Ultimatum wicewojewody: albo umowy, albo zamknę szpital

  • 27.12.2017, 11:09 (aktualizacja 03.01.2018 11:12)
  • SK
Ultimatum wicewojewody: albo umowy, albo zamknę szpital
Na prośbę starosty sierpeckiego Jana Laskowskiego w dniu 20 grudnia zwołano pilne posiedzenie Komisji Spraw Społecznych. Temat rozmów dotyczył sytuacji, jaka ma miejsce w sierpeckim szpitalu. Jak się okazało, obecna dyrektor SPZZOZ w Sierpcu Beata Bany złożyła wypowiedzenie umowy o pracę.

W spotkaniu udział wzięli Marlena Mazurska, przedstawiciel wojewody mazowieckiego, Waldemar Olejniczak, poseł na Sejm RP, oraz Rafał Wiśniewski, p.o. zastępcy dyrektora ds. administracyjno-eksploatacyjnych i zamówień publicznych wraz z główną księgową SPZZOZ w Sierpcu. Pierwszy temat porządku obrad dotyczył przeprowadzonego konkursu usług medycznych, kolejny to skutki finansowe SPZZOZ w Sierpcu, aspekt ekonomiczny i społeczny oraz tymczasowe zawieszenie funkcjonowania poszczególnych oddziałów SPZZOZ ze względu na trudną sytuację. Decyzja starosty o zwołaniu posiedzenia komisji podjęta została na ostatnim posiedzeniu zarządu. Zarząd chce, by radni wiedzieli, jaka sytuacja ma miejsce w szpitalu. Starosta poinformował członków Komisji, że dyrektor sierpeckiego szpitala do 3 stycznia 2018 roku przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jan Laskowski dodał, że rozmawiał z Sylwestrem Dąbrowskim, wicewojewodą mazowieckim, który poinformował, że jeżeli w najbliższym czasie sierpecki szpital nie podpisze umów z lekarzami na świadczenie usług medycznych na oddziale chirurgii, to będzie wnioskował o zamknięcie nie tyle oddziału chirurgicznego, co całego szpitala. Ponadto, jak się okazało, w poniedziałek 18 grudnia dyrektor SPZZOZ w Sierpcu Beata Bany złożyła podanie o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31 stycznia 2018 roku. W okresie od ostatniego posiedzenie Zarządu do spotkania Komisji Spraw Społecznych do dyrektor szpitala wpłynęły dwa pisma od Jarosława Chmielewskiego, Dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego, w których opisuje konsekwencje braku podpisania kontraktów z lekarzami m.in. na oddziale chirurgicznym i wewnętrznym. W pismach Jarosław Chmielewski zastrzega możliwość nałożenia na dyrektor szpitala kary pieniężnej w wysokości trzykrotnego miesięcznego wynagrodzenia. Kara ta zostanie nałożona w sytuacji braku udzielania świadczeń medycznych. 
-„ (…) Proszę Państwa, my razem z dyrektorami chcemy zrobić wszystko, by te kontrakty zostały podpisane, by ten szpital mógł normalnie funkcjonować (…).”- powiedział m.in. Jan Laskowski.
Rafał Wiśniewski, p.o. zastępcy dyrektora ds. administracyjno- eksploatacyjnych i zamówień publicznych przedstawił obecnym na spotkaniu, w jakiej sytuacji znajduje się szpital na dzień 20 grudnia.  Poinformował, że 18 grudnia został rozstrzygnięty konkurs na udzielanie świadczeń przez lekarzy w szpitalu. W piątek 22 grudnia odbyło się podpisywanie umów z wszystkimi oferentami, którzy zapewnią funkcjonowanie od 1 stycznia 2018 oddziału chirurgicznego, wewnętrznego, pediatrycznego, ginekologiczno- położniczego, anestezjologii, intensywnej terapii, neonatologii. Dodał, że nadal są problemy z obsadą w oddziale rehabilitacyjnym. Konkurs został rozstrzygnięty na stawkach, jakie wynegocjowała komisja konkursowa. Na dzień 20 grudnia zaplanowano rozstrzygnięcie pozostałych konkursów.
Po wysłuchaniu starosty oraz Rafała Wiśniewskiego radny Jarosław Ocicki nawiązał do dochodu, jaki osiąga szpital oraz kosztów, jakie ponosi. Zaznaczył, że zysk to 24 mln złotych, zaś na samo wynagrodzenie przeznaczane jest 21 mln, czyli tylko 3 mln złotych pozostaje na leczenie i funkcjonowanie szpitala. Zapytał, w jakiej formie i na jakich stawkach zostały podpisane umowy, oraz czy wszyscy lekarze złożyli oferty. W odpowiedzi usłyszał, że wszyscy lekarze złożyli oferty, poza tymi, którzy już wcześniej zapowiadali odejście z sierpeckiego szpitala. Zgodnie z wymogami, od 1 stycznia nowego roku szpital, który nie zapewni opieki medycznej na oddziale chirurgicznym z automatu zostanie wyłączony z sieci szpitali, w której znalazł się sierpecki szpital. Każda zawarta umowa na udzielanie świadczeń medycznych posiada okres wypowiedzenia. Radny Ocicki zwrócił uwagę członków Komisji, że podwyżki przyznane w 2016 roku przyniosły dodatkowy 1 mln złotych kosztów. Zdaniem Jarosława Ocickiego to działanie na niekorzyść szpitala. Radny dodał, że parodią staje się walka o szpital i jednocześnie nagłe przyznawanie podwyżek lekarzom. Zapytał główną księgową, czy prawdą jest, by w poprzednich latach została ona wysłana przez poprzednią dyrektor na kurs dotyczący sprywatyzowania szpitala. Główna księgowa stwierdziła, że nie przypomina sobie takiej sytuacji.

Stawki godzinowe
W sprawozdaniu za trzeci kwartał wynagrodzenia wynoszą 77, 4 % kosztów rodzajowych, natomiast koszty ogółem 75,6%. Na spotkaniu zarządu z kadrą lekarską szpitala informacja, że brak obniżenia stawek doprowadzi do tego, że od nowego roku szpital przestanie istnieć, nie zrobiła na lekarzach żadnego wrażenia. Nikt z lekarzy nie zmienił zdania, jednogłośnie utrzymali stawki, które zostały złożone w ofertach konkursowych. Bazując na ilości przepracowanych godzin przez kadrę lekarską w tym roku, przełożeniu tych danych na przyszły rok i zwiększeniu kwoty stawki godzinowej, doprowadzi to do pogorszenia wyniku finansowego o ponad 315 tys. złotych. Obecnie najwyższa wynegocjowana stawka dla oferenta wynosi 99 złotych. Podwyżki na poszczególnych oddziałach w skali roku to: pediatria 5, 712 zł, anestezjologia i intensywna terapia ponad 232 tys. złotych, rehabilitacyjny 1708 zł, ginekologiczno-położniczy ponad 15 tys. zł, chirurgia 39 tys. zł, chorób wewnętrznych ponad 19 tys. zł.
Posiedzenie zakończył radny Marcin Błaszczyk, który zapytał m.in., jakie jest zagrożenie dla szpitala po podpisaniu wysokich kontraktów, na jaki okres czasu wystarczy pieniędzy i czy jest zagrożone funkcjonowanie szpitala, oraz czy były rozmowy z innymi lekarzami. Radny Błaszczyk dodał, że jest wielu młodych lekarzy poszukujących pracy.  
Rafał Wiśniewski odpowiadając potwierdził, że sytuacja finansowa szpitala jest bardzo zła, i to, co ostatnio ma miejsce, pogorszy ją jeszcze. Natomiast bezpośredniego zagrożenia na najbliższe miesiące jeszcze nie ma. Absencja Beaty Bany na posiedzeniu Komisji uniemożliwiła uzyskanie odpowiedzi na większość pytań. Radny Mariusz Turalski złożył wniosek formalny, by na najbliższej sesji Rady Powiatu 28 grudnia była obecna dyrekcja szpitala oraz główna księgowa. 

SK

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe