BITWA O PROPORCJE

  • 4.10.2017, 10:45
  • JJ
BITWA O PROPORCJE
W środę, 27 września, odbyła się XLV Sesja Rady Miejskiej. Posiedzenie, pod nieobecność przewodniczącego Jerzego Stachurskiego, poprowadził Dariusz Malanowski. Porządek obrad przewidywał 26 punktów. W sali zgromadziło się 13 radnych, co stanowiło kworum do prawomocnego podejmowania uchwał.

Prezes dziękuje i prosi o jeszcze...

Początek obrad to okolicznościowe wystąpienie prezesa Mazura Sierpc – Jerzego Listkowskiego. W kilku słowach podziękował burmistrzowi oraz radnym za wsparcie, jakiego udzielają sierpeckim szczypiornistom, którzy drugi rok z rzędu toczą boje na pierwszoligowych parkietach. Prezes wyraził nadzieję na dalszą współpracę, wręczając jednocześnie Jarosławowi Perzyńskiemu oraz radnym okolicznościową statuetkę.

 

Roszady w porządku obrad

Dariusz Malanowski poinformował, iż na wniosek kilku radnych postanowiono zdjąć z porządku obrad punkt dotyczący uchwały RM ws. wniesienia wkładu pieniężnego na podwyższenie kapitału zakładowego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Spółka z.o.o. w Sierpcu. Decyzja ta została podjęta z uwagi na prowadzone aktualnie wyjaśnienia dotyczące rozliczenia mieszkańców za zużytą ciepłą wodę. Ponadto radni wprowadzili do porządku punkt dotyczący ustanowienia i organizacji w Sierpcu obchodów roku 2018 jako Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z porządku obrad wypadł punkt 23, dotyczący uchwały RM ws. utworzenia samorządowej jednostki organizacyjnej „Sierpeckie Centrum Usług Wspólnych”, nadania jej statutu oraz wspólnej obsługi jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Sierpc.

 

Burmistrz o inwestycjach

W sprawozdaniu burmistrza z prac między sesjami Jarosław Perzyński skupił się na prowadzonych w mieście inwestycjach. Poinformował, że w ciągu kilku najbliższych dni zostaną wznowione  prace związane z nakładką asfaltową przy ul. Jana Pawła II. Wszystko uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Podpisano również szereg umów dotyczących przebudowy ulic i chodników, m.in Żwirki i Wigury, Sucharskiego, Armii Krajowej, Grota Roweckiego, czy Kwiatowej. Zawarto także umowę na przebudowę boiska wielofunkcyjnego przy Gimnazjum Miejskim. 29 sierpnia miasto otrzymało z Ministerstwa Sportu promesę w wysokości 900 tys. zł na realizację projektu stadionu wraz z bieżnią lekkoatletyczną.

 

Co ze stadionem?

Radny Krzysztof Skrzyński zwrócił się z prośbą o poinformowanie mieszkańców miasta, na jakim etapie są sprawy związane z budową stadionu.

- Aktualnie toczy się procedura przetargowa. Na chwilę obecną szacowany koszt budowy to 7 mln zł. Jaki będzie realny koszt, okaże się po otwarciu ofert - odpowiedział burmistrz.

 

Ponadto przypomniał o promesie z Ministerstwa Sportu, która została przyznana dzięki wsparciu posła Waldemara Olejniczaka. Rozpoczęcie prac ziemnych planowane jest jeszcze w bieżącym roku. Powstał plan, aby materiał z rozbiórek betonowych został wykorzystany jeszcze przed nastaniem zimy na budowę ulic w mieście.

 

Kwestie formalne...

W kolejnych punktach radni dokonali m.in. przekształcenia sześcioletnich szkół podstawowych nr 2 i 3 w placówki ośmioletnie. Jest to wymóg wynikający z wprowadzonej od września br. reformy edukacji przygotowanej przez minister Annę Zalewską. Podjęto również szereg uchwał dotyczących zgód na kontynuację dzierżaw nieruchomości położonych w granicach Sierpca.

            Osiedle nr 1 zyskało nową ulicę. Radni, na wniosek mieszkańców, nadali jej nazwę Szlachecka.

 

Chodzi o proporcje

Kontrowersje wzbudził punkt dotyczący zmian w budżecie. Na dzień przed obradami radni otrzymali załącznik o planowanej inwestycji przy ul. Sempołowskiej. Burmistrz, w odpowiedzi na pytanie Zbigniewa Długokęckiego, poinformował, że inwestycja ta powinna być zrealizowana w tym roku z uwagi na promesę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, na kredyt umarzalny w  30%. Jednak powyższy kredyt musi być wydatkowany jeszcze w tym roku.

Zdaniem radnego Rypińskiego budżet i załącznik powinny być głosowane oddzielnie. Argumentował, iż podobne potrzeby występują także w innych rejonach naszego miasta. Wniosek poparł radny Jaworowski, podkreślając jednocześnie, że nie życzy sobie, by tak ważne dokumenty otrzymywać na kilka godzin przed sesją. 

- Jeśli ja w poniedziałek otwieram dokumenty i widzę, że jest taka możliwość, by nie wstrzymywać o kolejny miesiąc inwestycji, że jest możliwość, by Państwu tego typu dokumenty przedłożyć, to za każdym razem z tego korzystam. To wy decydujecie, czy dany projekt wprowadzacie, czy nie. Ja daję Państwu możliwość - wyjaśnił burmistrz.

 

Ostatecznie wniosek radnego Rypińskiego upadł. Na tym jednak nie koniec.

 - Od dziś będę głosował przeciw zmianom w budżecie, jeśli proporcje inwestycji w mieście nie będą zdrowe. Chciałbym, aby miasto Sierpc to było miasto Sierpc, a nie jeden czy drugi ośrodek. Tak naprawdę centrum jest zapomniane.  Wiele inwestycji jest trafnych - owszem, ale niektóre dotyczą dziesięciu osób, a są miejsca, gdzie jest tysiąc mieszkańców, ulice, które mają sto lat i na inwestycje się czeka i czeka - stwierdził radny Krzysztof Skrzyński.

- Kwestie inwestycji, szczególnie w ostatnich latach, przybrały w taki sposób, że moim zdaniem wszyscy mieszkańcy są pozytywnie zaskoczeni. Sierpczanie patrzą na to, ile rzeczy udało się zrobić. Nie tylko za pieniądze miejskie, ale także z zewnątrz. I to są kwoty, które nie miały miejsca w poprzedniej kadencji, jeśli chodzi o inwestycje drogowe. Możemy przyjąć, że wraz z pieniędzmi marszałkowskimi w tamtym roku wydatkowaliśmy około 10 mln zł na same drogi. Budżety miasta na inwestycje w latach 2013 i 2014 zamykały się kwotą niecałych 5 mln złotych. W związku z tym oczekiwania mieszkańców także rosną – ripostował burmistrz.

           

Stwierdził, że tylko w bieżącym roku zrobiono ponad 2 km dróg asfaltowych, a  około 1 km utwardzono. Jarosław Perzyński poinformował także o kolejnych planowanych inwestycjach drogowych, m.in. przy ul Płockiej.

- Chciałbym powiedzieć, że równo traktujemy mieszkańców i chcielibyśmy, aby doszli do tego samego standardu – skonkludował burmistrz.

 

-Nie podlega dyskusji, że coś się robi w mieście, bo to widać. Nikt się o to nie przyczepia. Chodzi tylko o zdrowe proporcje – zaznaczył Krzysztof Skrzyński.

Ostatecznie radny Wiesław Rypiński zwrócił się do pani skarbnik z prośbą o przygotowanie na następną sesję zestawienia środków finansowych wydanych na poszczególne dzielnice miasta.

 

Wspólnie z powiatem

Radni podjęli także uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej powiatowi sierpeckiemu. Na mocy realizowanego porozumienia zadecydowano o wsparciu finansowym dla powiatu w związku z inwestycjami mającymi miejsce na terenie Sierpca na drogach będących w jurysdykcji starostwa. Do tej pory, na mocy powyższego porozumienia, zrealizowano budowę drogi przy ul. Wojska Polskiego, rondo u zbiegu ulic Płockiej oraz Świętokrzyskiej, czy ul. Wróblewskiego. Wkrótce rozpocznie się przebudowa ul. Dworcowej. Kolejne uzgodnienia mówią o przygotowaniu projektu na ul. Świętokrzyską. Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu najbliższych dwóch lat z wydatną pomocą Ministerstwa Infrastruktury. Za kwotę 1 mln 200 tys. zł planowane jest zmodernizowanie powyższego ciągu komunikacyjnego wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Miasto wystąpiło również o możliwość wybudowania ścieżek rowerowych od dworca PKP do granic Sierpca z Borkowem. Wolą obydwu stron jest to, by w najbliższych latach powyższe projekty zostały zrealizowane.

JJ
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe