GIMNAZJUM W SIERPCU WYGASZONE

  • 15.02.2017, 11:08 (aktualizacja 22.02.2017 11:12)
  • SK
GIMNAZJUM W SIERPCU WYGASZONE
Na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej radni trzynastoma głosami przyjęli projekt uchwały dotyczącej dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Prace nad reformą oświaty rozpoczęto pół roku temu. Przeprowadzone z radą pedagogiczną w ostatnich dwóch miesiącach konsultacje w szkołach oraz szereg odbytych spotkań zaowocowały kompromisem. Koncepcja przygotowanego projektu uchwały została wsparta wiedzą merytoryczną i doświadczeniem dyrektorów szkół. Z dniem 1 września 2019 roku nastąpi włączenie Gimnazjum Miejskiego do Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu, jak również nie dojdzie do gwałtownej zmiany obwodów. Takie między innymi zapisy zawiera podpisane porozumienie. Dwie duże sierpeckie szkoły podstawowe, tj. Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Szkoła Podstawowa nr 3 jako budynki zostaną w pełni wykorzystane do nauki i wsparte budynkiem Gimnazjum Miejskiego, który jest przystosowany do zajęć specjalistycznych. Jedną z najważniejszych kwestii wprowadzonej reformy jest czynnik ludzki, czyli obecnie zatrudnieni w gimnazjach nauczyciele. Do Rady Miejskiej wpłynęły pisma nadesłane przez  Związek Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału Powiatowego w Sierpcu oraz Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” , w których adresaci opowiadają się za włączeniem Gimnazjum Miejskiego do Szkoły Podstawowej nr 2 oraz apelują o zachowanie zatrudnienia nauczycieli gimnazjum.

Kontrowersje wzbudzają zmiany w zatrudnieniu, do których dojdzie na skutek połączenia szkół. Obecnie przy połączeniu w 2017 roku Gimnazjum Miejskiego z „dwójka” dyrektorem zostanie obecna dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2. Z kolei pozostali wicedyrektorzy, osoby sprawujące stanowiska kierownicze zostaną odwołani z końcem roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym nastąpi włączenie.

Radny Waldemar Frydrychowicz, który wstrzymał się od głosu, zapytał Jarosława Perzyńskiego, kto jest gwarantem wypełnienia podpisanego porozumienia i kto będzie czuwał nad realizacją uzgodnień.

Burmistrz zapewnił, że podpisane porozumienie przez dyrektorów szkół zobowiązuje ich do jego realizacji. Nadzór nad pracami, działaniami skutkującymi później zatrudnieniem nauczycieli przechodzi przez Urząd Miasta, a dokładnie wydział oświaty. Dodał, że dołoży wszelkich starań, by dyrektorzy wywiązali się z podpisanego porozumienia.

Z treści projektu uchwały wynika, że przeprowadzona symulacja zatrudnienia aktualnie zatrudnionych na podstawie mianowania oraz umowy na czas nieokreślony zapewnia, że  z dużym prawdopodobieństwem pozostaną zatrudnieni w roku szkolnym 2017/ 18 oraz 2018/19, przy czym sukcesywnie nauczyciele z Gimnazjum Miejskiego będą dopełniali etaty w jednej ze szkół podstawowych, a następnie będą do nich przenoszeni, stając się ich pracownikami. Kilka osób może otrzymać ofertę zatrudnienia w przedszkolach.

Władze Miasta uważają, że przedstawiony projekt planu sieci szkół prowadzonych przez gminę miasto Sierpc jest pod względem społecznym, organizacyjnym oraz finansowym najbardziej racjonalnym rozwiązaniem.

SK

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe