ZAKOCHAJ SIĘ W POLSCE

  • 22.03.2017, 13:24 (aktualizacja 29.03.2017 13:26)
  • JM
ZAKOCHAJ SIĘ W POLSCE
Kamera filmowa upodobała sobie sierpecki skansen, bo co i rusz nagrywane są tutaj programy telewizyjne, spektakle oraz filmy. 9 marca muzeum odwiedziła ekipa programu "Zakochaj się w Polsce".

Program ten ma opowiedzieć telewidzom między innymi o tym, jakie zwyczaje dawniej towarzyszyły w przeżywaniu Wielkanocy.

 - W tym odcinku chcemy pokazać różne sposoby przeżywania Wielkanocy. Część odcinka poświęcimy zwyczajom i obrzędom wiejskim, ich ludowemu aspektowi. Chcemy zaprezentować również, skąd wzięły się te obrzędy – między innymi do jakiego wydarzenia nawiązują palmy, czym dawniej zdobiono pisanki i skąd to całe zamieszanie z jajkiem. W drugiej części odwiedzimy pewien kościół, by spotkać się z duchownym i porozmawiać o tym, jakie znaczenie dla wierzącego ma zmartwychwstanie - powiedziała Urszula Brzostyńska, kierownik produkcji.

Jarosław Asztemborski, pracownik Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu,  zaznacza, że prowadzący program Tomasz Bednarek wraz z ekipą przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, by zaprezentować widzom najcenniejsze zabytki, pokazuje to, co w naszym kraju najpiękniejsze. Na jego trasie znalazły się już na przykład zamek Książ, Kraków, dolina Narwi, Płock i Lednica, a tym razem przyjechał do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Autorzy ukażą plenery skansenu, poszukując pierwszych oznak wiosny. Porozmawiają też z jego pracownicami o przygotowaniach do świąt i zajrzą do dworku ziemiańskiego. Widzowie będą mogli dowiedzieć się, co powinno znaleźć się w palmie wielkanocnej, dlaczego nasze babcie zalecały zjadanie wierzbowych bazi z poświęconej palmy i co wkładano do chłopskiego kosza ze święconką – podkreśla pan Asztemborski. Program zostanie wyemitowany 16 kwietnia, w Niedzielę Wielkanocną na antenie TVP1.

JM

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe