SENIORZY NIE MAJĄ CZASU NA NUDĘ

  • 8.03.2017, 09:49
  • JM
SENIORZY NIE MAJĄ CZASU NA NUDĘ
Każdy, kto uważa, że w podeszłym wieku ludzie skazani są na samotność i szarość dnia codziennego, powinien przyjść do Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie. Tutaj mieszkańcy nie mają czasu się nudzić. W ramach zajęć kulturalno - oświatowych uczestniczą w różnorodnych imprezach. Pełni życia i sił witalnych rozpoczęli rok 2017.

18 stycznia grupa mieszkańców oraz uczestników Dziennego Domu „Senior-WIGOR” wyruszyła do miejscowości Obryte w powiecie płońskim na XIV Kabaretowe Spotkania Artystyczne "Kosa 2017”. Wspólna zabawa z gwiazdą wieczoru zespołem "Mig", znanym m.in. z utworów " Miód malina", " Nie ma mocnych na Mariolę", trwała do późnych godzin wieczornych. Również w styczniu mieszkańcy mieli okazję posłuchać pięknego występu chóru "Canto" w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Samorządowych w Rościszewie pod opieką artystyczną  Renaty Domańskiej. Natomiast w niedzielne popołudnie 22 stycznia wysłuchali wspaniałego występu chóru parafialnego "KANTATA" ze Szczutowa. Kolejny koncert miał miejsce 28 stycznia, kiedy to piękne kolędy zaśpiewał chór "Złota Jesień" z Mochowa.

Dzień Babci i Dziadka to święto, w którym podkreślona jest szczególna więź z babciami i dziadkami poprzez wręczane im kwiaty, laurki, składane życzenia, a także przedstawienia i zabawy. Jest to bardzo ważne święto dla osób starszych. Dlatego też Dzień ten był obchodzony przez seniorów szczutowskiego DPS w sposób szczególny.  17 stycznia mieszkańcy wysłuchali  programu słowno-muzycznego w wykonaniu dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Borkowie Kościelnym. Po występach dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych, podczas których powstały piękne kwiaty z bibuły. Następne spotkanie z dziećmi odbyło się 20 stycznia. Wystąpiły wówczas maluchy z punktu przedszkolnego i zerówki ze Szkoły Podstawowej w Szczutowie. Występ tych małych gości sprawił wszystkim wiele przyjemności i radości, a obrazek, który został własnoręcznie wykonany przez dzieci, zachwycił podopiecznych Domu. W zamian za tak piękny występ mali wykonawcy zostali nagrodzeni gorącymi brawami oraz słodyczami. Tego samego dnia grupa mieszkańców udała się  na zaproszenie dyrektor, nauczycieli oraz uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gójsku na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka . Nie zabrakło piosenek związanych z obchodzonym świętem, różnego rodzaju tańców w wykonaniu dzieci, jak również wierszy.

Luty to kolejne atrakcje i spotkania. Już 7 lutego mieszkańcy uczestniczyli w spotkaniu z dzielnicowym gminy Szczutowo  Jackiem Maliszewskim. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem oraz wózkiem elektrycznym, którym często porusza się męska część podopiecznych. Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na drodze i w otoczeniu. Szczególną uwagę poświęcił oszustwu metodą „na wnuczka”, kiedy to łatwo można wyłudzić pieniądze od seniorów. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy powinien posiadać, kiedy wychodzi poza budynek Domu. Mieszkańcy czynnie uczestniczyli w spotkaniu, zadając dużo pytań.

Walentynki to święto zakochanych, które przypada na dzień 14 lutego. W tym dniu zorganizowano konkurs walentynkowy "Cóż wiemy o miłości".Trzy drużyny, tzn. mieszkańcy Domu, uczestnicy Dziennego Domu „Senior WIGOR” oraz drużyna dzieci z Powiatowego Domu Dzieci w Szczutowie odpowiadały na pytania dotyczące miłości i walentynek. Atrakcją konkursu były fragmenty znanych filmów oraz seriali z miłością w tle.

23 lutego mieszkańcy Domu wspólnie z zaproszonymi gośćmi , zespołem „Weseli Seniorzy” z Sierpca oraz zespołem „Weseli Gójszczanie” z Gójska, bawili się na zabawie karnawałowej. Nie zabrakło występów wokalnych oraz kabaretowych , które wprowadziły wszystkich w  szampański nastrój. Przy skocznych dźwiękach muzyki chętnych do tańca nie brakowało. Dla uczestników przygotowany był poczęstunek: pączki, faworki , kawa, herbata oraz ciepła kolacja. Bal był świetną okazją nie tylko do dobrej zabawy, ale również sprzyjał integracji. Wzięło w nim udział prawie 100 osób.

Z mieszkańcami Domu we wszystkich imprezach biorą udział uczestnicy Dziennego Domu „Senior -WIGOR” , który zajmuje drugie piętro Domu. Od poniedziałku do piątku przywożeni są seniorzy, którzy korzystają z wielu zorganizowanych usług. Codzienne wspólne spotkania przy kawie i herbacie oraz odpowiedni dobór zajęć pozwalają na oderwanie się od samotności i melancholii , które towarzyszą w życiu osób na emeryturze. Dają poczucie bezpieczeństwa i minimalizują dyskomfort związany z wiekiem i złym stanem zdrowia. Dzienny Dom „Senior-WIGOR” zaprasza Seniorów powyżej 60-go roku życia, w jego murach mogą towarzysko spędzić czas. Brać udział w zajęciach z instruktorem kulturalno-oświatowym i instruktorem terapii zajęciowej. Do dyspozycji uczestników są fizjoterapeuta i masażysta. Usługi pielęgnacyjne, opiekuńcze i wspierające świadczą pielęgniarka, opiekun medyczny i psycholog. Liczne spotkania z muzyką, filmem, sztuką, spacery, ćwiczenia ruchowe i inne, zgodne z zainteresowaniami, są w stanie zadowolić każdego. Podczas spotkań organizowane są wykłady tematyczne, wycieczki piesze i rowerowe. Prezentowane są ciekawe filmy, Seniorzy uczą się podstaw komputera. Każdy, kto chciałby aktywnie spędzać czas, znajdzie dla siebie zajęcie dostosowane do wieku i możliwości. Następne uroczystości i spotkania przygotowane dla mieszkańców Domu i uczestników „Senior-WIGOR” w kolejnych miesiącach. Zapewne wrażeniami podzielą się z nami już niedługo.

JM

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe