Czas na pokoleniową i jakościową zmianę w lokalnej polityce

  • 12.09.2018, 09:37 (aktualizacja 17.10.2018 14:02)
  • red.
Czas na pokoleniową i jakościową zmianę w lokalnej polityce
Burmistrz przebija szklany sufit

Redakcja: Panie Burmistrzu Pana hasło wyborcze „Zmieniamy Miasto. Zacznijmy zmieniać Powiat” wskazuje, że planuje Pan kolejne zmiany w Sierpcu.  
Burmistrz Jarosław Perzyński: Uważam, że nastał w naszej lokalnej polityce czas na jakościową zmianę. Nie powinniśmy, jako mieszkańcy, być skazani co cztery, a od tej kadencji co pięć lat na wybór tych samych osób. Dlatego stworzyłem silną drużynę, przy wsparciu której chciałbym kontynuować zapoczątkowany w bieżącej kadencji rozwój miasta i jednocześnie przebić przysłowiowy szklany sufit. Osoby startujące w tegorocznych wyborach z mojego komitetu „Dla Przyszłości Sierpca” są to ludzie z bardzo dużym potencjałem, reprezentujący istotne dla mnie wartości. Ponadto mają ogromną chęć do działania i ciężkiej pracy. Wszyscy kandydaci mojego komitetu obok własnej pracy realizują się na różnych płaszczyznach społecznych. Dla przykładu Iza Piotrowska zaangażowana jest całym sercem w walkę z uzależnieniem od narkotyków wśród młodzieży, Joanna Szewczykowska działa przy klubie Abstynenta i pomaga uzależnionym od alkoholu. Takie postawy są wzorem do naśladowania. Podobnie inni np. Zbigniew Bombalicki czy Zdzisław Prątnicki, którzy społecznie działają na rzecz klubu MKS MAZUR oraz Artur Balcerowski - nasz mistrz w Taekwendoo propagujący ten sport wśród dzieci i młodzieży. Takich właśnie osób potrzebujemy w Radzie Miejskiej. 
Cztery lata temu pojawiłem się ja, a teraz pojawią się inni, których warto zauważyć, bo mogą dać zdecydowanie więcej, niż to co teraz jest nam oferowane. 
Redakcja: Pana lista kandydatów do Rady Miejskiej wydaje się być czymś naturalnym, ale dlaczego powiat?
Burmistrz Jarosław Perzyński: Proszę sprawdzić skład osobowy Rady Powiatu. Znajdują się tam osoby z Sierpca, które zasiadają w niej nieprzerwanie od kilkunastu lat, a problemy cały czas te same. Bezustannie słyszymy o nierentowności i długach szpitala, o fatalnej jakości dróg powiatowych. Gdzie uzbrojone tereny dla inwestorów w okolicy 5 km od miasta? Nie ma. Gdzie jakikolwiek inwestor? Nie ma. Mam nieodparte wrażenie, że tych problemów się nie rozwiązuje, a sztucznie podtrzymuje przy życiu, żeby radni powiatowi mieli o czym dywagować podczas posiedzeń. Mam tego szczerze dość! W ciągu czterech mijających lat pokazałem w mieście, że zmiany są możliwe, teraz chciałbym zapoczątkować zmiany w powiecie. Nie zapominajmy, że Sierpc jest siedzibą władz powiatowych, a znaczna część zadań, które z mocy ustawy podlegają powiatowi dotyczy mieszkańców naszego miasta.  Dlatego pojawiła się lista „Dla Przyszłości Sierpca” w wyborach do Rady Powiatu i stąd też hasło: „Zmieniamy Miasto. Zacznijmy zmieniać Powiat”. 
Redakcja: Jak rozumiem dobór kandydatów do Rady Powiatu był podobny jak w przypadku kandydatów do Rady Miejskiej?

Jarosław Perzyński: Jak najbardziej. Są osoby takie jak Przemek Burzyński - Przewodniczący Zarządu Osiedla nr 7, który wspólnie z członkami zarządu m.in. Maciejem Malanowskim i Joanną Frej zrobił fantastyczną robotę na tym osiedlu. Jest Radosław Nowakowski z jednej strony księgowy, z drugiej strony działacz klubu TKKF Kubuś, propagujący wśród najmłodszych badmintona, pasjonat muzyki i zwycięzca programu „Jaka to melodia”. Jest Gosia Smulska – kobieta przedsiębiorcza odnosząca sukces na rynku bielizny damskiej i męskiej, propagująca wśród kobiet profilaktyczne badania piersi. Jest także Justyna Adamska trenerka i choreografka mażoretkowej grupy defiladowo-tanecznej Alizma Sierpc osiągającej sukcesy na arenie krajowej, działaczka TKKF „Kubuś” i Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierpcu. Są również osoby o pokolenie starsze w stosunku do wyżej wymienionych, które swoją działalnością zawodową służą jako przykład młodszemu pokoleniu.
Redakcja: Kogo ma Pan na myśli?
Burmistrz Jarosław Perzyński: Ewę Nowakowską - wieloletnią dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu, Jarosława Żmijewskiego, który otworzył Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu na mieszkańców. Warto zaznaczyć, że listę tę uzupełniają takie osoby jak Piotr Pakieła fachowiec od dróg, były bramkarz MKS Kasztelan oraz Iza Jackowska - działająca w klubie rowerowym VELO. 
Redakcja: Jeżeli uda się Panu wprowadzić swoich kandydatów do Rady Miejskiej i Rady Powiatu, to jakich zmian możemy się spodziewać?  
Burmistrz Jarosław Perzyński: Marzy mi się skok cywilizacyjny. Najpierw jednak chciałbym zakończyć trwające procesy związane z inwestorami zewnętrznymi, po czym skoncentrować się na sprowadzeniu kolejnych inwestycji. Celem jest również budowa infrastruktury sportowo – rekreacyjnej m.in. boiska wielofunkcyjnego na Osiedlu Niepodległości. Chciałbym, aby zbliżająca się kadencja radykalnie obniżyła liczbę dróg gruntowych w naszym mieście. Wierzę, że uda się dokonać przebudowy ul. Piłsudskiego, która skutkować będzie kolejnym asfaltowym wyjazdem z rosnącego osiedla przy ul. W. Witosa, a także nastąpi tak niezbędna  poprawa stanu dróg w centrum miasta (Braci Tułodzieckich, Wiosny Ludów czy powiatowej Konstytucji 3-go Maja, Świętokrzyskiej). Kolejna kwestia to rewitalizacja Starówki, przez którą rozumiem całkowitą zmianę wyglądu tzw. Dołka i placu Chopina co będzie jednym z głównych celów inwestycyjnych. Tak naprawdę byłaby to największa inwestycja w Naszym Mieście, myślę że dwukrotnie większa niż stadion. 
Redakcja: Generalnie są to pomysły gospodarcze i zwiększające estetykę Sierpca.
Burmistrz Jarosław Perzyński: Zgadza się. Estetyka miasta jest niezmiernie istotna. Z tego też powodu będziemy dążyć zarówno do rozbiórki starych, odstraszających budynków będących w zasobach miasta, które mogą zagrażać życiu jak również odnawiać elewację tych nadających się do użytku, które mogą posłużyć jako mieszkania komunalne. Zmieniając estetykę miasta chcielibyśmy jednocześnie poprawić sytuację osób uboższych nie tylko poprzez wykorzystanie budynków istniejących, ale przede wszystkim poprzez budowę mieszkań komunalnych. Mam nadzieję, że uda się w końcu ustalić kwestie własności słupów oraz lamp z operatorem energetycznym. Przez 4 lata podejmowaliśmy liczne rozmowy w tej sprawie, które niestety nie przyniosły spodziewanego efektu. Teraz uczestniczymy w projekcie SmartCity, którego rezultatem będzie wymiana starego, nierentownego oświetlenia. Mogę powiedzieć, że tych pomysłów jest naprawdę wiele i nie sposób ich wszystkich wymienić udzielając odpowiedzi na Pana pytanie. 
Redakcja: Każde z wymienionych przedsięwzięć to duże projekty inwestycyjne. A co z projektami mniejszymi?
Burmistrz Jarosław Perzyński: Jak najbardziej będą realizowane. Są one nie mniej istotne. Dla przykładu będziemy dążyć do tego, aby dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie w klasach 1-6 szkół podstawowych mieli raz do roku kontrolowane uzębienie. Inny przykład to funkcjonujące już w niektórych gminach innowacyjne rozwiązanie polegające na powiadamianiu smsem o ważnych wydarzeniach czy zagrożeniach dla mieszkańców miasta. Myślimy także o miasteczku rowerowym przy rzece. Pomysłów jest naprawdę wiele, oby było nam dane je realizować. 
Redakcja: Bez wsparcia radnych wymienione działania trudno będzie wprowadzić w życie. 
Burmistrz Jarosław Perzyński: Zgadza się i wierzę, że gros tych radnych to będą osoby z mojego komitetu „Dla Przyszłości Sierpca”. 
Redakcja: Reasumując zatem, idzie nowe?
Burmistrz Jarosław Perzyński: Mam taka nadzieję. „Zmieniamy Miasto. Zacznijmy zmieniać powiat” to nasz cel i liczę, że sierpczanie nam w tym pomogą.

red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe