„Naród, który przestaje śpiewać, przestaje żyć”

  • 15.11.2017, 09:23 (aktualizacja 22.11.2017 09:28)
  • (katia)
„Naród, który przestaje śpiewać, przestaje żyć”
11 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyło się „Patriotyczne Śpiewanie”, którego organizatorami byli: burmistrz Sierpca, radni miasta wraz z przewodniczącym, CKiSz oraz I Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu. W ten wyjątkowy koncert, będący świętowaniem 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, włączyły się sierpeckie szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, a także placówki oświatowo-wychowawcze.

Koncertowi przyświecały słowa Oskara Kolberga: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje żyć”. Jak śpiewali uczniowie I Prywatnej Szkoły Podstawowej, Niepodległość  to trudne słowo, ale znaczy coś ważnego. I jak ptak w klatce nie może być wolny, tak samo człowiek, który nie żyje w niepodległym kraju, nie może mówić o wolności.
Podczas koncertu uczniowie zaprezentowali znane utwory patriotyczne, jak „Polskie kwiaty”, „Legiony”, czy „Przybyli ułani”, ale także utwory znanych polskich artystów: „Kolędę warszawską”, „Biały krzyż”, „Dziwny jest ten świat”, „Pytasz mnie”. Wszystkie utwory wybrzmiały w ciekawych, często zupełnie nowych aranżacjach.
Budująca była również postawa młodych artystów. Wszyscy wykonawcy wspaniale poradzili sobie z tematem niepodległości. Widać było ich ogromne zaangażowanie, chęć nie tylko pięknych prezentacji wokalnych, ale również jak najlepszego przekazania treści. Ich zapał udzielał się zgromadzonej licznie publiczności, która chętnie włączała się w śpiew, tym bardziej, że organizatorzy zapewnili dla wszystkich słuchaczy śpiewniki z wykonywanymi w czasie koncertu utworami.
Jak powiedział Jarosław Perzyński, Burmistrz Miasta Sierpc, już za rok czeka nas 100 -lecie odzyskania niepodległości, a wraz z nim wiele inicjatyw, do których miasto już się przygotowuje. Będzie to na pewno okazja to kontynuowania takich koncertów, a także podejmowania nowych zadań uświetniających uroczystości.

(katia)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe