OKAZJA DLA ZŁODZIEI !!!

  • 21.06.2017, 09:46 (aktualizacja 29.06.2017 09:48)
  • Escriba
OKAZJA DLA ZŁODZIEI !!!
Wyjazd na urlop wiąże się także z pewnymi zagrożeniami, miedzy innymi sprzyja złodziejom w okradaniu naszych domów. Co zrobić, żeby w trakcie urlopu zachować spokój wewnętrzny o bezpieczeństwo naszych pozostawionych na ten czas dóbr materialnych ? Czy istnieją w pełni bezpieczne metody ?

Zbliża się okres dla wszystkich bardzo radosny, potocznie zwany urlopem. Niektórzy z uwagi na sprzyjającą aurę są w trakcie swojego zasłużonego odpoczynku bądź już po nim. Jest to czas, który powinniśmy poświęcić na regenerację sił do dalszej wytrwałej i owocnej harówki. Spędzamy ten czas rodzinnie albo samotnie, odpoczywając również od prac codziennych związanych np. z prowadzeniem domu czy opieką nad dziećmi. Jednakże niezależnie od jego formy, większość z nas czas ten spędza poza domem. Opuszczamy swoje włości na tydzień, dwa, a czasami na dłużej. Podczas gdy opalamy się na plażach Bałtyku, Lazurowego Wybrzeża lub spacerujemy po górskich ścieżkach, nasze domy mogą stać się obiektem zainteresowania złodziei. Najgorsze, że zainteresowanie to nie wynika z podziwiania cudownego ogrodu czy pięknej fasady budynku, a dotyczy konkretnie naszego dobytku znajdującego się w jego wnętrzu i na terenie posesji. W wyniku tego niezdrowego zainteresowania nasze środki finansowe znajdujące się w domu, karty kredytowe, rzeczy mające znaczną wartość, a nawet auto z zamkniętego garażu mogą niespodziewanie i nagle zmienić właściciela bez naszej wiedzy i zgody.

Dlatego w celu zachowania wewnętrznego spokoju, tak ważnego przecież dla odpoczynku naszego umysłu, należy jeszcze przed wyjazdem odpowiednio zabezpieczyć nasze włości, a także ich zawartość. Z informacji pozyskanych od rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu wynika, że w 2016 roku na terenie naszego powiatu doszło do 71 kradzieży z włamaniem, z czego 48 zdarzeń miało miejsce w samym Sierpcu. Natomiast w roku bieżącym, od stycznia do maja złodzieje dopuścili się już 28 takich przestępstw, w tym 10 na terenie Sierpca.

W celu ochrony przed skutkami działań przestępców ważnym elementem zabezpieczenia finansowego jest dobranie odpowiedniego ubezpieczenia, lecz jest to bardziej środek „po zdarzeniu”, czasami trudny i długotrwały do wyegzekwowania. Bardzo istotne, jeżeli nie najważniejsze, jest właściwe zabezpieczenie techniczne posiadłości, domów i mieszkań, sprawdzenie prawidłowości działania zamków w drzwiach i oknach, a w razie potrzeby ich wymiana na nowe. Z policyjnych statystyk wynika, że 80 procent włamywaczy dostaje się do okradanych domów przez okna. Dlatego istotne jest zamontowanie odpowiednich okien antywłamaniowych lub z elementami antywłamaniowymi, posiadających certyfikaty. Okna antywłamaniowe powinny posiadać jeden atest, który stanowi, że całe okno jest antywłamaniowe, natomiast z elementami antywłamaniowymi mają ich kilka, osobno dla poszczególnych elementów, takich jak okucia, ramy i przeszklenia. Dodatkowym elementem zabezpieczenia okien są rolety lub okiennice antywłamaniowe. Możemy również użyć zawieszek z treścią odstraszającą potencjalnych złodziei, np.: „obiekt chroniony”, „teren monitorowany” i „teren prywatny, wstęp wzbroniony”. W zależności od możliwości finansowych dobrym zabezpieczeniem jest zamontowanie systemu alarmowego, monitoringu lub wynajęcie firmy ochroniarskiej, której pracownicy patrolują dany teren. Dobrym zabezpieczeniem jest także czujny najlepszy przyjaciel człowieka – pies. W tym przypadku należy jednak pamiętać iż trzeba poprosić znajomego bądź sąsiada o opiekę nad zwierzakiem w trakcie naszej nieobecności, polegającej głównie na regularnym karmieniu naszego czworonożnego wartownika. I w tym miejscu doszliśmy do prawdopodobnie najlepszego sposobu ustrzeżenia się przed kradzieżą, tj. pomoc sąsiedzka. Dozór naszych sąsiadów jest bardzo ważny, ponieważ od ich czujności i reakcji polegającej głównie na szybkim powiadomieniu Policji zależy w dużej mierze w trakcie urlopu komfort psychiczny wynikający ze spokoju o nasze dobra materialne. Z informacji pozyskanych od rzecznika prasowego KPP w Sierpcu wynika również, że: „Mieszkańcy powiatu sierpeckiego na telefon alarmowy dyżurnego zgłaszają różne interwencje, w tym również dotyczące samochodów, głównie na obcych numerach rejestracyjnych, poruszających się po terenie miejscowości bez wyraźnego celu lub o osobach oferujących do sprzedaży jakieś przedmioty”.

Podsumowując, żadna z metod zabezpieczenia przed kradzieżą nie jest idealna i nie daje pełnej gwarancji ochrony przed tym procederem, ale na pewno zniechęca złodzieja i utrudnia dokonanie przestępstwa. Cała nasza redakcja życzy wszystkim naszym Czytelnikom nie tylko udanego i spokojnego urlopu, ale także równie udanego i spokojnego powrotu do swoich odpowiednio zabezpieczonych włości.

Escriba
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe