WIELKANOC W SKANSENIE

  • 12.04.2017, 12:50 (aktualizacja 19.04.2017 12:54)
  • Opr. SK
WIELKANOC W SKANSENIE
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, w czasie którego wierni wspominają mękę i zmartwychwstanie Chrystusa. Ten dzień świętowano w sposób wyjątkowy. 9 kwietnia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało imprezę plenerową przybliżającą całe bogactwo i piękno dziś już zapomnianych ludowych tradycji wielkanocnych.

Jeszcze do niedawna gospodynie samodzielnie wykonywały palmy, które potem zanosiły do kościoła. Barwne procesje podczas odprawianego w Niedzielę Palmową nabożeństwa skupiały wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości. Po powrocie z kościoła palemki umieszczano za świętym obrazem dla ochrony domostwa przed chorobami i uderzeniem pioruna. By przypomnieć te zwyczaje, podczas „Niedzieli Palmowej w skansenie” przygotowano dla zwiedzających pokazy obrzędowości wiejskiej i zajęć związanych z okresem wiosennym oraz Świętami Wielkanocnymi. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 2500 osób. Była to najbardziej liczna Niedziela Palmowa z organizowanych dotychczas w skansenie w Sierpcu. Zobaczyć można było, jak dawniej wykonywano palmy wielkanocne, malowano jaja czy przygotowywano święconkę. Ponieważ na czas Wielkanocy wiejskie izby zyskiwały odświętny wygląd, w jednej z chałup turyści oglądali prezentację dekorowania polepy wysypywanymi z piasku wzorami, a w innej poznawali obyczaj tworzenia z wielobarwnych papierowych kwiatów tzw. "koron” na święte obrazy. Wielką atrakcję dla najmłodszych stanowiły prowadzone w wiejskiej izbie lekcyjnej zajęcia robienia palemek i kart świątecznych. Niedziela Palmowa była nie tylko dniem zadumy i modlitwy, ale także radości z nadchodzących Świąt Zmartwychwstania. Już o świcie młodzież budziła domowników, smagając ich po nogach wierzbowymi witkami, na których uformowały się młode listki. Z tym obyczajem spotkać się też mogły spacerujące skansenowską drogą panie. Nie wypadało im się jednak za tę psotę gniewać. Zapewnia ona bowiem zdrowie, urodę i witalność. Między zagrodami w strojach z początku XX wieku spotkać można było członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Znakomicie wpisywali się oni w klimat przedświątecznych przygotowań.

Uroczysta msza święta

Najważniejszym punktem obchodów Niedzieli Palmowej w sierpeckim skansenie od wielu lat jest odprawiana o godzinie 14.00 w zabytkowym kościele uroczysta msza święta połączona z poświęceniem palm i procesją. W tym roku uczestniczyło w niej ponad 2000 wiernych. Eucharystię celebrował ksiądz dziekan Andrzej Więckowski, zaś piękną oprawę artystyczną przygotował Zespól Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej z Płocka. Zespól wystąpił także na scenie amfiteatru, prezentując tańce i pieśni ludowe pochodzące z różnych regionów Polski. Na miłośników regionalnych specjałów i rękodzieła czekał Kiermasz Wielkanocny. Ponad 30 wystawców oferowało rozmaite świąteczne dekoracje oraz produkty regionalne na wielkanocne stoły.

Tradycyjna palma wielkanocna

Już po raz XVII podczas imprezy rozstrzygnięty został konkurs na „Tradycyjną palmę wielkanocną”. W konkursie wzięły udział 82 palmy, w tym 61 wykonanych indywidualnie i 21 zespołowo. Niezwykle wysoki poziom wykonanych prac świadczył o dużej znajomości tematu i regulaminu konkursu. Prace zostały oznaczone numerami, a następnie wyeksponowane na dziedzińcu kościoła z Drążdżewa. Zwiedzający mogli oddawać swoje głosy na specjalnych kartach do głosowania, wskazując ich zdaniem najpiękniejsze. W wyborze wzięło udział 820 osób, głosami których wybrane zostały następujące prace:

W kategorii indywidualnej

I miejsce – Julia Maszerowska ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym

II miejsce – Agnieszka Graczykowska ze Skrwilna

III miejsce – Maria Olendrzyńska ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu

Wyróżnienie – Joanna Olendrzyńska ze Szkoły Podstawowej w Łukomiu

 

W kategorii zespołowej

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Łęczanki” ze Skępego

II miejsce – Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Padlewskiego w Radzyminku

III miejsce – Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Skępem

Wyróżnienie – Koło Aktywnych Kobiet we Wiosce

 

Ponadto Nagrodę Specjalną Dyrektora MWM otrzymała palma wykonana przez Wiktora Rochowicha z Gimnazjum Publicznego im. Biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu.

Jurorzy docenili wierność w odwzorowaniu tradycyjnej palmy mazowieckiej, a także walory artystyczne i estetykę wykonania pracy. Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego, sportowego i publikacji książkowych. Także wśród osób, które oddały swoje głosy na palmy, rozlosowano upominki od Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Opr. SK

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe