KURPIE W RATUSZU

  • 12.04.2017, 12:54 (aktualizacja 19.04.2017 13:01)
  • SK
KURPIE W RATUSZU
Od końca marca w sierpeckim Ratuszu mieszkańcy miasta i nie tylko mogą oglądać wystawę „Kurpie Poland” ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Prezentowana wystawa przedstawia kulturę Kurpiów stworzoną przed wieloma wiekami przez ludzi uciekających w niedostępne, gęsto zalesione tereny przed karząca ręką prawa. Nazwa Kurpie pochodzi od obuwia plecionego z łyka drzewnego. Kurpie wyróżnia poczucie godności, wolności oraz wyjątkowa sztuka, jaką tworzą. Tradycyjne wzory przekazywane są w rodzinach od pokoleń. Od pokoleń kontynuują takie dziedziny twórczości jak: wycinankarstwo, plastyka obrzędowa, bursztyniarstwo, plecionkarstwo, rzeźbiarstwo, garncarstwo, tkactwo. Odwiedzający wystawę zobaczą wielobarwne tkaniny, koronkowe serwetki. Ciekawą częścią ekspozycji są znane na świecie kurpiowskie wycinanki. Bogata kolekcja wycinanek wycinanych nożycami do strzyżenia owiec prezentuje: leluje, wstęgi, gwiazdy, kogutki oraz drzewka.

SK

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe