Badania techniczne - rewolucyjne zmiany

  • 27.09.2017, 10:01 (aktualizacja 11.10.2017 10:03)
  • SK
Badania techniczne - rewolucyjne zmiany
Od 30 października mają wejść w życie nowe przepisy nakazujące płatność na przegląd techniczny samochodu z góry, bez względu na wynik badania.

W przypadku właścicieli nowych aut zmiana w przepisach nie będzie bardzo odczuwalna. Obawiać się mogą właściciele starych samochodów. Wejście w życie nowelizacji uderzy w rynek wtórny samochodów. Z ulic zniknie większość starych aut, które nie będą miały szans na pozytywne przejście badania technicznego. Mające wejść w życie z końcem października zmiany nakazują właścicielom aut uiszczenie opłaty przed przeprowadzeniem badania technicznego, dodatkowo wynik negatywny będzie widniał w systemie online, widocznym dla wszystkich stacji kontroli. Celem zmian jest ułatwienie pracy stacjom diagnostycznym i wyeliminowanie nieuczciwych diagnostów, którzy za pozytywny wynik pobierają łapówki. Każdy samochód zostanie sfotografowany w stacji kontroli pojazdów na dowód, iż faktycznie auto przeszło badanie. Ponadto samochody otrzymają naklejkę na szybę jako dowód pozytywnie zakończonego badania technicznego. Obecnie za przegląd techniczny auta osobowego płacimy 98 zł, po zmianach będzie to kwota 150 złotych. Należy zapamiętać, że zapłacimy podwójnie, jeśli spóźnimy się z terminowym przeprowadzeniem badania technicznego. Brak ważnych badań technicznych będzie karany mandatem i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Po zmianie trwającej od września tego roku do 20 maja 2018 roku wszystkie stacje podlegać będą pod Transportowy Urząd Techniczny. Obecnie dozór na stacjami diagnostycznymi należy do starostów. Celem planowanych zmian jest skupienie wszystkich informacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Obecny rząd ma w planach wprowadzenie opcji „Mój Pojazd”, która umożliwi wgląd do informacji dotyczących wszystkich badań technicznych auta. „Mój Pojazd” zawierał będzie informacje o negatywnych przeglądach i ich powodach. Dostęp do tych danych będą mieli również policjanci podczas rutynowej kontroli. Kolejna zmiana to wprowadzenie opcji „Moje Uprawnienia” zawierającej dane o kategoriach prawa jazdy jakie posiadamy, z przypisami - czyli na przykład jeśli koniecznym jest, byś prowadził auto w okularach, a prowadzisz bez, to policja ma wgląd do tych danych podczas kontroli.

SK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe