Sprawni inaczej

  • 30.08.2017, 08:56 (aktualizacja 06.09.2017 09:07)
  • Arek
Sprawni inaczej Arek
W sobotę, 26 sierpnia, na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu już po raz kolejny osoby niepełnosprawne wspólnie świętowały X Mazowieckie Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych oraz XIV Sierpecki Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na imprezę zaprosili: Starosta Sierpecki pan Jan Laskowski, Burmistrz Miasta Sierpca pan Jarosław  Perzyński, Muzeum Wsi Mazowieckiej oraz Stowarzyszenie „Szansa na Życie”.Patronat honorowy nad wydarzeniem  objął Marszałek Województwa Mazowieckiego pan Adam Struzik.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi poseł Waldemar Olejniczak. Przybyło wiele stowarzyszeń z Sierpca, ale nie tylko. Wśród zaproszonych osób byli członkowie Sierpeckiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Chorych na Raka „Szansa na Życie”, Stowarzyszenia Chorych na SM, Polskiego Związku Niewidomych - koło terenowe w Sierpcu, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków -Zarząd Powiatowy w Sierpcu, Polskiego  Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Zarząd Oddziału Rejonowego w Sierpcu  oraz wiele innych osób.
Wydarzenie  stało się okazją nie tylko do zwiedzania Muzeum, oglądania pokazów dawnych zajęć gospodarskich, lecz głównie do przełamywania barier,  własnych słabości, a przede wszystkim okazją do spotkania i bycia razem. To także sposobność, by  uświadomić społeczeństwu, jakie korzyści płyną z integracji z osobami niepełnosprawnymi. To są wspaniali ludzie, otwarci na świat, tylko my musimy się otworzyć na nich. Niepełnosprawni to sprawni inaczej, ludzie wielkiej wiary i siły. Nie znoszą litości, pragną akceptacji, dobroci i miłości. Dlatego właśnie powinniśmy ich kochać takimi, jakimi są, otaczać opieką, nieść pomoc i wspierać w cierpieniu. Impreza organizowana już po raz czternasty jest dowodem na to, że są w Sierpcu ludzie, dla których problemy niepełnosprawnych, chorych i cierpiących są bardzo ważne.
Podczas całego dnia pełnego wszelakich atrakcji osoby niepełnosprawne mogły się spotkać, wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu.  
Wśród atrakcji tegorocznej imprezy znalazły się pokazy tańca ludowego, gry integracyjne takie jak rzut piłeczką do celu czy bieg w workach. 
Dużym zainteresowaniem cieszył się Konkurs Wiedzy Ekologicznej pod patronatem Wicestarosty Powiatu Sierpeckiego Juliusza Gorzkosia. Na polanie przy ognisku odbyła  się zabawa taneczna „na dechach”. Do taktu zagrała uczestnikom wiejska kapela Pana Jacka, która wykonywała skoczne przyśpiewki ludowe. 
Uczestnicy spotkania mogli posmakować wiejskich przysmaków, takich jak pajda chleba ze smalcem i ogórkiem kwaszonym, swojska kaszanka i wiele innych wspaniałych smakołyków. Dla najmłodszych przygotowano watę cukrową, dmuchańce czy zabawy w zapasy.
Podczas imprezy przeprowadzono szybki kurs nauki pierwszej pomocy. Swoją wiedzą chętnie dzielili się wolontariusze PCK.
Wspaniała atmosfera to głównie zasługa pięknego miejsca, jakim jest na pewno sierpecki skansen, ale również Stowarzyszenia „Szansa na Życie” , które zadbało o to, aby nikt źle się tam nie czuł.
Osoby niepełnosprawne bawiły się wyśmienicie, wszelkie konkursy z nagrodami czy tańce cieszyły się ogromną popularnością. Na ustach wszystkich gości widać było uśmiech, co oznaczało, że świetnie się bawią. Dodatkowo piękna pogoda zachęcała do spędzenia tej soboty w miłym gronie znajomych oraz przyjaciół.

Arek
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe