STYPENDIA NAUKOWE DLA 11 NAJLEPSZYCH UCZNIÓW Z POWIATU

  • 25.01.2017, 09:51 (aktualizacja 01.02.2017 09:53)
  • JG
STYPENDIA NAUKOWE DLA 11 NAJLEPSZYCH UCZNIÓW Z POWIATU
Ponad 1100 uczniów z Mazowsza otrzyma stypendia naukowe przyznane przez marszałka województwa mazowieckiego w ramach dwóch programów stypendialnych. Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Wśród stypendystów znalazło się siedmioro uczniów szkół zawodowych oraz czworo gimnazjalistów z terenu powiatu sierpeckiego.

Jak podkreśla Marta Milewska z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego, samorząd Mazowsza od lat wspiera edukację dzieci i młodzieży. Środki finansowe mają pomóc uczniom z regionu w rozwijaniu zainteresowań, talentów i pogłębianiu wiedzy. W ciągu ostatnich 8 lat wsparcie finansowe otrzymało aż 4413 stypendystów na łączną kwotę ponad 23 mln zł.

Około 413 zł miesięcznie dla 640 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz około 415 zł dla 480 uczniów szkół zawodowych to efekt tegorocznej edycji programów stypendialnych. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów mazowieckich szkół. W ramach dziewiątej edycji wpłynęło ponad 2900 wniosków, z których wyłoniono 1121 najlepszych uczniów. Do najzdolniejszej młodzieży z całego Mazowsza trafi łącznie ponad 6,2 mln zł.

W sumie na realizację czterech edycji programu stypendialnego w ramach RPOWM na lata 2014-2020 zarezerwowano około 24 mln zł.  Stypendyści mogą przeznaczyć otrzymane środki na realizację projektu edukacyjnego, dostosowanego do ich zainteresowań i uzdolnień. W ramach stypendium będą mogli zakupić różnego rodzaju pomoce naukowe i książki, a także wziąć udział w zajęciach dodatkowych, wycieczkach czy kursach językowych. O stypendium mogli ubiegać się gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy uzyskali wysoką średnią ocen oraz odpowiednią liczbę punktów z testów na zakończenie szkoły podstawowej lub gimnazjum. Na dodatkowe punkty mogli liczyć finaliści i laureaci konkursów lub olimpiad przedmiotowych, a także uczniowie z rodzin wielodzietnych.

To już druga edycja programu stypendialnego dla uczniów szkół zawodowych. Dzięki niemu każdy z 480 najlepszych uczniów będzie przez 10 miesięcy otrzymywał stypendium w wysokości około 415 zł miesięcznie. Najlepsi uczniowie szkół zawodowych otrzymane stypendium mogą przeznaczyć na zakup specjalistycznej literatury, materiałów edukacyjnych, sprzętu (laptopa, aparatu fotograficznego, kamery itp.), a także wziąć udział w fachowych warsztatach, kursach, konferencjach czy wycieczkach. O stypendium mogli ubiegać się uczniowie poniżej 24. roku życia, którzy spełnili szereg kryteriów, m.in. osiągnęli wysokie wyniki w nauce, ukończyli co najmniej II klasę szkoły zawodowej. Dodatkowe punkty otrzymali finaliści i laureaci konkursów lub olimpiad zawodowych o zasięgu co najmniej wojewódzkim oraz uczniowie z rodzin wielodzietnych.

Wśród stypendystów są również uczniowie z powiatu sierpeckiego – w sumie 11 osób.

 W ramach stypendiów dla uczniów szkół zawodowych przyznano ich siedem i trafią one do uczniów następujących szkół: Technikum w Studzieńcu (1 uczeń),Technikum w Zespole Szkół nr 1 w Sierpcu, ul. Armii Krajowej 10 (2 uczniów), Technikum w Zawidzu Kościelnym, ul. Mazowiecka 47b (1 uczeń) oraz Technikum w Sierpcu, ul. Wiosny Ludów 7 (3 uczniów). W ramach mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych stypendia otrzyma też czworo gimnazjalistów z Gimnazjum Publicznego im. Władysława Stanisława Reymonta w Zawidzu Kościelnym.

JG

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe