Anonimowość w sieci

  • 16.08.2017, 09:42 (aktualizacja 23.08.2017 09:44)
  • escriba
Anonimowość w sieci
W naszej codzienności wszechobecne są urządzenia elektroniczne, komputery i oczywiście internet. W pracy, w domu, w trakcie urlopu, wszędzie większość z nas go używa. Poza tym że możemy przegapić to, co dzieje się w realnym świecie, to jest jeszcze co najmniej jeden powód, dla którego powinniśmy, jeżeli nie ograniczyć posługiwanie się tym narzędziem komunikacji, to zachować bezpieczeństwo, a mianowicie wyciek naszych poufnych danych.

Bezpieczeństwo naszych danych i ich prywatność stały się bardzo ważne, a korzystanie z internetu jest wprost niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania chociażby większości biur czy to prywatnych, czy budżetowych. Jednym z najprostszych i skutecznych sposobów na w miarę bezpieczne korzystanie z internetu jest używanie trybu incognito. Pracując w takim trybie przeglądarki internetowej, mamy pewność, że historia przeglądanych stron, pliki cookie oraz wyszukiwane frazy się nie zapisują. Dane te nie będą więc dostępne dla użytkowników, którzy skorzystają z tego samego komputera. Natomiast mogą być widoczne dla administratorów odwiedzanych przez nas stron internetowych. Incognito to tryb, który pozwala nam zachować prywatność, a co za tym idzie, jest narzędziem, które w dużym stopniu umożliwia bezpieczne korzystanie z internetu. Trybu tego możemy używać podczas logowania się na publicznych komputerach, gdy szukamy jakichś poufnych informacji. Możemy z trybu incognito skorzystać również podczas logowania się na poufne konta z wykorzystaniem hasła, a w szczególności internetowe konta bankowe. Włączanie trybu incognito jest bardzo proste, a sposób, w jaki się to robi, jest uzależniony od przeglądarki internetowej, z której korzystamy. 
• W przeglądarce Mozilla Firefox - trzeba kliknąć na ikonkę menu znajdującą się po prawej stronie okna przeglądarki i wybrać opcję "Nowe okno prywatne”. 
• W przeglądarce Google Chrome - należy kliknąć na ikonkę menu, która także znajduje się w prawej górnej części okna przeglądarki, a następnie kliknąć "Nowe okno incognito”.
• W przeglądarce Internet Explorer - trzeba również kliknąć na ikonkę menu w prawym górnym rogu okna, wybrać "Bezpieczeństwo”, a potem "Przeglądanie InPrivate”.
• W przeglądarce Safari - należy w ten sam sposób jak w/w kliknąć w okienko opcji w prawym górnym rogu i wybrać polecenie "Przeglądanie prywatne”, na pasku do wpisywania adresu URL pojawi się okienko zawierające informację o tym, że znaleźliśmy się właśnie w trybie prywatnym.
• Natomiast w przeglądarce Opera - trzeba kliknąć w ikonkę menu Opery, znajdującą się w lewym górnym rogu okna, a potem wybrać "Nowe okno prywatne”.
Można śmiało powiedzieć, że żadne rozwiązanie nie zapewni nam stuprocentowej pewności, iż dane prywatne są w pełni bezpieczne, ale jak pamiętajmy o przysłowiu: „Strzeżonego Pan Bóg strzeże”.

escriba
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe