DZIEŃ DZIECKA W SKANSENIE

  • 7.06.2017, 09:56
  • opr.red.
DZIEŃ DZIECKA W SKANSENIE
Podczas zorganizowanego 4 czerwca 2017 „Dnia Dziecka w skansenie” na najmłodszych i ich bliskich czekało wiele atrakcji. Ponad 200 osób uczestniczyło w przygotowanych zabawach, konkurencjach i koncertach.

Najmłodsi w konkursach nawiązujących do dawnych wiejskich zajęć i rozrywek łapali motyle, poszukiwali jajek w ciemnym kurniku, zbierali drewno do pieca lub nosili wodę drewnianymi nosidłami. Teatr Piccolo z Łodzi przygotował pełne humoru i przygód widowisko pt. „Skarb kapitana Haka”. Dalszą część dnia wypełniły dźwięki znanych piosenek dla młodszych i nieco starszych dzieci w wykonaniu młodzieżowego zespołu ONE&ONLY działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gójsku.

W wiejskich izbach, na terenie chłopskich zagród i na przylegających do nich polach przez cały dzień odbywały się pokazy prac gospodarskich oraz obrzędów związanych z okresem wiosennym. Zwiedzający przyjrzeć się mogli m.in. prezentacjom przędzenia wełny na kołowrotku, szycia na maszynie pedałowej przez wiejską szwaczkę, wyrabiania powrozów na tzw. kołowrotku powroźniczym czy ręcznego prania i maglowania bielizny. W izbie lekcyjnej z lat 20. XX wieku czekały na dzieci mundurki, kałamarze z atramentem, obsadki ze stalówkami, a także panie nauczycielki odkrywające tajniki kaligrafii. Dzieci i ich najbliżsi ćwiczyli chodzenie na szczudłach, toczenie fajerek, obręczy oraz  grę w serso. Będąc w odwiedzinach w warsztacie kowala, najmłodsi poznali sztukę wykonywania podkowy i narzędzi do pracy w polu. U stolarza zobaczyli, jak robiło się zabawki i inne drewniane przedmioty, u plecionkarza przyglądali się wyplataniu wiklinowych koszy, a u szewca naprawie obuwia. Wraz z garncarzem pracowali na kole garncarskim, wytwarzając swoje własne naczynia. O godzinie 14.00 w zabytkowym kościele z Drążdżewa odprawiona została msza święta w intencji dzieci i ich najbliższych 

Już 9 czerwca dzieci  w wieku 6-13 lat zmierzą się w kolejnej edycji konkursu plastycznego „Barwy natury, barwy wsi. Ochrona rodzimych gatunków roślin w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”. Dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie laureaci otrzymają bardzo wartościowe nagrody rzeczowe. W każdą niedzielę i święto Muzeum zaprasza na imprezy plenerowe z cyklu „Niedziela w skansenie”,  a w pierwszą niedzielę lipca (2 lipca) na najsłodszą imprezę roku – „Miodobranie w skansenie”.

opr.red.

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe