MUZEUM ZACHĘCA DO KULTYWOWANIA TRADYCJI

  • 22.03.2017, 13:28
  • Opr. JM
MUZEUM ZACHĘCA DO KULTYWOWANIA TRADYCJI
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu ogłosiła XVII edycję konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna”, który co roku cieszy się ogromną popularnością.

 Jak podkreśla Agnieszka Jezierska-Chalicka z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu palmy to małe dzieła sztuki, jedne skromne, inne zadziwiające bogactwem kolorystyki i materiałów. Są niezaprzeczalnym symbolem Niedzieli Palmowej. Rywalizacja wraz z towarzyszącą jej wystawą palm zgłoszonych do konkursu na stałe wpisała się w program obchodów „Niedzieli Palmowej w skansenie”. Od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających, którzy nie tylko podziwiają palmy i głosują na najpiękniejszą, ale także wymieniają się wiedzą i poglądami na temat użytych materiałów.  Ideą konkursu jest upowszechnianie obyczajowości Świąt Wielkanocnych oraz symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Konkurs zachęca do indywidualnej lub zespołowej aktywności artystycznej oraz zdobywania wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego wykonywania palm. Propozycja udziału w konkursie jest skierowana zarówno do dzieci i młodzieży szkolnej, jak i osób dorosłych. Zadanie polega na wykonaniu palmy wielkanocnej z wykorzystaniem wyłącznie tworzyw naturalnych i tradycyjnych form zdobniczych.

 - Przed przystąpieniem do pracy zachęcamy do poszerzenia wiedzy na temat tradycyjnych technik wyrobu palm, rodzajów materiałów, form zdobienia a także znaczenia palm w tradycji ludowej. Wiedza ta z pewnością okaże się pomocna podczas wykonywania palmy i zagwarantuje zgodność wykonanej pracy z wymogami regulaminowymi - sugeruje Agnieszka Jezierska-Chalicka. 

Prace zgłoszone do konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna” oceniane będą w dwóch kategoriach indywidualnej i zespołowej. Oceny palm dokonają zwiedzający, którzy poprzez wypełnienie specjalnych kuponów wybiorą najpiękniejszą tradycyjną palmę. Laureatów konkursu poznamy jeszcze podczas „Niedzieli Palmowej w skansenie” 9 kwietnia. W każdej z kategorii zostanie przyznane I, II oraz III miejsce. Ponadto spośród wszystkich prac komisja wyłoni jedną, która zostanie uhonorowana Nagrodą Specjalną Dyrektora MWM w Sierpcu. Zwycięzcy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Palmy należy dostarczyć do działu upowszechniania i promocji, mieszczącego się w budynku G na terenie  skansenu w Sierpcu ul. Narutowicza 64. Termin składania prac upływa 31 marca.

Opr. JM
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe