEJSZE KARY DLA KIEROWCÓW
W Dzienniku Ustaw z dnia 17 maja 2017 roku pod pozycją numer 966 została opublikowana ustawa z dnia 23 marca 2017 roku o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Weszła ona w życie 1 czerwca br.

W Kodeksie karnym dodano nowy przepis,  art. 178b,  który zaostrza odpowiedzialność za niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Dotychczas taki czyn traktowany był jako wykroczenie. Obecnie grozi za to nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Kolejno sądy będą obligatoryjnie orzekały zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w przypadku skazania za przestępstwo określone w artykułach: 178b, 180a, czyli prowadzenie pojazdu pomimo wydania decyzji o cofnięciu uprawnień oraz 244, tj. niezastosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zmiana wprowadzona w art. 178 §1 zakłada surowszą odpowiedzialność dla kierowcy znajdującego się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, który spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub doprowadzi do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi za to minimum 2 lata więzienia, bez możliwości zawieszenia kary. Z kolei za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów (art. 244) sąd będzie mógł orzec karę pozbawienia wolności do 5 lat (dotychczas do lat 3).
Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). Jego karalność będzie nadal ustawać, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Natomiast w razie wszczęcia postępowania przedawnienie nastąpi dopiero z upływem 2 lat od zakończenia wyżej wymienionego okresu, tj. 3 lata od daty popełnienia czynu.

opr. SK
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe