,,Inne oblicze niepodległości”

  • 22.11.2017, 13:44 (aktualizacja 29.11.2017 13:49)
  • opr. red.
,,Inne oblicze niepodległości”
Młodzież Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu z okazji Narodowego Święta Niepodległości mogła obejrzeć niecodzienne przedstawienie pt.,,Inne oblicze niepodległości”. Organizatorami tego spektaklu byli: nauczyciel historii Grzegorz Kędzierski oraz nauczycielka języka niemieckiego Jolanta Watkowska.

Głównym celem spotkania było kształcenie postaw patriotycznych wśród młodzieży, poszerzenie wiedzy uczniów na temat historii państwa polskiego, w tym przypadku okresu wczesnego komunizmu, oraz uwrażliwienie młodych ludzi na zasługi naszych przodków, ich wkład w odzyskanie niepodległości. Zamierzeniem reżysera było przede wszystkim uwypuklenie znaczącej roli żołnierzy wyklętych. Spektakl rozpoczął się od zaprezentowania scenek w szkolnych ławach, pokazano zdarzenia, które rozgrywały się przed II wojną światową. Młodzież mogła oczyma wyobraźni przenieść się do roku 1939, a następnie do czasów po zakończeniu II wojny światowej (rok 1946), kiedy to komuniści niszczyli nasz kraj, skazywali na długoletnie więzienia lub mordowali niewinnych ludzi. Bardzo ciekawym ubogaceniem całego przedstawienia były scenki sytuacyjne, m.in.: łapanki w lasach, otoczenie obozu partyzantów, zwycięstwo nad ubekami. Odpowiedni klimat do przeżywania wydarzeń z przeszłości tworzyła również scenografia: imitacja lasu, namiastka ogniska, stroje, karabiny, opaski na ramionach. Chodziło o jak najwierniejsze oddanie ówczesnej rzeczywistości. Inscenizacja zakończyła się wspólnym śpiewem ,,Żeby Polska była Polską.” Piosenka finałowa ,,Ojczyzno ma” miała uświadomić wszystkim zebranym, jak wielkie było cierpienie Polski w tamtych czasach. Przedstawienie miało na celu pokazanie, iż polskiej ziemi i ludziom, którzy bronili jej przed wrogiem, należy się wielki szacunek.

opr. red.

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe