Bezpieczeństwo podczas wypoczynku

  • 19.07.2017, 09:40
  • opr. red.
Bezpieczeństwo podczas wypoczynku
W okresie wakacji wiele osób po intensywnym roku pracy udaje się na urlop, by zregenerować siły i odpocząć. Podczas relaksu nie wolno jednak zapominać o własnym bezpieczeństwie, jak również o bezpieczeństwie najbliższych, szczególnie dzieci, które nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą je spotkać podczas letniego wypoczynku.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu apelują do młodzieży, do dzieci, do ich rodziców i opiekunów o zachowanie rozsądku w trakcie wypoczynku nad akwenami wodnymi oraz o niepozostawianie dzieci bez opieki. Pamiętajmy, że najbezpieczniejsza kąpiel to ta w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników czy funkcjonariuszy Policji Wodnej.
Dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich.
Bezpośrednio po spożyciu posiłku lub dłuższym opalaniu zakazuje się wchodzenia i gwałtownego wskakiwania do wody. Większość utonięć jest najczęściej rezultatem braku wyobraźni, tj. korzystania z kąpieli w miejscach zabronionych czy skakania do  nieznanych akwenów na tzw „główkę”. Dlatego zawsze należy zbadać głębokość wody, ukształtowanie dna.
Nie wolno się kąpać w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza położonych przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, mostach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach.
Korzystając z kąpieli nadmorskich, unikać należy miejsc niebezpiecznych, m.in. falochronów. W takich miejscach można natknąć się na gwałtowny spadek dna, wsteczne prądy lub powierzchnie porośnięte wodorostami i pokryte ostrymi małżami. Nie wolno również wchodzić do wody wbrew zakazowi ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona. 
Nie wolno jest niszczyć znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona. 
 Zapamiętajmy, że w momencie, gdy poczujemy się słabo lub będzie nam zimno, natychmiast należy wyjść z wody.   Zadbajmy o swoje i innych bezpieczeństwo, czyli pływając, nie oddalajmy się od strzeżonego miejsca do kąpieli. Unikajmy pływania samemu. Bezpieczniej jest, kiedy poprosimy, by ktoś nas obserwował. Bezwzględnie sami też musimy zwracać uwagę na innych kąpiących się. Często możemy uratować czyjeś życie, udzielając pomocy lub wzywając ratownika WOPR-u. Jeśli nie czujemy się pewni naszych umiejętności, nie przekraczajmy strefy oznaczonej żółtymi bojami. Czerwone oznaczają strefę kąpieliska przeznaczoną dla dobrych pływaków.

 

Policja apeluje: PAMIĘTAJ

Większość utonięć jest rezultatem braku wyobraźni: korzystania z kąpieli w miejscach zabronionych czy skakania do wody na tzw "główkę". 
Życzymy wszystkim mieszkańcom naszego miasta i powiatu gorącego lata i udanego wypoczynku.

opr. red.
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kaszuby_abel
kaszuby_abel 11.08.2017, 17:23
nad wodą trzeba zawsze uważać

Pozostałe