Pożegnanie wakacji z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

  • 23.08.2017, 08:50 (aktualizacja 31.08.2017 09:05)
  • Jarosław Asztemborski MWM w Sierpcu
Pożegnanie wakacji z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Na zakończenie tegorocznych wakacji Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało dwie imprezy plenerowe przybliżające obrzędowość i tradycje wsi z przełomu XIX i XX wieku. Na zwiedzających czekać będą pokazy zajęć gospodarskich, występy zespołów folklorystycznych, gry i konkursy.

Już 26 sierpnia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na X Mazowieckie Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie co roku gromadzi osoby niepełnosprawne, ich opiekunów i miłośników folkloru. Wspólna zabawa na świeżym powietrzu, a także udział w konkursach i pokazach dawnych zajęć gospodarskich stają się dla tych pierwszych okazją do przełamywania barier i pokonywania własnych słabości. Osoby biorące udział w wydarzeniu sprawdzą swoje umiejętności taneczne. Jurorzy oceniać będą nie tylko ich wyczucie rytmu, ale także pomysłowość. W programie wydarzenia znalazł się też konkurs wiedzy ekologicznej. Organizatorzy przygotowali również wiele rywalizacji z nagrodami, dużo  gier i zabaw. Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Kolekcjonerskie zaprezentuje wystawę militariów. Ceny biletów wstępu dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów wynoszą 2 zł. By skorzystać z oferty, należy okazać w kasie dokument poświadczający niepełnosprawność.
W sierpeckim skansenie nadchodzi też czas wykopków. 3 września w Muzeum Wsi Mazowieckiej odbędzie się impreza przybliżająca tradycje i prace związane ze zbiorem plonów i przygotowaniem zapasów na zimę. W pierwszą niedzielę września muzealną wieś wypełni gwar prac i obrzędów jesiennych. Zwiedzający przyjrzą się pracy kopaczki konnej oraz orce i bronowaniu. Chętni będą mogli też z pomocą motyk wykopywać ziemniaki, zbierać je i sortować. Będzie to również znakomita okazja, by posmakować kartofli pieczonych w ognisku, które zapłonie na muzealnej polanie. O tym jak wykonywano najważniejsze narzędzia i przedmioty niezbędne w każdym domu wiejskim, opowiedzą wiejscy rzemieślnicy – kowal, plecionkarz, szewc, stolarz i garncarz. Również na dzieci czekać będzie wiele atrakcji. W wiejskiej izbie lekcyjnej najmłodsi wykonają tradycyjne ozdoby ze słomy i bibuły. Poznawać będą także gry i zabawy swoich dziadków. Nauczą się chodzić na szczudłach, toczyć fajerki i grać w serso. Interesującą propozycję dla uczestników wydarzenia stanowić może również doroczny kiermasz ziemiopłodów. Warto też będzie skorzystać z przejażdżek bryczką po terenie muzealnej wsi bądź przejechać się w siodle.
Koniec lata w Muzeum zapowiada się naprawdę ciepło. Wśród wielu atrakcji oferowanych przez skansen każdy powinien znaleźć dla siebie coś interesującego. 

 

Jarosław Asztemborski MWM w Sierpcu

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe