„Wirtualna śmierć”

  • 25.10.2017, 09:21 (aktualizacja 02.11.2017 09:25)
  • (katia)
„Wirtualna śmierć”
Grupa teatralna „Pingwiny” działająca w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu zagrała dla swoich kolegów i koleżanek oraz nauczycieli spektakl o tematyce profilaktycznej pt. „Wirtualna śmierć”, według scenariusza Agaty Parady. Spektakl obejrzeli uczniowie sierpeckich szkół podstawowych oraz Leonium.

„Spektakl podejmuje tematy takie jak: prześladowanie w szkole, trudna sytuacja w domu (alkoholizm), przemoc, niezrozumienie, zagrożenia w sieci - powiedziała p. Katarzyna Moskal, instruktor ds. teatru w CKiSz-u, opiekun grupy i reżyser przedstawienia. - To historia dziewczyny pochodzącej z biednego domu, jej ojciec jest alkoholikiem, traci pracę. Dziewczyna nie ma również łatwej sytuacji w szkole. Jest prześladowana i wyśmiewana przez klasę ze względu na swój wygląd i kompleksy. Pewnego dnia, po kolejnej awanturze w domu, poznaje na portalu internetowym „Nieśmiertelnego”, który wciąga ją w grę o „Lepszy świat”. Dziewczyna tak bardzo pragnie być lubiana, zauważona, że zgadza się na reguły gry. A te są dla niej zgubne. Sama wciąga cztery inne osoby z podobnymi problemami i wszyscy, kierowani przez „Nieśmiertelnego”, popełniają samobójstwo. Długo rozmawialiśmy na temat tego spektaklu z młodzieżą, pracowaliśmy metodą dramy, by zrozumieć temat i przesłanie spektaklu, tym bardziej że członkowie grupy „Pingwiny” to w dużej mierze gimnazjaliści, którzy sami spotykają się z takimi sytuacjami, pytają o nie. Skąd pomysł na taki spektakl? Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby wystawić coś, co będzie im w jakiś sposób bliskie, co pokaże rzeczywistość, z jaką wielu młodych ludzi spotyka się na co dzień, a jednocześnie że dla grupy będzie to wyzwanie zagrać takie trudne tematy, mówić o nich na swój własny sposób. „Pingwiny” bardzo aktywnie angażowali się w proces powstawania przedstawienia, nie przyjmowali tylko gotowych rozwiązań, ale starali się dołożyć coś od siebie, tak żeby scenariusz stał się ich. Sami wybrali muzykę do spektaklu, która też jest wymowna - to kawałki, których słucha młodzież, które pokazują jej rzeczywistość. Sami też zaproponowali, aby spektakl wystawić dla swoich szkół. Może dzięki temu ktoś zastanowi się nad swoim życiem, może sztuka stanie się pretekstem do dyskusji na lekcji wychowawczej czy w domu?”

(katia)

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe