„MIODOBRANIE”

  • 5.07.2017, 09:26 (aktualizacja 12.07.2017 09:29)
  • opr. red.
„MIODOBRANIE”
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 2 lipca zorganizowało imprezę plenerową „Miodobranie w skansenie”. Podczas wydarzenia największym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się pokazy pszczelarstwa.

W czasie prezentacji uczestnicy imprezy mogli zobaczyć, jak wygląda oddymianie pszczół, wybieranie ramek z ula, a nawet spróbować świeżej patoki. Dla zwiedzających przygotowano wystawę dawnych narzędzi i sprzętu pszczelarskiego. Dodatkowo we wnętrzach chałup można było przyjrzeć się przędzeniu wełny na kołowrotku, szyciu na maszynie pedałowej i wycinaniu papierowych firanek. Bardzo duże zainteresowanie wzbudził pokaz tłoczenia na gorąco oleju rzepakowego w muzealnej olejarni. O godzinie 14.00 w muzealnym kościele odprawiona została uroczysta msza święta w intencji pszczelarzy. Uczestniczyła w niej liczna w tym dniu brać pszczelarska. Swoim gościom Muzeum zaproponowało również bogatą ofertę artystyczną. W sali koncertowej Muzeum odbył się recital muzyki klasycznej. Przepiękny „ Koncert skrzypcowy e-moll op. 64” F. Mendelssohna-Bartholdy`ego oraz „Chiński Tamburyn op. 3” F. Kreislera wykonali dwaj niezwykle utalentowani młodzi muzycy - zaledwie 17-letni Adam Suska (skrzypce) oraz ubiegłoroczny absolwent Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku -Arkadiusz Farkowski (fortepian). Na scenie amfiteatru wystąpił  Zespól Ludowy „Koderki” z Łowicza. W wielobarwnych strojach łowickich oraz śląskich zaprezentował tańce i przyśpiewki obu regionów, w tym mało znany „Taniec w kole”. W „Miodobraniu w skansenie” wzięło udział ponad 2500 osób. Zapasy miodu i innych produktów pszczelich poczynione podczas imprezy będą dla nich z pewnością miłą pamiątką pobytu w sierpeckim muzeum. 6 sierpnia skansen zaprasza na „Żniwa w skansenie”. Pojawią się zespoły ludowe w widowiskach dożynkowych, a w chłopskich domostwach będzie można poznać ludowe zwyczaje związane z okresem żniwnym.

opr. red.

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe