WIELKIE PODSUMOWANIE MINIONEGO ROKU!!!

  • 09.01.2019, 08:52 (aktualizacja 09.01.2019, 09:14)
  • opr.red.
WIELKIE PODSUMOWANIE MINIONEGO ROKU!!!
Początek roku sprzyja rozlicznym podsumowaniom. Zgodnie z obietnicą sprzed tygodnia prezentujemy dziś państwu wydarzenia polityczno – społeczne minionego roku. A działo się bardzo wiele...

STYCZEŃ
Budowa stadionu
Wraz z początkiem 2018 roku, tj. 9 stycznia, burmistrz Jarosław Perzyński podpisał umowę z firmą „Panorama Obiekty Sportowe sp. z o.o.” na dwa zadania związane z przebudową stadionu miejskiego przy ul. Świętokrzyskiej w Sierpcu. Podpisana w Urzędzie Miasta umowa obejmowała:  budowę z przebudową bieżni lekkoatletycznej oraz urządzeniami i infrastrukturą towarzyszącą o wartości ponad 2 mln zł; budowę z przebudową boiska piłkarskiego wraz z boiskiem wielofunkcyjnym oraz urządzeniami i infrastrukturą towarzyszącą o wartości ponad 5,5 mln zł. Łączna wartość tej inwestycji to prawie 8 mln zł. Fundusze na przebudowę miejskiego stadionu pochodziły z budżetu miasta Sierpc oraz środków zewnętrznych w wysokości ponad 2 mln zł, a dokładnie z: Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej – edycja 2017 (pozyskana kwota to 900 tys. zł) oraz Programu Rozwoju Ponadlokalnej Infrastruktury Sportowej – pilotaż edycja 2017 (kwota ponad 1,3 mln zł). 

Rychter za Gorzkosia 
9 stycznia zwołano nadzwyczajną sesję Rady Powiatu w Sierpcu w sprawie podjęcia uchwały przyjmującej rezygnację i zwolnienie z pełnienia obowiązków wicestarosty sierpeckiego Juliusza Gorzkosia oraz wyboru nowego wicestarosty. Za przyjęciem uchwały było 10 radnych. Do przebiegu głosowania odniósł się radny Mariusz Turalski, który powiedział między innymi, że zarówno dyrektor Beata Bany, jak i Juliusz Gorzkoś zrobili wiele dla powiatu w ostatnim roku. Wspomniał o prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Sierpcu dochodzeniu w sprawie przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego przez członków Zarządu powiatu sierpeckiego, w związku z brakiem nadzoru nad działalnością SPZZOZ w Sierpcu w latach 2011-2016. Radny Wojciech Rychter wyraził zgodę na kandydowanie na stanowisko wicestarosty sierpeckiego. Na ogólną liczbę 17 radnych, na czterdziestej siódmej sesji Rady Powiatu w Sierpcu 10 radnych było za wyborem Wojciecha Rychtera na stanowisko wicestarosty, 6 przeciw, zaś jeden radny wstrzymał się od głosu. 

25 lat Orkiestry w Gozdowie
W hali sportowej Publicznego Gimnazjum w Gozdowie 6 stycznia miał miejsce Koncert Noworoczny Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Gozdowie. Uroczystość połączono z jubileuszem 25-lecia istnienia Orkiestry. Uroczystość zorganizowano pod honorowym patronatem Adama Struzika - marszałka województwa mazowieckiego oraz Jana Laskowskiego - starosty powiatu sierpeckiego. Przygotowany na tę okoliczność program obejmował koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP pod batutą Edwarda Wielgóckiego oraz występy taneczno - wokalne Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Gozdowskiej oraz dzieci z Publicznego Przedszkola w Gozdowie.

Ekshumacja nocą
W poniedziałek 22 stycznia w godzinach nocnych na cmentarzu parafialnym w Sierpcu została przeprowadzona ekshumacja zwłok ks. Bronisława Gostomskiego. Czynności przeprowadzane w związku z ekshumacją owiane były tajemnicą. Tuż po godzinie 17.00 pojawiły się pierwsze samochody żandarmerii wojskowej, zaraz po nich karetka oraz trzy busy policyjne. Ponadto okolice   cmentarza oraz sam jego teren patrolowali i zabezpieczali policjanci w cywilu. Wraz z upływem czasu na miejsce dotarły kolejne busy żandarmerii wojskowej. Po godzinie 22:00 na parkingu obok cmentarza pojawiły się 3 busy oraz karawan pogrzebowy. Przed wjazdem na teren cmentarza przeprowadzono czynności zabezpieczające. Następnie wszyscy przemieścili się na teren cmentarza, gdzie miała rozpocząć się ekshumacja zwłok ks. Bronisława Gostomskiego. Obecni policjanci oraz żandarmeria nie wpuścili na teren cmentarza nikogo, wszystko działo się za zamkniętą bramą. 

Zginęli dwaj mężczyźni
W sobotę 27 stycznia w wyniku wypadku drogowego śmierć poniosło dwóch młodych mężczyzn - 20 i 17 lat. Byli mieszkańcami powiatu sierpeckiego. Do zdarzenia, w którym uczestniczyły dwa samochody osobowe oraz samochód ciężarowy, doszło na prostym odcinku drogi wojewódzkiej w miejscowości Nowy Zamość gm. Rościszewo. Będący na miejscu policjanci wstępnie ustalili, że jadący w stronę Sierpca volkswagen golf, wykonując manewr wyprzedzania fiata punto, zderzył się z nim, w wyniku czego kierujący volkswagenem stracił panowanie nad pojazdem i zderzył się z nadjeżdżającym z przeciwka samochodem ciężarowym volvo z naczepą. Po zderzeniu aut kierujący volvo zjechał do rowu, zaś kierujący fiatem dachował w przydrożnym rowie. 

LUTY
Wiceburmistrz odwołana 
Burmistrz Miasta Sierpca Jarosław Perzyński w dniu 16 lutego, po trzech latach współpracy, odwołał Ewę Leszczyńską z pełnienia funkcji wiceburmistrza. Wiadomość o podjętej przez burmistrza decyzji okazała się zaskoczeniem dla wielu mieszkańców Sierpca. Była już wiceburmistrz wypowiedzenie otrzymała w piątkowe popołudnie. Przypomnijmy, że na to stanowisko została powołana właśnie przez Jarosława Perzyńskiego. Zapytaliśmy burmistrza o powód wypowiedzenia umowy. Otrzymaliśmy odpowiedź: „ Z dniem 16 lutego odwołałem ze stanowiska zastępcę burmistrza miasta Sierpca. Podjęta decyzja spowodowana jest utratą zaufania do osoby pełniącej tę funkcję”. 

Były wójt wybrany na radnego
25 lutego odbyły się wybory uzupełniające do Rady Gminy Zawidz. Zwyciężył były wójt Wojciech Gajewski. Wojciech Gajewski objął stanowisko radnego po świętej pamięci Adamie Banachu. Były wójt gminy Zawidz sam utworzył komitet i zgłosił swoją kandydaturę. Poza nim o fotel radnego ubiegała się Anna Kanigowska. 

MARZEC
5 osób podtrutych tlenkiem węgla 
W budynku wielorodzinnym należącym do ZGKiM w Sierpcu doszło do podtrucia tlenkiem węgla. Pięć osób trafiło do szpitala na obserwację, w tym troje dzieci. 

Gala finałowa 
W połowie marca w CKiSz-u odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie kulturalno-oświatowym „Żołnierze Niezłomni. Bohaterowie lat 1944-1963”. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Konfederacja Wolnej Myśli. Galę finałową poprowadził członek stowarzyszenia Damian Witkowski. Bardzo interesującym momentem uroczystości była żywa lekcja historii poprowadzona przez Kajetana Rajskiego. Ponadto swoje świadectwo wygłosili synowie Żołnierzy Niezłomnych, tj. Krzysztof Bukowski – syn por. Edmunda Bukowskiego ps. „Edmund”, pierwszej zidentyfikowanej ofiary aparatu terroru z Kwatery na Łączce oraz Marek Franczak, syn sierż. Józefa Franczaka ps. „Laluś”, ostatniego i najdłużej walczącego Żołnierza Podziemia Antykomunistycznego. 

Zwłoki w Sierpienicy 
W środę 21 marca po godzinie 16:00 z rzeki Sierpienicy zostały wyłowione zwłoki mężczyzny. Jak poinformował nas prokurator rejonowy, nie można wykluczyć, że może to być ciało zaginionego Kyrylo Vozniuka (później, w wyniku przeprowadzonych analiz i badań potwierdzono te przypuszczenia). Przypomnijmy, że Kyrylo Vozniuk 4 listopada 2017 roku około godziny 22.00 udał się na dyskotekę do Borkowa Kościelnego, o północy był jeszcze aktywny w mediach społecznościowych, o godzinie 1.00 kontakt z mężczyzną się urywa. Z dniem 6 listopada 2017 roku sierpeccy policjanci rozpoczęli poszukiwania obywatela Ukrainy, zamieszkałego czasowo na terenie Sierpca. Po sześciu tygodniach, 12 grudnia, wznowiono poszukiwania, tym razem przy użyciu helikoptera. W tym samym czasie do Sierpca przyleciała matka Kyrylo Vozniuka, która na własną rękę prowadziła poszukiwania. 

KWIECIEŃ
Wybuch gazu
Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Sierpcu w drugi dzień świąt wielkanocnych otrzymała zgłoszenie, z treści którego wynikało, że w miejscowości Rościszewo niepełnosprawny mężczyzna odkręcił gaz. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy PSP oraz trzy zastępy OSP. Z informacji uzyskanych od właścicielki domu wynikało, że podczas opuszczania budynku wyczuła silną woń gazu propan-butan. Natychmiast ewakuowała mężczyznę oraz dzieci do budynku sąsiadów oddalonego o ok. 20 metrów. Poinformowała służby ratownicze o zaistniałym zdarzeniu. Po około  minucie nastąpił wybuch gazu w części zamieszkałej przez osobę niepełnosprawną. W chwili przybycia na miejsce pierwszy zastęp KDR stwierdził, że poszkodowany w wyniku wybuchu i pożaru mężczyzna leżał na kocu około 10 metrów od budynku, przytomny, ale bez kontaktu słownego, miał rozległe oparzenia całego ciała. Jak się później okazało, został ewakuowany z płonącego budynku przez sąsiada, który przybył na miejsce zdarzenia jako pierwszy.

Pożegnanie ks. kan. Andrzeja Więckowskiego 
Tłumy wiernych, kapłanów oraz przedstawicieli władz samorządowych 20 kwietnia pożegnały śp. księdza kanonika Andrzeja Więckowskiego, wieloletniego proboszcza parafii farnej oraz dziekana dekanatu sierpeckiego. Śp. ks. kan. Andrzej Więckowski urodził się 14 sierpnia 1947 roku. Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1971 roku przez dwanaście lat pracował jako wikariusz. W roku 1983 został mianowany proboszczem w nowo powstałej parafii w Ciechomicach, w tym samym roku został także dziekanem dekanatu gąbińskiego. Od roku 1996 przez 21 lat był proboszczem parafii Świętych Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu. Kapłan wielokrotnie odznaczony, także na dwa dni przed śmiercią przez Radę Miasta Sierpca medalem „Zasłużony dla Miasta Sierpca”. Dzięki księdzu Więckowskiemu przeprowadzono remont kościoła farnego oraz kościoła pw. Ducha Świętego. Za ochronę dziedzictwa kulturowego, ratowanie sierpeckiej fary oraz działalność duszpasterską i charytatywną w 2006 roku otrzymał tytuł ”Sierpczanina Roku”. Ksiądz kanonik Andrzej Więckowski po ciężkiej chorobie zmarł 18 kwietnia. 
 

MAJ
Samorządowcy u wojewody 
Przedstawiciele związku zawodowego oraz niektórzy radni Rady Powiatu wzięli udział w spotkaniu z wojewodą mazowieckim Zdzisławem Sipierą. Inicjatorem spotkania był NSZZ „Solidarność” działający przy SPZZOZ w Sierpcu. Głównym tematem prawie dwugodzinnych rozmów była sytuacja służby zdrowia w powiecie sierpeckim, a konkretnie aktualnej, nie najlepszej kondycji SPZZOZ w Sierpcu. Samorządowcy, będący w opozycji do rządzącego powiatem sierpeckim PSL, przygotowali wojewodzie dokumentację dotyczącą bieżącej sytuacji finansowej i organizacyjnej sierpeckiego szpitala oraz zaniedbań, jakie miały miejsce w tej placówce od VII 2011 do XI 2016.

„Polska jest jedna” 
W Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyło się spotkanie wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego z mieszkańcami powiatu sierpeckiego oraz ościennych powiatów. Organizatorem spotkania w ramach akcji „Polska jest jedna” był poseł RP Waldemar Olejniczak. „POLSKA JEST JEDNA” to ogólnopolska akcja zapoczątkowana na kwietniowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Akcja ta ma być rozmową z Polakami czołowych polityków partii rządzącej o aktualnych dokonaniach rządu, ale także o problemach i codziennych bolączkach Polaków, tak aby te problemy sukcesywnie eliminować. 

Honorowy Obywatel Gminy
Podczas kwietniowej sesji gminy Zawidz radni oraz wójt przyjęli uchwałę nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Gminy Zawidz księdzu kanonikowi Włodzimierzowi Załęskiemu. 

94-letnia kobieta zaatakowana nożem
Około północy w miejscowości Zgagowo Nowe doszło do usiłowania zabójstwa. Przybyli na miejsce zdarzenia policjanci zastali 94-letnią kobietę posiadająca kilka ran kłutych. Jak ustalono, kobieta została zaatakowana we własnym domu w trakcie snu, a sprawca oddalił się z miejsca zdarzenia. Policjanci od razu podjęli poszukiwania 29-letniego wnuczka kobiety, przez kilka godzin kilkudziesięciu policjantów poszukiwało sprawcy ataku na kobietę. W poszukiwaniach mężczyzny został użyty również pies tropiący. Około godziny 11.30 mężczyzna sam zgłosił się do komendy. Był nietrzeźwy. 29-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie do wyjaśnienia całego zdarzenia. 

Zmarł Zdzisław Dumowski
Z ogromnym smutkiem mieszkańcy Sierpca przyjęli wiadomość o nagłej śmierci Zdzisława Dumowskiego, byłego burmistrza miasta, wieloletniego radnego miasta i powiatu, miłośnika lokalnej historii, wieloletniego prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej, autora i wydawcy książek o tematyce sierpeckiej. 

Chcieli odwołać starostę
Grupa pięciu radnych powiatu sierpeckiego 9 maja złożyła oficjalny wniosek do Jana Rzeszotarskiego, przewodniczącego Rady Powiatu, o odwołanie Jana Laskowskiego z pełnienia funkcji przewodniczącego Zarządu Powiatu. Ostatecznie, na czerwcowej sesji 10 radnych zagłosowało przeciw odwołaniu.

Brat Elia, włoski stygmatyk 
W Sanktuarium Matki Boskiej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei 15 maja wierni spotkali się na wspólnej modlitwie z bratem Elia Cataldo, włoskim stygmatykiem. Brat Elia posiada dar bilokacji, czyta w ludzkich sercach. Jako pierwszy w historii zrobił zdjęcie Jezusowi. Co roku w wielkim tygodniu przeżywa fizyczne męki Chrystusa. 

CZERWIEC
Brązowy Krzyż Zasługi dla wójta gminy 
Andrzej Twardowski, wójt gminy Szczutowo, jako jeden z dziesięciu samorządowców został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem Zasługi. W imieniu prezydenta Rzeczypospolitej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim Andrzej Twardowski odznaczenie odebrał z rąk wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiory. Nadanie wójtowi gminy Szczutowo wyróżnienia uzasadniono jego wieloletnią pracą na rzecz gminy i powiatu, jego zaangażowaniem i inicjatywami mającymi na celu poprawę warunków życia mieszkańców gminy.

19-letni chłopak zmarł 
Do tragicznego zdarzenia doszło na niestrzeżonym kąpielisku w Bledzewie. Młody chłopak, zaraz po wskoczeniu do jeziora, nagle, z nieznanej przyczyny, zaczął się topić. Wydobyty po kilku minutach z wody nieprzytomny mężczyzna został przetransportowany do szpitala, gdzie po kilku dniach zmarł. 

(Nie) nie udzielono absolutorium 
Na 37. sesji Rady Gminy Gozdowo radni, poza przegłosowanymi zmianami w budżecie, nie udzielili absolutorium wójtowi, zabrakło jednego głosu. Jak mówi Dariusz Kalkowski, radni ani nie udzielili, ani też nie nie udzielili absolutorium. Jak wynika z informacji udzielonych przez wójta, podjęta uchwała jest niezgodna z prawem, a uchwały prawomocnej nie podjęto. Wynika to z faktu, że uchwała poddana pod głosowanie dotyczyła udzielenia absolutorium, którego nie było, zaś przewodniczący Rady Gminy Grzegorz Ratkowski nie poddał głosowaniu uchwały nieudzielającej absolutorium Dariuszowi Kalkowskiemu.

LIPIEC
Śmierć 14-latka 
Do tragicznego wypadku doszło 26 czerwca na terenie gminy Mochowo. 16-latek, nie mając uprawnień i zgody rodziców, zabrał z garażu niedopuszczonego do ruchu quada i wybrał się wraz z 14-letnim kolegą na przejażdżkę po lesie. Na drodze prowadzącej przez las, na łuku drogi 16-latek stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do lasu, a następnie uderzył w drzewo. W wyniku zderzenia 14-letni pasażer doznał ciężkich obrażeń ciała, nieprzytomny został przetransportowany śmigłowcem do szpitala, gdzie zmarł. Również kierujący quadem doznał ciężkich obrażeń ciała. 

Rozmowa z posłem RP Stanisławem Piotrowiczem 
W Wiejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Piaskach 7 lipca miało miejsce kolejne spotkanie w ramach akcji „Polska jest tylko jedna”, zorganizowane przez posła RP Waldemara Olejniczka. Kolejnym posłem RP, który odwiedził w sobotnie popołudnie nasz powiat, a dokładnie spotkał się z mieszkańcami Piasków, był poseł Stanisław Piotrowicz.  

Incydent w biurze posła Waldemara Olejniczaka 
W nocy z 19 na 20 lipca przed wejściem do biura Olejniczaka w Sierpcu przy ulicy Piastowskiej 12 na szyldzie pojawił się napis „PZPR”. Sprawą zajęła się prokuratura. 

SIERPIEŃ
Nowy dziekan dekanatu sierpeckiego
Diecezja płocka ogłosiła nominacje na nowych dziekanów, wicedziekanów i ojców duchownych. Jedna z sierpeckich parafii od 1 września stanie się parafią dziekańską. Decyzją biskupa płockiego Piotra Libery z dniem 15 sierpnia ks. kan. dr Tomasz Kadziński, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu, został mianowany dziekanem dekanatu sierpeckiego. Od 1 września nowym wicedziekanem nominowano ks. mgra Józefa Łozeckiego, proboszcza parafii pw. św. Marcina w Zawidzu Kościelnym, zaś obecny dziekan ks. kan. dr hab. Sławomir Zalewski, proboszcz parafii pw. św. św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu otrzymał nominację na ojca duchownego księży w dekanacie sierpeckim.

40 nowych miejsc pracy 
Brytyjska firma otworzyła linię produkcyjną w Sierpcu, tym samym stworzyła nowe miejsca pracy, które w najbliższym czasie mogą ulec zwiększeniu. Nowy inwestor w mieście to wynik kilkumiesięcznych rozmów, negocjacji i spotkań. Istniejąca od 14 lat na rynku angielskim firma, a od 11 lat też na polskim rynku, zajmuje się produkcją ręcznie wytwarzanych kosmetyków na bazie naturalnych surowców. Kosmetyki sprzedawane są w czterdziestu pięciu krajach. Obecnie na nowo otwartej linii produkcyjnej w Sierpcu zatrudnienie znalazło czterdzieści osób.  

100. urodziny Stefana Kośmidra 
24 sierpnia swoje setne urodziny obchodził Stefan Kośmider, żołnierz Armii Krajowej, lekarz, chirurg, wieloletni dyrektor sierpeckiego szpitala, wybitna postać sierpeckiej historii odznaczona medalem Zasłużony dla Miasta Sierpca. Z tej okazji Jubilata odwiedził burmistrz Jarosław Perzyński wraz z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Sierpca, kierownikiem Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Płocku oraz przedstawicielkami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, składając na Jego ręce najserdeczniejsze życzenia. 

Zwłoki kobiety w rzece Skrwie 
W ostatnim tygodniu sierpnia policjanci i strażacy szukali zaginionej 62-letniej kobiety, mieszkanki Żochowa. Niestety, finał poszukiwań okazał się tragiczny. Kobieta ostatni raz widziana była 27 sierpnia wieczorem w Żochowie (gm. Sierpc). Udała się w nieznanym kierunku i nie nawiązała kontaktu z rodziną. Zaniepokojona pracownica GOPS w Sierpcu, która nie mogła skontaktować się z 62-latką, zawiadomiła policjantów, którzy natychmiast rozpoczęli poszukiwania.

WRZESIEŃ
22-latek zginął na miejscu  
We wtorek 11 września około godziny 20.00 w Rachocinie doszło do wypadku drogowego, w wyniku którego zginął mężczyzna prowadzący motorower. Do zdarzenia doszło na nieoświetlonym odcinku drogi poza obszarem zabudowanym. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący peugeotem na prostym odcinku drogi w bliżej nieustalonych okolicznościach potrącił mężczyznę idącego bez elementów odblaskowych i prowadzącego motorower, a następnie oddalił się z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy rannemu. Kierowca peugeota dopiero po przejechaniu kilku kilometrów zgłosił telefonicznie zdarzenie drogowe. Z uwagi na powstałe podczas wypadku obrażenia ciała 22-letni mężczyzna zmarł na miejscu. 

Wojewódzkie święto plonów w skansenie
Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego odbyły się 16 września na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. To już drugi raz, kiedy rolnicy z Mazowsza świętowali na terenie Muzeum. W programie znalazły się: uroczysta msza święta z ceremonią święcenia wieńców dożynkowych, ceremonia dzielenia się chlebem, prezentacje obrzędowości wiejskiej oraz koncerty. Tego dnia uroczystościom towarzyszyła piękna pogoda, a muzeum odwiedziły tysiące zwiedzających. 

Patriotycznie dla Polski 
Podziękowanie za dar wolnej ojczyzny - pod takim hasłem w ligowskim kościele zorganizowano I Przegląd Chóralnej Pieśni Patriotycznej. Gospodarzem była parafia św. Mateusza w Ligowie. Przegląd, którego inicjatorem był proboszcz ks. Andrzej Zembrzuski, otrzymał tytuł „Dla Niepodległej” i zgromadził siedem chórów z płockiej diecezji. 

„Dziady” Adama Mickiewicza w wyjątkowej scenerii  
22 września w ruinach Kościoła św. Krzyża w Sierpcu aktorzy Teatru Dramatycznego w Płocku wystawili fragmenty „Dziadów”. W sobotni wieczór na polanie z ruinami XIV - wiecznego kościoła zgromadziła się ogromna rzesza spragnionych kulturalnych przeżyć mieszkańców naszego miasta. Na pomysł tego wyjątkowego artystycznego przedsięwzięcia wpadł Piotr Rzeszotarski - przewodniczący Zarządu Osiedla nr 6. Przestawienie zostało dofinansowane przez Urząd Marszałkowski. „Dziady” to nawiązanie do głośnego spektaklu, który w 1992r. wystawiono w płockiej katedrze – poinformował zgromadzonych dyrektor Teatru Dramatycznego Marek Mokrowiecki. 

Saperzy w Mochowie 
12 pocisków artyleryjskich przeciwpancernych zabezpieczyli policjanci 19 września 2018 roku na terenie Mochowa. Pociski były skorodowane i pokryte częściowo ziemią. O niewybuchach poinformowany został wojskowy patrol sapersko-minerski, który przyjechał na miejsce znaleziska. Na czas wydobycia niewybuchów ewakuowani zostali mieszkańcy pobliskich posesji, a we wcześniejszym okresie samodzielną decyzję o ewakuacji uczniów podjął dyrektor pobliskiej szkoły podstawowej. Żołnierze podczas oczyszczania terenu łącznie wydobyli z ziemi 12 pocisków artyleryjskich przeciwpancernych o kalibrze 75 mm oraz jedną łuskę. Po oczyszczeniu terenu mieszkańcy mogli powrócić do swoich domów.

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Sierpca
Radni spotkali się 28 września w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Sierpcu, gdzie odbyła się LXIII nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej Sierpca, podczas której odznaczono medalami „Zasłużony dla Miasta Sierpca” Pawła Bogdana Gąsiorowskiego oraz Marka Andrzeja Kośmidra. 

PAŹDZIERNIK
W 20. rocznicę
1 października zarząd, radni powiatowi, pracownicy oraz zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystej gali z okazji 20 rocznicy powstania powiatu sierpeckiego. Uroczystości połączono ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego
Mszą świętą i przemarszem pod Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu 2 października rozpoczęło się uroczyste odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, który stanął przy Centrum od strony ulicy Piastowskiej. Inicjatywę budowy pomnika już od roku ubiegłego prowadziło i pilnie strzegło Towarzystwo Historyczno-Patriotyczne Ziemi Sierpeckiej „Pamięć i Prawda”, którego prezesem jest Anna Czachorowska. 

Wybory samorządowe 
W całym kraju odbyły się wybory samorządowe. Na terenie powiatu sierpeckiego mieszkańcy oprócz radnych wybierali także burmistrza oraz wójtów. Włodarzem miasta został ponownie Jarosław Perzyński, wójtem gmin odpowiednio: Gozdowo – Dariusz Kalkowski, Mochowo – Zbigniew Tomaszewski, Rościszewo – Jan Sugajski, Sierpc – Krzysztof Korpoliński, Szczutowo – Andrzej Twardowski, Zawidz – Dariusz Franczak.

Szpital dofinansowany 
Sierpecki szpital otrzymał dofinansowanie na termomodernizację głównego budynku. Do podpisania umowy doszło w drugiej połowie października. „Termomodernizacja kompleksu budynków SPZZOZ w Sierpcu” - złożony pod taką nazwą projekt uzyskał najwyższą ocenę ze wszystkich wniosków w ramach konkursu. Łączna wartość inwestycji to 3 555 400,00 zł, z czego kwota dofinansowania z Unii Europejskiej to 2 844 320,00 zł. Zaplanowane prace remontowe obejmują: docieplenie ścian zewnętrznych, wymianę drzwi i okien, modernizację węzła cieplnego i instalacji c.o., wymianę oświetlenia wewnątrz budynku na ledowe oraz montaż kolektorów słonecznych. 

LISTOPAD
Akcja CBŚ w Sierpcu 
Przejęta przesyłka z Chin (w której znajdował się dopalacz 4-CDC) oraz zatrzymany odbiorca paczki i dwie inne osoby to efekt działań funkcjonariuszy płockiego CBŚP. Zabezpieczono 1,5 kg dopalaczy, 1 kg amfetaminy oraz marihuanę, a także zatrzymano łącznie 3 mężczyzn, w tym mieszkańców Sierpca. 

Sala po kapitalnym remoncie 
14 listopada miało miejsce uroczyste oddanie do użytku zmodernizowanej sali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Sierpcu. Powiat na tę inwestycję pozyskał 150 tys. złotych dofinansowania.

70-lecie i zjazd absolwentów
Słowami św. Jana Pawła II : „To, co otrzymałem w latach szkolnych, do dzisiaj owocuje w moim życiu” dyrekcja, komitet organizacyjny oraz cała społeczność Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu zaprosili do udziału w uroczystości z okazji Jubileuszu 70-lecia istnienia szkoły oraz Zjazdu Absolwentów, który odbył się 17 listopada. 

130-lecie świątyni w Kurowie
Na terenie gminy Gozdowo, a dokładnie w Kurowie, 18 listopada miała miejsce uroczystość z okazji 130-lecia powstania kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. 

I Sesja Rady Miasta 
W środę 21 listopada odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta w Sierpcu. W trakcie posiedzenia ślubowanie złożyli burmistrz Jarosław Perzyński oraz 15 radnych. 

PSL traci władzę w powiecie 
W środę 21 listopada odbyła się pierwsza sesja Rady Powiatu. Sesja wyczekiwana była z dużym zaciekawieniem. A to za sprawą układu mandatów, jaki stworzył się po wyborach. W wyniku tajnego głosowania (stosunkiem głosów 12 za, 1 przeciw, 4 wstrzymujące się) Mariusz Turalski został wybrany nowym starostą powiatu sierpeckiego. Tuż po wyborze podziękował za zaufanie oraz wyraził nadzieję na owocną współpracę ze wszystkimi (bez względu na opcje polityczne). Na stanowisko wicestarosty desygnowany został Jarosław Ocicki.

GRUDZIEŃ
37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego 
W niedzielę o godzinie 12:30 w kościele farnym w Sierpcu została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego. W uroczystości wzięła udział delegacja powiatu sierpeckiego w składzie: przewodniczący Rady Powiatu Juliusz Gorzkoś, wiceprzewodniczący Rady Zbigniew Kopczyński, wicestarosta Jarosław Ocicki oraz radni powiatu Andrzej Cześnik, Dariusz Twardowski, Sławomir Krystek i Kamil Różański. Po mszy uczestnicy zebrali się pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, a następnie zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów. Organizatorem uroczystości była Rada Oddziału w Sierpcu – Region Płocki NSZZ „Solidarność”. 

Krótko, ale treściwie 
7 grudnia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sierpcu odbyła się III nadzwyczajna sesja Rady Powiatu. Podczas sesji zaakceptowano „Program współpracy powiatu sierpeckiego z organizacjami pozarządowym, osobami prawnymi i innymi jednostkami organizacyjnymi w 2019 roku”. W dokumencie tym określono, że w roku 2019 na zadania realizowane przez NGO powiat przeznaczy 100 000,00 zł. Zatem zwiększeniu uległa wysokość środków planowanych na realizację programu z kwoty 82 000 zł na kwotę 100 000 zł. 

Aldona Wojciechowska-Galent odznaczona przez prezydenta RP 
W Urzędzie Skarbowym w Ciechanowie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych nadanych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Wśród osób odznaczonych Medalem Złotym za Długoletnią Służbę znalazła się pracownica Urzędu Skarbowego w Sierpcu Aldona Wojciechowska– Galent. Została ona wyróżniona za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

opr.red.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe