„Kto kogo skazał na niebyt?!”

  • 5.07.2017, 09:42 (aktualizacja 12.07.2017 09:01)
  • SK
„Kto kogo skazał na niebyt?!”
Radni podczas XL Sesji Rady Miasta Sierpca rozpatrywali złożoną przez byłą dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu Grażynę Krawczyńską skargę na działania Jarosława Perzyńskiego, burmistrza miasta.

Radny Sławomir Wojciech Jaworowski 14 czerwca złożył interpelację i zapytania w tej sprawie, uważa, że bez poznania odpowiedzi nie można podjąć decyzji. Dodał, że wiedza na ten temat należy się mieszkańcom, ponieważ budzi on duże zainteresowanie i kontrowersje. Odczytał interpelację i poprosił o odpowiedź. Radny Jaworowski zapytał między innymi, czym kierował się burmistrz, nie uwzględniając w ocenie opinii zarządu powiatowego ZNP i opinii rady pedagogicznej tejże szkoły. Pytał, jakie konkretne zarzuty audytorka szkoły postawiła byłej dyrektor. Pytał o kryteria będące przyczyną ustalenia przez burmistrza negatywnej oceny pracy byłej dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 i czy dyrektorzy placówek są zapoznawani z tymi kryteriami, i jakie znaczenie mają opinie rady pedagogicznej oraz organizacji związkowych.

-„Musimy sobie zdawać sprawę, że głosując za oddaleniem skargi, przykładamy rękę do niesłusznego napiętnowania i skazywania na niebyt zasłużonego nauczyciela i dyrektora”- powiedział m.in. Wojciech Jaworski.

 

Niebyt

Jarosław Perzyński odniósł się do zarzutu skazywania na niebyt, zaznaczył, że na niebyt to skazała była dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 jedną z nauczycielek, którą zwolniła, a którą po wielu latach sąd przywrócił do pracy. Zaznaczył, że to ta nauczycielka skazana była przez wiele lat na niebyt.  Dodał, że była dyrektor została poinformowana o godzinach dla niej przeznaczonych w szkole, że ma nadal zatrudnienie. Burmistrz poprosił, by radny Jaworowski zaczął konsultować  i zapoznać się z każdą ze stron tematu.  Jarosław Perzyński powiedział radnemu, iż warto jest zapoznać się z obiema stronami, a nie uważać, że tylko jedna strona jest nieomylna. Burmistrz zaznaczył, że dyrektor przysługiwało odwołanie od oceny. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji była już dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 złożyła wniosek o ponowną ocenę. Komisja zebrała się, przeanalizowała materiały i w wyniku głosowania, zgodnie z Kartą Nauczyciela i przepisami, podjęto decyzję o podtrzymaniu oceny negatywnej. W skład komisji wchodzili przedstawiciele: burmistrza, rady rodziców,kuratorium,związków zawodowych oraz pracownik metodyczny. 

Jaworowski wspomniał, że w latach poprzednich wszystkie sprawy związane ze szkołami rozstrzygane były w kulisach bardzo wąskich, nie wychodziły na zewnątrz. Dodał, że rozmawiał z audytorem z pierwszego audytu, który mówił, że tak zadbanej szkoły to on jeszcze nie widział. Burmistrz odniósł się do tego, pytając, czy mowa jest o audytorze, który nie wykonał zadań audytowych. Radny Jaworowski uważa, że szkoła była bardzo dobrze zarządzana. Nie zgodził się z tym, że wspomniana nauczycielka z tej szkoły skazana została na niebyt. Do rozmowy nad uchwałą ws. rozpatrzenia skargi zaangażowali się pozostali radni. W temacie skargi byłej dyrektor placówki  wypowiedziała się Barbara Gil, która szczegółowo przeanalizowała wszystkie dokumenty dotyczące tej sprawy. Radna zaznaczyła, że dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 wystosowała trzy skargi, jedną do Rady Miejskiej, drugą do kuratora, trzecią do wojewody. Dwie ostatnie przekazano do wykonania Radzie Miejskiej.

-„Wiecie Państwo, mnie osobiście jest przykro, że podlegający pracownik występuje przeciw pracodawcy. Ja tego po prostu nie przyjmuję. Pracodawca jest od tego, żeby miał wymagania od pracownika i pracodawca wymaga, a czy Rada Miejska ma decydować za pracodawcę, jak to robić ? Pytanie retoryczne, nie” - mówi radna Barbara Gil.

Radny Jaworowski bronił osoby byłej dyrektor „Trójki” między innymi sukcesami, które dzięki jej pracy miały miejsce. Z kolei radna Magdalena Stasiak zwróciła uwagę pozostałych radnych na fakt, iż od początku kadencji pani dyrektor ilość dzieci w szkole drastycznie spadła, a wzrosła w Szkole Podstawowej nr 2. W trakcie rozgorzałej wymiany zdań pomiędzy radną Stasiak a radnym Jaworowskim głos ponownie zabrała Barbara Gil, która  zapytała siedzącą w sali obrad Hannę Kurtę- dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2:

- „Ja mam pytanie do pani dyrektor Szkoły nr 2. Ile pani wydała pieniędzy na prawników i na sprawy, które pani prowadziła?”

Hanna Kurta odpowiedziała, że nie prowadziła żadnych sądowych spraw z pracownikami.

Radni przegłosowali uchwałę uznającą skargę za bezzasadną. Obecnie pełniącą obowiązki dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 została Jolanta Chyżyńska. Dnia 26 czerwca zgodnie z zarządzeniem burmistrza miasta Sierpca ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu.

SK
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe