Wróżby i gusła na mazowieckiej wsi

  • 31.10.2017, 08:33
  • opr. red.
Wróżby i gusła na mazowieckiej wsi
Dawniej szczególne znaczenie miały noce z 24 na 25 listopada (wieczór świętej Katarzyny) oraz z 29 na 30 listopada (wieczór świętego Andrzeja). Właśnie wtedy młodzież spotykała się, by wspólnie przy blasku świec urządzać zabawę we wróżby. Przepowiadano sobie w ten sposób imię przyszłego partnera i czas ożenku.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, pragnąc przypomnieć obrzędy związane z katarzynkami i andrzejkami, w listopadzie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w pakietach edukacyjnych: „Andrzejki w skansenie” i „Andrzejki w ratuszu”. Zajęcia mają charakter wspólnej zabawy we wróżenie. Podczas wizyty w skansenie osoby korzystające z oferty mają okazję poznać wraz z przewodnikiem zwyczaje, zajęcia wiejskie i tradycje związane z okresem jesiennym. Zwiedzają ekspozycje w powozowni, galerii rzeźby ludowej, dwóch dworach ziemiańskich oraz na terenie 10 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku. W ratuszu na uczestników programu czeka natomiast wystawa czasowa „Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego”. Ekspozycja ukazuje dorobek twórczy jednego z najbardziej utalentowanych współczesnych rzeźbiarzy sierpeckich. Prezentowane na wystawie prace są też świadectwem wielkiej pasji i miłości do snycerstwa.

ANDRZEJKI W SKANSENIE

Program obejmuje następujące atrakcje:

  • Wstęp na teren skansenu
  • Gawęda o tradycji wróżb andrzejkowych i katarzynkowych (20 min)
  • Wspólna zabawa we wróżby: m.in. lanie wosku, wróżenie z jabłka, grochu, butów (1 godz.)
  • Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (2 godz.)

Czas trwania: 4 godziny

Liczebność grupy: od 15 do 45 osób

Cena 12 zł/osoba

 

ANDRZEJKI W RATUSZU

Program obejmuje:

  • Udział w zajęciach wieczory andrzejkowe
  • Zwiedzanie wystawy czasowej „Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego”

Czas trwania: 90 min

Liczebność grupy: od 10 do 30 osób

Cena: 6 zł od osoby (wieczory andrzejkowe) lub 7 zł od osoby (wieczory andrzejkowe + zwiedzanie aktualnej wystawy).

opr. red.

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe