Zgodne działanie zawsze się opłaca

  • 13.12.2017, 09:07
  • Bogumił Drogorób
Zgodne działanie zawsze się opłaca
Zofia Dziurlikowska sołtyską została z… ciekawości. Ciekawość związana była z zebraniem sołeckim – jak ono przebiega, co tam się dzieje, jak to wygląda naprawdę, nie z opowieści? Przypadek sprawił, że ciekawość została nagrodzona.

Od Borkowa Kościelnego przez Borkowo Wielkie. Drogą równą, gładką, powiatową. Jak batem strzelił. Przed skrętem w prawo, po tejże stronie, figurka Matki Bożej, wiejska kapliczka. Jak napis głosi: …postawiona w 1919 roku przez Józefa i Marcjannę Maciejewskich, odrestaurowana przez mieszkańców wsi Wilczogóra w 2017 r. Z drugiej strony ruina – pozostałości po dawnej zlewni mleka, pomnik PRL-u. Obydwa obiekty wpisują się w obraz wsi. Tu akurat piękno sąsiaduje z brzydotą.
Powiatowa droga równa, gładka, asfaltowa, biegnie dalej – na Komorowo, Skoczkowo, Zgagowo, dochodzi do Zawidza. Skręcam w prawo, gdzie zabudowania Wilczogóry. Jeszcze jedno skrzyżowanie i już dostrzegam tabliczkę z napisem SOŁTYS. Akurat tu powinna być inna, z napisem SOŁTYSKA.

x
Było to czternaście lat temu, a dzień nie był tak ponury jak ten, choć grudniowy, gdy siedzimy w kuchni – bo tam najlepiej – domu Zofii i Krzysztofa Dziurlikowskich. Nie mżyło, chmury nie wisiały nisko, no i dzień, choć lutowy i mroźny, był już dłuższy. Po prostu była prawdziwa zima.
- Nadszedł moment zgłaszania kandydatów i ktoś wyraził głośno opinię, że może by tak kobietę wybrać? – wspomina pani Zofia. – No i niemal wszyscy spojrzeli na mnie. Przeszło mi przez myśl, że może sobie nie poradzę – przyznaje. - Zgodziłam się jednak kandydować i wygrałam. Poprzedni sołtys, pan Donat Ligowski, sprawował tę funkcję przez osiemnaście lat. Czynił to dobrze, był szanowany, miał wieś za sobą. Ale tego dnia wieś wskazała na mnie. I tak to się zaczęło. Cokolwiek nam się udało zrobić dla wsi, to trzeba zapisać na konto mieszkańców.
- Dlaczego nam, liczba mnoga? 
- Chcę to bardzo mocno podkreślić. Jeżeli moje propozycje nie były akceptowane na zebraniu wiejskim, na radzie sołeckiej, odkładaliśmy sprawy na bok, zajmowaliśmy się takimi projektami, które były owocem wspólnych przemyśleń. Zgodne działanie zawsze się opłaca. Stąd nasze sprawy, nasze problemy, nasze sukcesy – tak rzecz nazywam, tak  pojmuję swoją pracę na rzecz wsi.
- Zatem przejdźmy do konkretów…

- Bardzo proszę: powstały dwa odcinki drogi asfaltowej, uzupełniono oświetlenie wsi, stworzono plac zabaw, ogrodzono boisko, odnowiono świetlicę, starano się o sukcesywny remont dróg. Są też plany – mieszkańcy podpatrują, jak jest w innych wsiach na Mazowszu. Mówią o przydomowych oczyszczalniach ścieków, o chodnikach, o nieustannych remontach dróg, o infrastrukturze drogowej – tu mam na myśli rowy odwadniające.
To tylko część tematów, na które mieszkańcy Wilczogóry nie mają bezpośredniego wpływu. Mogą, co najwyżej, być inicjatorami. Decyzje zapadają w gminie, w tym przypadku w samorządzie gminy Sierpc, w administracji samorządowej.

x
Niektórzy mieszkańcy Wilczogóry wolą rozmawiać o tym, co poszło nie tak jak oczekiwali. Trudno ich posądzić o malkontenctwo, po prostu pytają, dlaczego? Przykład pierwszy z brzegu – kiedyś była szkoła w Wilczogórze, dziś jej nie ma. Chodziły tam dzieci nawet z gminy Rościszewo i Zawidz, bo to gminne pogranicze.
- Sama chodziłam do tej szkoły, która dziś została przebudowana, są tam mieszkania – mówi sołtyska. – Oczywiście że rodzice byli zadowoleni z istnienia tej szkoły. Tyle że była to szkoła z klasami 0 – III. Kiedy ja chodziłam, przychodziły dzieci z Komorowa i Zalesia. Nadszedł taki czas, że w klasie było 7 – 10 dzieci. Zapadła decyzja o likwidacji, zapewne ze względów ekonomicznych. A patrząc z dzisiejszej perspektywy, na wsi nie ma zbyt wiele dzieci. Jadą do szkoły w Borkowie Kościelnym i z tego co słyszę, są zadowolone.
Powrót do sytuacji, żeby szkoła stanowiła o randze wsi – delikatnie rzecz ujmując – nie wydaje się trafiony. 
Tuż obok dawnej szkoły jest boisko. Trawiaste, bramki do piłki ręcznej, ale przecież chłopcy wolą grać w nogę. Więc czasami grają, jeśli znajdą grupę, choćby trzech na trzech. Ale jest pewien problem. W rogu boiska – a więc tam gdzie korner – wybudowano szambo. Instalacja komunalna  dla lokatorów dawnego budynku szkolnego. Problem w tym, że dwudziestocentymetrowa część naziemna (metalowa) w tym miejscu stanowi spore zagrożenie dla grających w piłkę.
- Jestem tego samego zdania, ale to już temat, którym zainteresowaliśmy wójta gminy Sierpc – tłumaczy sołtyska Wilczogóry.
- Rzeczywiście, dla bezpieczeństwa bawiących się tam dzieci, grających w piłkę, musimy zadziałać tak jak należy. Nie jest to wielki problem i naprawimy to szambo – mówi Krzysztof Korpoliński, wójt gminy Sierpc. – Pokrywa powinna być obniżona do poziomu ziemi, murawy. Zdaję sobie sprawę, skoro już o tym mówimy, że lokalizacja owego szamba nie jest najlepsza. Jednak wynika to z sytuacji własnościowej. Część ziemi należy do gminy, część do jednego z lokatorów, który wykupił mieszkanie na własność. Jeśli chodzi o sportowe urządzenia, jest jeszcze inny plan: otóż będziemy budować boisko ze sztuczną nawierzchnią w sąsiedniej wsi Borkowo Wielkie. Korzystać z niego będą mogli także młodzi mieszkańcy z sąsiednich wsi, w tym z Wilczogóry.  
- Przy okazji, co pan powie o remontach, modernizacji dróg gminnych? Konkretnie w tej wsi?
- Jest rzeczą oczywistą, że fundusz sołecki nie udźwignie takich inwestycji, warto zatem dobrze zaplanować takie  zadania – tłumaczy wójt. –W tej sprawie bardzo dobrze współpracuje mi się z panią sołtys, z radą sołecką. 
- A stara zlewnia, wątpliwa atrakcja wsi? Miejsce niebezpieczne. Raz kiedyś rury pękły, woda tryskała jak z fontanny.
- Po spółdzielni mleczarskiej nowych właścicieli było już kilku. Rozmowy są trudne, ostatni właściciel mieszka gdzieś pod Poznaniem. 

x
W gminie Sierpc jest 40 sołectw, a łącznie fundusz sołecki to 500 tys. złotych. Nie wszędzie dzieli się po równo, sołectwa są większe, mniejsze. Jedni narzekają, inni robią coś dla wsi w ramach dostępnych środków. Tak bywa.

Bogumił Drogorób
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe