Schetyna wyróżnia Sierpc!

  • 27.09.2017, 10:05 (aktualizacja 11.10.2017 10:08)
  • Maestro
Schetyna wyróżnia Sierpc!
Po wakacyjnej przerwie posłowie Platformy Obywatelskiej wznowili akcję #SpotkaniaObywatelskie. Tym razem pod hasłem #ObywatelskieMazowsze. W ramach tej inicjatywy 19 września politycy głównej partii opozycyjnej spotkali się z mieszkańcami 17 miast Mazowsza. Pośród nich znalazł się także Sierpc, który zdaniem PO zasłużył na szczególne wyróżnienie, z uwagi na samotny protest Marcina Baczewskiego przed siedzibą sądu (o czym pisaliśmy w lipcowym wydaniu Kuriera). Dlatego właśnie do naszego miasta przybył przewodniczący Platformy – Grzegorz Schetyna. Towarzyszyli mu posłowie Joanna Augustynowska oraz Marcin Kierwiński.

Spotkanie otworzył Witold Lorek. W kilku słowach przedstawił gości, skupiając jednocześnie uwagę zgromadzonych na Marcinie Baczewskim, dzięki któremu Sierpc zasłynął na terenie całego kraju.

-...i poza granicami, z uwagi na to słynne zdjęcie! - zaznaczył Schetyna.

Spotkanie odbyło się w Domu Nauczyciela.

Początek to wystąpienie przewodniczącego, który zwrócił uwagę na sytuację geopolityczną Polski, stwierdzając, że za rządów PiS nasz kraj stracił swoją międzynarodową pozycję oraz sojuszników. Jego zdaniem politycy PiS skupiają się w głównej mierze na skłócaniu Polski z sąsiadami i pozostałymi krajami Unii, co jest zaprzeczeniem idei UE. Schetyna zwrócił także szczególną uwagę na sens istnienia samorządów, które są niezaprzeczalnym symbolem wolnej Polski.

  • Chciałbym też serdecznie podziękować Sierpcowi i sierpczanom oraz Marcinowi (Baczewskiemu – red.) osobiście za to, co wtedy zrobił, bo to było symboliczne! Jeszcze raz dziękuję ci, Marcinie! - podkreślił przewodniczący PO, nawiązując do wydarzeń z lipca br.

Zdaniem Grzegorza Schetyny lipcowy protest, nawet w najmniejszych miejscowościach, miał sens, a już na pewno wymagał niezwykłej odwagi.

  • To symboliczne pokazanie, że każda aktywność, każde pokazanie swojej niezgody na „zło”, na łamanie prawa, na dominację nad innymi ma sens. Trzeba temu się przeciwstawiać. Od Sierpca czy Ropczyc, po Wrocław i Warszawę... Nie po to przez wiele lat pracowaliśmy nad tym, by Polska była wolna i demokratyczna, aby teraz godzić się na ograniczanie nam tej wolności! Wolność będzie zawsze czymś najważniejszym... To bardzo ważne, żebyśmy mogli wybierać swoich radnych, swoich burmistrzów czy swoich posłów... - stwierdził były wicepremier.
  • Przynależność do struktur Unii Europejskiej to marzenie wielu pokoleń Polaków. Wolna Polska to Polska samorządna. To nam się udało - kontynuował Schetyna.

 

Marcin Kierwiński skupił się na poinformowaniu zgromadzonych mieszkańców Sierpca o sprawach obronności naszego kraju. Zdaniem posła Kierwińskiego poczynania obecnego Ministra Obrony Narodowej prowadzą w prostej linii do osłabienia zdolności obronnych Polski. W kilku zdaniach nawiązał także do opublikowanej niedawno książki Tomasza Piątka pt. „Antoni Macierewicz i jego tajemnice”.

Posłanka Justyna Augustynowska poruszyła szeroko pojęte sprawy społeczne, poddając jednocześnie w wątpliwość poczynania w tym zakresie obecnie rządzących.

Druga część spotkania obfitowała w wiele pytań zadawanych przez przybyłych sierpczan. Kilku z nich zarzuciło Platformie zaniechanie działań przed upływem poprzedniej kadencji Sejmu, związanych m.in. z planowanym postawieniem przed Trybunał Stanu posła Zbigniewa Ziobry – obecnego Ministra Sprawiedliwości. Zdaniem kilku zgromadzonych Platforma Obywatelska, tuż przed wyborami, zapomniała o lokalnych strukturach, co w konsekwencji doprowadziło do dotkliwej (ich zdaniem) porażki w wyborach parlamentarnych.

  • Gdzie była Platforma, kiedy były wybory samorządowe czy parlamentarne? Opuściliście Polskę lokalną! Jak zamierzacie odbudować zaufanie? - pytał jeden z przybyłych.

Przewodniczący Schetyna przyznał rację, twierdząc jednocześnie, że tego typu sytuacje nie powinny już mieć miejsca. Co do odbudowy zaufania stwierdził m.in.:

- Rozdawanie pieniędzy jest najłatwiejsze dla tych, którzy próbują kupić głosy, ale najtrudniejsze do realizacji. Jeżeli będziemy się licytować, że PiS da 500, a PO 550, to jest absurd! Ja nie mówię, że nie będziemy wspierać. Owszem, będziemy, ale przede wszystkim będziemy namawiać do aktywności!

#SpotkaniaObywatelskie to cykl dyskusji poświęconych nowej Deklaracji Programowej Platformy Obywatelskiej.

Maestro

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe