Marszałkowskie wsparcie zmienia powiat sierpecki

  • 26.09.2018, 09:11 (aktualizacja 17.10.2018 14:03)
  • red.
Marszałkowskie wsparcie zmienia powiat sierpecki Umowy z beneficjentami na dofinansowanie zabytków podpisał marszałek Adam Struzik
Nowe drogi, kolorowe place zabaw, wyremontowane świetlice i strażnice OSP. Mazowsze rozwija się i pięknieje. Jest to możliwe także dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego oraz funduszom unijnym. Przez minionych 20 lat samorząd Mazowsza przekazał do powiatu sierpeckiego ponad 364 mln zł, a tylko w tym roku z samego budżetu województwa przeszło 28 mln zł.

Zabytki ze wsparciem
– Mazowsze pełne jest zabytkowych kościołów, kapliczek, pałaców czy dworków. Musimy zachować je dla kolejnych pokoleń. Jednak, aby tak się stało, wiele z nich musi zostać odrestaurowanych lub właściwie zabezpieczonych przed wiatrem, deszczem czy mrozem. Właśnie dlatego tylko w tym roku na renowacje wpisanych do rejestru obiektów przeznaczyliśmy 6 mln zł – wyjaśnia wicemarszałek Wiesław Raboszuk. 120 tys. zł otrzyma parafia w Ligowie na zabezpieczenie zabytkowego kościoła parafialnego, z kolei parafia w Mochowie, dzięki 50 tys. zł pomocy z budżetu Mazowsza wykona prace konserwatorskie przy malowidłach ściennych polichromowanego sufitu w kościele pw. św. Marcina.

Sierpecki skansen inwestuje
– Nasze muzea i teatry przyciągają bogatą ofertą. Od lat wspieramy mazowiecką kulturę przekazując na nią środki z budżetu województwa oraz funduszy unijnych. Tylko w tym roku do skansenu w Sierpcu przekażemy ponad 3 mln zł – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk. Dzięki tym środkom muzeum m.in. zakupi wyposażenie do pracowni konserwatorskiej, a także przeprowadzi modernizację i adaptację na cele wystawiennicze obiektów Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, które jest oddziałem skansenu.

Sołectwa działają!
Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw Mazowsze 2018 to nowy program samorządu województwa. Sołectwa mogły ubiegać się w nim o maksymalnie 10 tys. zł na małe inwestycje. Po dofinansowanie sięgnęły także te z powiatu sierpeckiego. Sołectwo Lelice (gm. Gozdowo) zmodernizuje plac zabaw, a Rzeszotary-Zawady (gm. Rościszewo) wybuduje nowy. Instrumenty dęte dla orkiestr OSP zakupią dwa sołectwa – Zawidz i Goleszyn. Z kolei sołectwa – Zglenice Duże (gm. Łochowo) oraz Rzeszotary-Chwały (gm. Rościszewo) wyremontują strażnice OSP. Gozdowo wyremontuje pomieszczenia Gminnej Biblioteki Publicznej, sołectwo Mochowo-Parcele utworzy teren zielony przy stawie, a Zawidz-Kościelny wyremontuje kuchnię w budynku wiejskim. 

Lepsze warunki w strażnicach
Mazowieccy strażacy ochotnicy przy pomocy środków z budżetu Mazowsza wyremontują strażnice. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył 5 mln zł dotacji. Środki pozwolą zrealizować 214 przedsięwzięć w całym regionie. Z pomocy skorzystają też jednostki OSP – Gozdowo, Podlesie i Bendorzyn. To w sumie ponad 67 tys. zł wsparcia. Dzięki tym środkom OSP Gozdowo wyremontuje elewację wschodnią strażnicy, OSP Podlesie wyremontuje stolarkę drzwiową i okienną, a OSP Bendorzyn – strop i ściany garażu strażnicy. Dofinansowanie otrzymało również OSP Malanowo Stare na zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

 

Od 20 lat dbamy o rozwój Mazowsza. Przeznaczamy środki na drogi, szpitale, muzea i zabytki. W tym roku nowością są dotacje na remonty strażnic oraz inwestycje w sołectwach. Od lat doposażamy i dofinansowujemy strażaków. Tym razem chcemy zapewnić im komfortowe i bezpieczne warunki w ich miejscach pracy. Duże wsparcie trafia także do sołectw, które działają bardzo aktywnie – budują place zabaw, siłownie plenerowe czy remontują świetlice. Co roku ogromne środki kierujemy też na budowę i modernizację dróg. Warto tu wspomnieć rekordowe wsparcie na drogi powiatowe. Powiat sierpecki w ramach tego programu pozyskał 1,8 mln zł na przebudowę drogi powiatowej w miejscowości Gozdowo. Przeszło 22 mln zł przeznaczyliśmy z kolei na przebudowę dróg wojewódzkich przebiegających przez powiat sierpecki, m.in. w Mochowie, Adamowie i od Blinna do granicy województwa. Dogodny dojazd do pól i gospodarstw rolnych jest szczególnie ważny w regionie typowo rolniczym, takim jak Mazowsze. Właśnie dlatego każdego roku przeznaczamy środki na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Na terenie powiatu sierpeckiego ponad 851 tys. zł pomocy otrzymało 10 odcinków takich dróg. 

Adam Struzik
marszałek województwa mazowieckiego

red.

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe