„MAJÓWKA” W SKANSENIE

  • 26.04.2017, 12:47
  • Opr. Red
„MAJÓWKA” W SKANSENIE
Kryte strzechą chaty z klimatycznymi ogródkami, kwitnące drzewa owocowe, a tuż obok pachnące bzy, słowem – sielska atmosfera dawnej polskiej wsi. Wprost idealne miejsce dla osób poszukujących wyciszenia i spokoju w wyjątkowo długi weekend majowy.

Skansen w Sierpcu pod hasłem „Wielka Majówka w skansenie” przygotował szereg atrakcji dla odwiedzających . Jest to szereg imprez o charakterze rodzinnym, łączących wspólną rozrywkę i odpoczynek. Programy imprez są rozbudowane i różnorodne, obejmują liczne pokazy, koncerty i konkursy. W tak bogatej palecie atrakcji każdy z pewnością znajdzie dogodne dla siebie propozycje. W dniach 29 kwietnia – 3 maja 2017 r. w godz.10.00 – 18.00 wszystkie obiekty zostaną udostępnione do zwiedzania, a we wnętrzach dziesięciu zagród chłopskich oraz dwóch dworów ziemiańskich prezentowana będzie wystawa „Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Dodatkowo 1 Maja i 3 Maja teren ekspozycji zostanie wzbogacony o liczne pokazy wiosennych prac domowych i gospodarskich. Nie zabraknie takich inscenizacji jak ubijanie masła w drewnianej masielnicy czy pranie i maglowanie bielizny, a także zajęć nawiązujących do święta uchwalenia Konstytucji 3 maja, jak np. warsztaty wykonywania kokard narodowych. Zwiedzający ujrzą także inscenizacje przybliżające wykonywane dawniej na wsi prace polowe: wiosenną orkę czy bronowanie. Spacerując urokliwymi alejkami od zagrody do zagrody, będzie można ujrzeć konkretne czynności z życia ludności wiejskiej. W jednej z izb wytrwale pracować będzie tkaczka, w innej – gospodyni myjąca naczynia po posiłku. Do swych warsztatów niczym za dawnych lat zasiądą kowal, wiejski szewc i plecionkarz. Dzięki pokazom z aktywnym udziałem uczestników dowiemy się „Jak to ze zbożem było?”, a pokaz wycinania firanek z papieru przybliży niebywałe zdobnictwo okienne. Ponadto uczestnicy imprezy będą mieli możliwość spróbowania swych sił w dawnych, lecz jakże ciekawych grach i zabawach: toczeniu obręczy i fajerek, a nawet …. emocjonującym chodzeniu na szczudłach! Na scenie amfiteatru wystąpi kapela ludowa „Mazowszanie”, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Zawidz, Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Sierpc oraz wiejska Kapela Pana Jacka. Barwny jarmark umożliwi nabycie nietuzinkowych pamiątek z dziedziny sztuki ludowej: wykonywanych ręcznie zabawek, obrazów, drewnianych ozdób i szkatułek czy ozdobnych pierniczków. Na zgłodniałych czekać będą regionalne przysmaki w karczmie Pohulanka, restauracji Hotel SKANSEN, a także serwowane przez wystawców w ramach kiermaszu nieopodal amfiteatru. Będzie można skosztować pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem, kluchów kartoflanych czy aromatycznej babki ziemniaczanej.

Podczas „Majówki w skansenie” nie może zabraknąć rodzinnych konkursów z nagrodami. Wspólne zabawy zręcznościowe i zawody sportowe wzbudzą z pewnością wiele emocji zarówno wśród najmłodszych, jak i nieco starszych uczestników imprezy. Do dyspozycji zwiedzających będą także przejażdżki konne bryczką oraz w siodle.

Opr. Red

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe