Prelekcja w LO

  • 25.10.2017, 09:59
  • opr. red.
Prelekcja w LO
Grzegorz Radomski oraz Klaudiusz Kaczyński zorganizowali w Liceum Ogólnokształcącym w Sierpcu spotkanie z dr Katarzyna Mienczykowską, autorka pierwszej biografii Elżbiety Zawackiej.

Generał Elżbieta Zawacka (1909-2009) ps. „Zo” nawet w warunkach konspiracji II wojny światowej była postacią legendarną. Od 1941 roku jeździła między Warszawą a Berlinem jako kurier. W 1942 wysłana została do Londynu, aby usprawnić łączność między rządem polskim a AK. Powróciła do Polski w 1943 roku, po wojnie była więziona przez komunistów m.in. w Grudziądzu. W latach 1955-1956 pracowała w Liceum Ogólnokształcącym w Sierpcu jako nauczyciel matematyki. Po uzyskaniu tytułu doktora pracowała na kilku uczelniach w Polsce. Współtworzyła Archiwum Armii Krajowej na Pomorzu, bo jak sama mówiła: „od pracy społecznej nie ma urlopu”. Barwną historię życia „Zo” zaprezentowała uczniom klas: I a, II a i III a doktor Katarzyna Mienczykowska, autorka pierwszej biografii Elżbiety Zawackiej. Warto wspomnieć, iż praca uzyskała tytuł najlepszej książki historycznej w roku 2015. Na zakończenie prelekcji odbył się konkurs. Dwóch uczniów – po udzieleniu prawidłowych odpowiedzi – otrzymało jako nagrodę wspomnianą wyżej biografię.

opr. red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe