„Niech mnie Pan nie musztruje”

  • 27.12.2017, 11:12 (aktualizacja 03.01.2018 11:16)
  • SK
„Niech mnie Pan nie musztruje”
„Wszyscy byśmy chcieli, by budżet na inwestycje związane z miastem był większy, bo potrzeby są ogromne . Niestety, nie można go naciągnąć, Pan Burmistrz porusza się w pewnych ramach, których nie można przekroczyć. Czy jest doskonały? Na pewno nie. Na pewno nie wszyscy tutaj są zadowoleni. Sam osobiście też nie jestem. Chciałoby się więcej, ale tak jak powiedziałem, musimy się poruszać w pewnych ramach. Pan Burmistrz tego dokonał, przedstawił nam budżet”- powiedział Jerzy Stachurski, przewodniczący Rady Miasta Sierpca na ostatniej sesji.

Radni spotkali się 20 grudnia na posiedzeniu XLIX Sesji Rady Miejskiej między innymi po to, by poddać głosowaniu uchwałę budżetową miasta Sierpca na 2018 rok. Zacytowanymi słowami przewodniczący Rady rozpoczął dyskusję nad tym punktem porządku obrad. Dodał, że Izba Obrachunkowa w Warszawie pozytywnie zaopiniowała przedłożony przez burmistrza  Sierpca projekt uchwały budżetowej na rok 2018 oraz możliwość finansowania deficytu budżetowego przedstawionego w projekcie uchwały. Obecnie dług miasta na przestrzeni ostatnich lat zmniejszył się i wynosi minimalnie ponad 4 miliony złotych.

Dyskusja nad budżetem
Podczas dyskusji, która się wywiązała pomiędzy radnymi, jako pierwszy swoją opinię na temat budżetu wyraził Wojciech Jaworowski. Radny stwierdził, że nie jest to budżet doskonały, jeśli chodzi o inwestycje. Dodał, że nie jest on proporcjonalny w przełożeniu na inwestycje w całym mieście, że preferowane są niektóre osiedla, a szczególnie osiedle Bema. Radny Jaworowski już na początku rozmów nad budżetem zaznaczył, że wstrzymuje się od głosu, bo nie chce być przez wyborców nazywany semaforem.
Radna Małgorzata Kisielewska zaapelowała o pochylenie czoła nad wzięciem kredytu i rozpoczęciem inwestycji na ulicy Mieszka I, podkreśliła, że osiedle jest zalewane i konieczne jest odwodnienie terenu. Radnemu Wiesławowi Rypińskiemu zabrakło w projekcie budżetu planu zastępczego. Radny miał na myśli plan inwestycji, które powinny zostać wykonane w  pierwszej kolejności, zaraz po pozyskaniu środków zewnętrznych. Burmistrz zaproponował radnym, by w nowej kadencji wspólnie zaplanować najważniejsze inwestycje w mieście na okres 4 lat.  Jarosław Perzyński omówił priorytetowe inwestycje zaplanowane i rozpoczęte, wspomniał o nowych miejscach pracy, które powstaną. Rozmowa, która wywiązała się między radnymi,  podniosła temperaturę obrad. 
Na tę wymianę zdań zareagował przewodniczący Rady Miasta. Jerzy Stachurski zaznaczył, że burmistrz to tylko jedna osoba, która jest kreatorem budżetu, a zatwierdza go Rada. Poprosił radnych, by nie wymuszać obietnic dotyczących inwestycji. Słowa przewodniczącego nawiązywały m. in. do słów radnej Barbary Gil, która głównie apelowała o inwestycje na ul. Mieszka I
Waldemar  Frydrychowicz powiedział Barbarze Gil,  że decyzje Rady muszą mieć na uwadze dobro całego miasta i wszystkich ulic. Dodał, że radna powinna wstać i wymienić wszystkie ulice w mieście, które wymagają remontu lub budowy.
 - „(…) niech mnie Pan nie musztruje, Panie radny (..)”- usłyszał on w odpowiedzi od Barbary Gil. 
Wymianę zdań miedzy radnymi przerwał Jerzy Stachurski słowami „To nie happening”. Przewodniczący zaznaczył, że wszyscy radni słuchają głosu społeczeństwa, mieszkańców Sierpca i nie zapominają o tym, ale budżet to nie tylko inwestycje, ale to m. in. oświata, kultura i pomoc społeczna.
Radna Barbara Gil wykazała się niesubordynacją, bez udzielenia głosu zaczęła wyrażać swoją opinię na temat kreatora budżetu i Rady. Podczas głosowania nad uchwałą budżetową czternastu radnych było za. Od głosu wstrzymał się radny Jaworowski.
Burmistrz podziękował za przyjęcie tak niełatwego budżetu. Dodał, że zrobi wszystko ze swojej strony, by środki w drugim kwartale były jak największe na kolejne inwestycje. Dodał, że w krótkim czasie nie da się dużo zrealizować.

SK

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe