20-lecie Stowarzyszenia Chorych na SM

  • 4.10.2017, 10:58 (aktualizacja 11.10.2017 11:03)
  • arek
20-lecie Stowarzyszenia Chorych na SM
W piątek, 29 września, w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu niepełnosprawni obchodzili swój jubileusz. 20 lat temu powstało Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane, ich Opiekunów i Przyjaciół w Sierpcu.

Stowarzyszenie zawiązano z inicjatywy Jana Nowakowskiego, Marii Pawłowskiej, Elżbiety Przybyłowskiej-Suski, Zofii Kolczyńskiej, Ireny Kanieckiej, Alicji Skowrońskiej, dra Bogdana Sobańskiego.
Celem założenia Stowarzyszenia była chęć odmiany  losu osób niepełnosprawnych chorych na SM, chęć pomocy sobie i innym, integracja środowiska chorych, a przede wszystkim przełamywanie barier psychicznych i architektonicznych, otwarcie się na świat i pełne uczestnictwo w życiu społecznym i publicznym. W 1997 roku Stowarzyszenie uzyskało osobowość prawną.
Stowarzyszenie jest organizacją społeczną. Głównym celem, jakie sobie stawia, jest zrzeszanie się osób z SM w celu ich aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Ponadto służy wyzwalaniu inicjatyw osób ze stwardnieniem rozsianym w kierunku ich rehabilitacji i leczenia, by zapewnić im możliwość kierowania własnym życiem. Chodzi przede wszystkim o przeciwdziałanie wśród chorych uczuciu rezygnacji, bezradności i osamotnienia.
Codzienność Stowarzyszenia to comiesięczne zebrania członków, imprezy plenerowe czy zabawy integracyjne na świeżym powietrzu. Tradycją Stowarzyszenia są spotkania świąteczne zarówno wielkanocne, jak i bożonarodzeniowe. To okazja do wspólnego spędzenia czasu, zwykłego bycia razem, co dla wielu niekiedy jest jedyną możliwością kontaktu z drugim człowiekiem. 
29 września w sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane, ich Opiekunów i Przyjaciół obchodziło jubileusz 20 - lecia.
Na uroczystość zaprosił zarząd stowarzyszenia: prezes Elżbieta Kowalska, wiceprezes Aleksandra Malinowska, sekretarz Justyna Muszyńska oraz skarbnik Elżbieta Przybyłowska- Suska.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Starosta Sierpecki  Jan Laskowski, Burmistrz Miasta Sierpca Jarosław Perzyński, Przewodniczący Rady Powiatu Sierpeckiego Jan Rzeszotarski,  Agnieszka Gorczyca- dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sierpcu, Jarosław Żmijewski- dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu, Wojciech Rychter- przewodniczący Komisji Społecznej Powiatu Sierpeckiego, Bożena Tober- prezes Stowarzyszenia Szansa na Życie w Sierpcu, zarząd Koła Łowieckiego TUR w Sierpcu, doktor Leontyna Zduniak, doktor Bogdan Sobański, a także Zbigniew Czajkowski,  Danuta Stelmańska,  Wojciech Jaworowski,  Kazimierz Czermiński oraz wielu innych.
Po pięknych występach członków Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu oraz pokazach tanecznych podopiecznych ze szkoły tańca  prezes Stowarzyszenia podziękowała za wieloletnie wsparcie władzom miasta oraz powiatu sierpeckiego. Część oficjalna zakończyła  się poczęstunkiem dla wszystkich zorganizowanym w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Sztuki.  Jubileusz stał się kolejną okazją do spotkania członków Stowarzyszenia, była to również sposobność do rozmów o jego przyszłości. Wsparcie na kolejne lata obiecały władze miasta oraz powiatu. To między innymi dzięki ich pomocy Stowarzyszenie może funkcjonować. Życzymy zarządowi Stowarzyszenia dużo siły i samozaparcia w dalszej działalności oraz tego, aby pomoc była potrzebna jak najmniejszej liczbie chorych w naszym mieście.

arek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe