DEKALOG INTERNAUTY

  • 8.02.2017, 12:04 (aktualizacja 15.02.2017 12:07)
  • JG
DEKALOG INTERNAUTY
W poniedziałek, 30 stycznia, w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbył się event pod hasłem „Bezpieczni w sieci”. Sala zapełniła się głównie młodzieżą, która aktywnie włączyła się do projektu.

Głównym celem spotkania było promowanie świadomego i bezpiecznego korzystania z internetu. Pomysłodawcami i organizatorami byli nauczyciele Aneta Kaczyńska i Lilla Olejniczak z ZS nr 2 w Sierpcu oraz Anna Kobyłecka z Gimnazjum w Susku. Uroczystość otworzyli Magdalena Peda, dyrektor ZS nr 2 w Sierpcu oraz Mirosław Hensel, dyrektor Gimnazjum w Susku. Spotkanie zaś poprowadzili przedstawiciele obu szkół Natalia Kucińska oraz Hubert Książkowski.  Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się między innymi poseł na Sejm RP Waldemar Olejniczak.

- Nowoczesne technologie, w tym internet, rewolucjonizują nasze życie, zmieniają nie tylko sposób pracy i rozrywki, ale również sposób myślenia. Internet, jak każde narzędzie, stwarza nieograniczone możliwości, ale niesie też wiele zagrożeń. Wydaje się jednak, że ludzie są skazani na korzystanie z internetu z jego zaletami i wadami. Korzystając z zasobów sieci, nie możemy zapomnieć o zasobach bezpieczeństwa - powiedział.

Głos zabrał także starosta sierpecki Jan Laskowski, który między innymi podziękował za pomysł oraz organizację tego spotkania. Podkreślił, że to dobrze, że przez rozrywkę i zabawę pokazuje się zagrożenia w sieci. Zastępca burmistrza miasta Ewa Leszczyńska zwróciła zaś uwagę na ataki rządowe, kradzieże pieniędzy z kont bankowych, czy podawanie się za kogoś innego w internecie. Wskazała, że niepokojące jest to, że wiele osób podaje swoje prywatne dane w rozmowach w sieci.  Życzyła mądrego i rozsądnego korzystania z internetu. Głos zabrał również wójt gminy Sierpc Krzysztof Korpoliński. Zaznaczył, że temat bezpieczeństwa w sieci jest bardzo ważny, a w dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić już codzienne życie bez komputera czy bez laptopa lub komórki, a co za tym idzie bez internetu. Wójt podkreślił, że internet to kopalnia wiedzy, doskonałe źródło komunikowania się, robienia przelewów bankowych czy zakupów, ale niestety,  jest to również źródło szeregu zagrożeń.

Cel militarny

Akcję " Bezpieczni w sieci" wspomagali pracownicy oraz dyrekcja CKiSz w Sierpcu.

- Cel tego programu jest oczywisty. Słuchając przedmówców, zdałem sobie sprawę z jednej rzeczy, mianowicie z tego, ak nieobliczalna jest przyszłość tego wszystkiego, co ludzka myśl wytworzy. Przecież internet został wynaleziony wiele lat temu. Jego podstawy to lata 70., ale tak naprawdę wszystko, co było stworzone, było stworzone z myślą pozytywną. Internet miał być pozytywny. Na początku miał służyć obronności Stanów Zjednoczonych. To jest pomysł militarny. Miał być niezawodny i służyć obronności. Potem został wykorzystany przez społeczeństwo, udostępniony dla wszystkich, znów pozytywnie. Po to, aby dzielić się informacjami, wiadomościami, aby ten świat stał się nagle bliski, abyśmy jednym naciśnięciem klawisza mogli przenieść się do Stanów Zjednoczonych, do Azji, do Afryki, ale niestety jak widzicie, to, co stworzył człowiek pozytywnego, inny człowiek może wykorzystać jako negatywne - powiedział dyrektor CKiSz, Jarosław Żmijewski.

To, że internet może być niebezpieczny, dodał również asp. Krzysztof Kosiorek z sierpeckiej policji. Wspomniał między innymi o cyberprzemocy, zjawisku, które policjanci dostrzegają najczęściej.

- Jest to całość zachowań, działań, które mają komuś zaszkodzić, kogoś mają wprowadzić w irytację, zawstydzenie, lęk, strach. Mówię tu o dwóch takich aspektach, z jednej strony jest agresor, a z drugiej strony jest ofiara. Formy takiej cyberprzemocy to wyzywanie, nękanie, straszenie, szantażowanie, rozsyłanie kompromitujących informacji, zdjęć, filmów, robienie komuś zdjęć bądź rejestrowanie filmów bez jego zgody, ujawnianie prywatnych informacji, pozyskiwanie różnych danych - mówił funkcjonariusz.

Wiedza z internetu

W ramach projektu szkoły ogłosiły konkurs „Bezpieczni w sieci” oraz VI już edycję konkursu „Zagrożenia w sieci”. Ich celem było zainteresowanie uczniów wszelkimi zagrożeniami napotkanymi w sieci, a także rozpowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Uczestnicy szkół podstawowych w Borkowie Kościelnym, Bledzewie, Goleszynie i Sudragach przygotowali interesujące, zabawne, profesjonalne i pełne humoru scenki. Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z powiatu sierpeckiego, czyli Gimnazjum Miejskie w Sierpcu, Gimnazjum w Borkowie Kościelnym, Gimnazjum w Susku, Gimnazjum w Gójsku, Publiczne Gimnazjum w Sierpcu, Gimnazjum w Szczutowie, Publiczne Gimnazjum w Mochowie oraz Zespół Szkół nr 1 i Zespół Szkół nr 2 w Sierpcu przygotowały prezentacje multimedialne, filmiki, strony internetowe oraz plakaty. Zakończeniem uroczystości było oczekiwane przez uczniów rozstrzygnięcie konkursów.

Aneta Kaczyńska, koordynator VI powiatowego konkursu „Zagrożenia w Sieci” przebiegającego pod patronatem starosty sierpeckiego, ogłosiła wyniki konkursu w dwóch kategoriach. W kategorii szkół gimnazjalnych III miejsce zajęła praca Anety Brdak, uczennicy klasy III A Zespołu Szkół w Borkowie Kościelnym, II miejsce zajęła praca Dominika Paciuszkiewicza, ucznia klasy II F z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu i I miejsce zajęła praca Huberta Słabkowskiego, ucznia klasy II Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gójsku. Ponadto wyróżniono prace Niny Tyszki, Jakuba Ossowskiego oraz Miłosza Tomaszewskiego z Gimnazjum w Susku, Jakuba Skrobińskiego z Zespołu Szkół w Borkowie Kościelnym, Miłosza Wąsickiego i Jakuba Dołasińskiego z Gimnazjum w Sierpcu, Anny Krajewskiej z Gimnazjum w Szczutowie, Mateusza Olewnika i Dawida Komorowskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gójsku oraz Mateusza Nadrowskiego i Julii Rojewskiej z Gimnazjum w Mochowie.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych II miejsce zajęła praca Marcina Gussa, Huberta Książkowskiego i Sebastiana Tomaszewskiego, uczniów 4 klasy Technikum Informatycznego Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu, I miejsce zajęła praca Michała Perki, ucznia klasy III z Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych w Zespole Szkół nr 2 w Sierpcu. W tej kategorii przyznano wyróżnienia dla Jacka Krakowskiego z Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu Adriana Głodkowskiego, Anny Pleszczuk, Sylwii Frączkowskiej i Krzysztofa Chylińskiego z Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu.

Anna Kobyłecka, koordynator i organizator powiatowego konkursu „Bezpieczni w sieci”, uroczyście przedstawiła wyniki konkursu. III miejsce zajęły Zespół Szkół w Borkowie Kościelnym i Szkoła Podstawowa w Goleszynie, II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Sudragach, a I miejsce Szkoła Podstawowa w Bledzewie.

Wszyscy uczniowie otrzymali atrakcyjne nagrody, dzięki wsparciu Waldemara Olejniczaka- posła na Sejm RP, Jana Laskowskiego- starosty sierpeckiego, Jarosława Perzyńskiego- burmistrza miasta oraz Krzysztofa Korpolińskiego- wójta gminy Sierpc.

JG

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe