„Sierpc wczoraj i dziś”

  • 15.11.2017, 09:20 (aktualizacja 22.11.2017 09:23)
  • SK
„Sierpc wczoraj i dziś”
Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc przygotowała dla mieszkańców wystawę fotografii „Sierpc wczoraj i dziś”. Jest to zbiór starych, niepublikowanych dotąd zdjęć przedstawiających dawny Sierpc oraz jego obecny wygląd.

W otwarciu wystawy 10 listopada udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, lokalni artyści oraz mieszkańcy Sierpca. „Sierpc wczoraj i dziś” jest pierwszą w historii miasta tego typu wystawą, która prezentuje stary Sierpc w odniesieniu do czasów dzisiejszych. Wystawa liczy około 55 zdjęć otrzymanych przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca od darczyńców. Można je porównać z fotografiami wykonanymi w bieżącym czasie. Materiał, jaki pracownicy Pracowni zgromadzili w ostatnim czasie, jest dużo większy, ale możliwości wystawowe nie pozwoliły na prezentację wszystkich zbiorów. Zwiedzający mają możliwość porównania budynków, ulic i innych miejsc sprzed np. 50 lat do tego, jak wyglądają obecnie. To swego rodzaju podróż w czasie. Najstarsza fotografia, jaką dysponuje Pracownia, pochodzi z 1910 roku. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Michał Weber, dyrektor PDD Miasta Sierpc wraz z Jarosławem Żmijewskim, dyrektorem CKiSz.  Michał Weber podziękował za tak liczne przybycie na otwarcie wystawy i krótko opowiedział, co było bodźcem do przygotowania tego wernisażu zdjęć:
- W ubiegłym roku, gdy uruchomiliśmy fanpage na Facebooku Pracowni, zaczęliśmy wstawiać zdjęcia porównawcze. Pewnego dnia spotkałem na chodniku jednego ze starych moich kumpli, który podszedł do mnie i spytał: „ To ty wstawiasz te zdjęcia porównawcze?”. Powiedziałem mu, że tak, to znaczy wstawiamy je we dwóch, bo we dwóch pracujemy, czyli razem z Adrianem.  Wówczas on zaznaczył, że historii nigdy nie lubił i nie będzie lubić, ale to, co publikujemy na Facebooku, jest naprawdę całkiem niezłe. Drugi bodziec do zrobienia tej wystawy narodził się w czasie, gdy pracowałem w CKiSz-u, gdzie wystawy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Siedząc tam, w tzw. „akwarium”, często słuchałem, co ludzie mają do powiedzenia na temat tych zdjęć, i zawsze, ale to zawsze padało pytanie „Gdzie to jest?”. Zawsze ktoś nie wiedział, gdzie została wykonana jakaś fotografia, więc pomyślałem sobie, że musimy spróbować zrobić zdjęcie porównawcze, wtedy oddźwięk takiej wystawy będzie zupełnie inny. Natomiast trzeci bodziec, który skłonił mnie zupełnie do tego, to były zajęcia z dziećmi i młodzieżą, które przeprowadzamy co jakiś czas. Takie lekcje tematyczne nie obywają się bez prezentacji obrazów w formie cyfrowej. 
Dyrektor Pracowni dodał, że pokazując młodzieży fotografie porównawcze, jest w stanie zainteresować ją historią. Podziękował za umożliwienie prezentacji tej wystawy dyrekcji  CKiSz-u i pracownikom, koledze Adrianowi, który wykonał zdjęcia porównawcze, a szczególnie darczyńcom. 

SK

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe