Sierpczanie na WOODSTOCK

  • 2.08.2017, 09:42
  • Arecki
Sierpczanie na WOODSTOCK
Każdy choć raz był bądź chciał być na dużym festiwalu. Do takich na pewno zalicza się Jarocin oraz Przystanek Woodstock. Oba przyciągają rzesze fanów. Oba mają swoich zwolenników oraz przeciwników.

Jarocin w najbardziej popularnej formie pierwszy raz odbył się w 1980 roku pod nazwą Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, która następnie została zmieniona na Festiwal Muzyków Rockowych. Dość długo był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku Wschodniego. W czasach PRL był formą odskoczni od  codzienności oraz wyrazem wolności. Festiwal w latach osiemdziesiątych był jedynym miejscem prezentacji niezależnych grup muzycznych, gdzie często ignorowana była cenzura. Festiwal nieprzerwanie trwał do 1994 roku. Niespodziewanie w 1995 roku festiwal nie odbył się. Nie przeszkodziło to miłośnikom, którzy przybyli do Jarocina w dniach, w których festiwal zazwyczaj się odbywał. Wielokrotnie próbowano wrócić do organizacji festiwalu. Jednak dopiero w 2005 roku udało się przywrócić Festiwal w Jarocinie. Od tamtej pory odbywa się on do dnia dzisiejszego. 
Kolejnym z festiwali, o których każdy słyszał, jest Festiwal Przystanek Woodstock. Jest to największy festiwal muzyczny w Polsce i jeden z największych w Europie. Jest organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jako swoiste podziękowanie dla wolontariuszy WOŚP za zbiórkę pieniędzy podczas styczniowego finału.  
Pierwszy Przystanek Woodstock odbył się w 1995 roku w miejscowości Czymanowo, nad jeziorem Żarnowieckim. Od roku 2004 nieprzerwanie Przystanek Woodstock odbywa się w Kostrzynie nad Odrą, w województwie lubuskim. Podczas XVIII Przystanku Woodstock z uczestnikami spotkali się prezydenci Polski i Niemiec, Bronisław Komorowski oraz Joachim Gauck.
Przystanek Woodstock to nie tylko koncerty, to również Akademia Sztuk Przepięknych, gdzie z uczestnikami spotykają się znane osoby. Do tej pory na Przystanku Woodstock wystąpili m.in. prof. Leszek Balcerowicz, prezydent Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, premier Jerzy Buzek, ks. Lemański, ks. Jan Kaczkowski, znani aktorzy oraz piosenkarze, działacze społeczni.
    Szukając informacji o mieszkańcach naszego miasta, którzy jeżdżą na Przystanek Woodstock, spotkałem Izę. Iza była na Festiwalu trzykrotnie. Po raz pierwszy pojechała tam w 2014 roku. Jak sama mówi, Woodstock jest dla niej przede wszystkim festiwalem,  ale również miejscem, gdzie dobrze się czuje, do którego zawsze chce wracać, niezwykłym azylem, który łączy pokolenia. Według niej z podobnych powodów tak wiele osób decyduje się na spędzenie tych kilku dni w Kostrzynie. 
Iza zapytana o to, czy wie, jak dużo mieszkańców Sierpca jeździ na Przystanek Woodstock,  stwierdziła, że nie wie, ale wśród jej znajomych wciąż jest ich wielu. Festiwal dla Izy to  nie tylko muzyka i koncerty, to przede wszystkim miejsce i czas, w którym spotyka się wiele osób tworzących coś w rodzaju miasteczka, w którym życie wygląda zupełnie inaczej, każdy może być sobą, nikt nikogo nie udaje, czas się zatrzymuje i jest to na pewno idealne miejsce na urlop. Woodstock - inny świat.- jak sama mówi. 
    W tym roku, tak jak i w poprzednim, Przystanek Woodstock się zmienił. Ze względów bezpieczeństwa zmieniło się kilka istotnych przepisów. Powstały płoty oddzielające teren Festiwalu od pozostałych terenów, powstały strefy wolne od alkoholu oraz na całym terenie obowiązuje zakaz poruszania się samochodami. W tym roku powstały kolejne obostrzenia. Organizatorzy muszą zatrudnić dodatkowych pracowników ochrony. Wszystkie te sytuacje mnożą koszty. Zapytani uczestnicy Festiwalu, czy jest to potrzebne, czy czuli się zagrożeni podczas Festiwalu,  odpowiadają w większości tak jak Iza: obostrzenia są zbędne, na Festiwalu zawsze czują się wystarczająco bezpiecznie, poza tym generuje to ogromne koszty, a te pieniądze można byłoby wydać w lepszy sposób. 
Iza zapytana o jakąś niemiłą przygodę, jaka ją spotkała podczas tych trzech Festiwali,  odpowiedziała: jedynie zeszłoroczna pogoda, ale i ta nie przeszkodziła w dobrej zabawie.
    Na koniec kilka moich spostrzeżeń. Sam na Przystanek Woodstock pojechałem pierwszy raz w ubiegłym roku. Nie pojechałem tam jednak jako zwykły uczestnik, tylko jako członek Służby Informacyjnej- Pokojowy Patrol.
Pokojowy Patrol to młodzi, ale i nie tylko, ludzie, wolontariusze, którzy przyjeżdżają na Przystanek Woodstock do pracy jako Służba Informacyjna. Pracują oczywiście za darmo- całkowity wolontariat. Są doskonale przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy. Każdy z nich przechodzi trzydniowy kurs, organizowany przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Szadowie Młyn. Podczas koncertów Patrolowcy mają zapewnione miejsce na namioty oraz michę - jedzenie serwowane przez kuchnię polową. Nic poza tym. 
Dużo czytałem i słyszałem o Przystanku Woodstock, wiele się o nim dowiedziałem podczas szkolenia. Ogrom Festiwalu jednak przerósł moje oczekiwania. Cały teren to prawdziwe miasto. Jest doskonale wyposażony szpital polowy, koncerty odbywają się na 4 scenach, od kilku lat jest nawet, specjalnie na czas Festiwalu stawiany, supermarket. Podczas całego Festiwalu w Kostrzynie nad Odrą obowiązuje prohibicja, czyli całkowity zakaz sprzedaży mocniejszych alkoholi. Można kupić jedynie piwo. Nasza praca, czyli praca Pokojowego Patrolu, polega głównie na pilnowaniu,  aby uczestnicy przestrzegali regulaminu Festiwalu oraz w razie potrzeby udzieleniu im pomocy. Podczas całej imprezy do dyspozycji uczestników jest ponad 1000 wolontariuszy, którzy chętnie służą swoją wiedzą oraz pomocą. Praca podczas Festiwalu nie należy do lekkich, szczególnie gdy w ulewnym deszczu przyjdzie nam patrolować pole namiotowe. Wszystko wynagradza jednak przeogromna sympatia uczestników kierowana w naszym kierunku. Na każdym kroku spotykamy się z wyrazami sympatii, przybijamy „piątki”, często też słyszymy okrzyk „Dziękujemy”, jest to  codzienność na Przystanku Woodstock. I to właśnie te chwile sprawiają, że nam się chce, że wracają siły i pomimo zmęczenia z uśmiechem idziemy dalej.
Tak ja widzę Przystanek Woodstock, jako miejsce „odrealnione”, gdzie istnieją tylko miłość, przyjaźń, wszechobecna sympatia. Tu nikt nie spojrzy na drugiego „bykiem”, tu nie spotkasz ludzi smutnych. Tu wreszcie nikt nie jest sam. Bo wszyscy jesteśmy RAZEM.
    Życzę każdemu, aby choć raz w swoim życiu wybrał się na Przystanek Woodstock. Najbliższa okazja już za chwilę. 23 Przystanek Woodstock odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia 2017 roku. Polecam niezdecydowanym.

 

Arecki

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe