O POLAKACH RATUJĄCYCH ŻYDÓW

  • 14.06.2017, 11:09
  • opr.JG
O POLAKACH RATUJĄCYCH ŻYDÓW
W środę, 31 maja w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyło się kolejne, zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie, wydarzenie poświęcone upowszechnianiu wiedzy o bohaterskich postawach Polaków, ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej.

Spotkanie otworzyła Olga Kacperczyk, była konsul w Konsulacie Polskim w Sankt Petersburgu, a obecnie konsultant Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Warszawie. Na program wydarzenia, które licznie zgromadziło mieszkańców Sierpca, składał się wykład dr. Arkadiusza Mellera „Zofia Kossak-Szczucka – katolicka pisarka ratująca Żydów” oraz otwarcie wystawy „Codzienny heroizm. O Polakach ratujących Żydów”, którą będzie można oglądać w foyer CKiSz-u w Sierpcu do końca czerwca. 

Prelegent przedstawił postać Zofii Kossak ze szczególnym uwzględnieniem jej działalności wojennej na rzecz ratowania Żydów. Ta znana przed wojną pisarka dopiero w 1982 roku doczekała się uhonorowania tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" przez izraelski Instytut Yad Washem. 

Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i RODM w Warszawie w partnerstwie z Fundacją im. Rodziny Ulmów „SOAR”, Fundacją „Righteous for the World”, Polskim Towarzystwem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Komitetem dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów. Wystawę objęły patronatem Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa, opatrzona wstępem senatora RP prof. Jana Żaryna i materiałem fotograficznym, przedstawia biogramy rodzin i osób, które podczas II wojny światowej, narażając swoje zdrowie i życie, zaangażowały się w ratowanie Żydów, dając przykład niezłomnej postawy człowieczeństwa i bohaterstwa. Wystawę otwiera historia rodziny Wiktorii i Józefa Ulmów. Przedstawione są również biogramy między innymi rodziny Barbary i Antoniego Bytniewskich, Józefa Walaszczyka czy Anna Stupnickiej – Bando.

Doskonała współpraca Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Warszawie z  Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu podczas organizacji przedsięwzięcia zaowocowała planami realizacji kolejnych wspólnych wydarzeń, w tym zaplanowanych już na jesień wykładów poświęconych dyplomacji. Instytucją prowadzącą RODM w Warszawie jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, które jest wspierane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Należy podkreślić, iż wykład wpisuje się w rozpoczęty przez RODM w listopadzie ub. r. cykl tematyczny „Codzienny heroizm. O Polakach ratujących Żydów” i jest realizacją priorytetów polskiej polityki zagranicznej.

opr.JG
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe