I Ty możesz zostać ich ofiarą

  • 2.08.2017, 09:18 (aktualizacja 09.08.2017 09:22)
  • escriba
I Ty możesz zostać ich ofiarą źródło internet
Korzystając z dość dynamicznego tempa życia, jakiego doświadczamy w dzisiejszym świecie, oszuści pozyskują znaczne dochody. Chwilowy brak uwagi, akceptacja jakiejś niby korzystnej oferty może skończyć się częściową bądź całkowitą utratą naszych środków finansowych.

Oszustwo może przybrać różną postać, a oszuści potrafią to wykorzystać dla tworzenia nowych metod swojej działalności. Większość z nas słyszała o metodzie na tzw. „wnuczka”, szczególnie krzywdzącej, bo wykorzystywanej w stosunku do ludzi starszych, często również niepełnosprawnych, utrzymujących się z niezbyt pokaźnych rent chorobowych lub emerytur. Gwoli przypomnienia, oszust dzwoni do swojej potencjalnej ofiary i podając się za kogoś z rodziny, prosi o przekazanie środków finansowych. Tłumaczy sytuację nagle zaistniałą potrzebą, nie dając oszukanej osobie zbyt dużo czasu na zastanowienie się i ewentualną reakcję negatywną. Jednakże wraz ze wzrostem znaczenia i dostępności internetowej formy komunikacji, pomysłowi i pracowici oszuści opracowali i wdrożyli metody oszustw internetowych. Oszuści wysyłają e-maila informującego o wystawionych fakturach. Treść wiadomości jest różna, np.: "Witam, przesyłam Państwu dwa załączniki. Wystawię fakturę w oryginale po otrzymaniu przelewu, z dniem przelewu- bardzo proszę potwierdzić, kiedy płatność będzie realizowana. Jeżeli pozostają jakiekolwiek braki do uzupełnienia po mojej stronie, proszę o kontakt".
W załącznikach do takich wiadomości znajdują się fikcyjne faktury. Po otworzeniu załącznika pojawia się polecenie “włącz zawartość”. W ten sposób użytkownik sam pozwala na zainstalowanie złośliwego oprogramowania. Poszkodowanymi w wyniku takiego oszustwa są nie tylko ci, którzy bezpośrednio stają się ofiarami cyberprzestępców i ściągną wirusa. Oszuści podpisują takie maile fałszywym imieniem i nazwiskiem, umieszczają również także losowo wybrane numery telefonu, których jakaś część może być używana. Zgodnie z ustaleniami opublikowanymi na portalu niebezpiecznik.pl: “Numery telefonu są generowane w obrębie puli 508101XXX” 
Posiadanie numeru telefonu zaczynającego się w ten sposób wiąże się niestety z zagrożeniem, że to właśnie Twój nr zostanie wylosowany i ktoś zadzwoni w sprawie faktury. Warto więc być czujnym, a także ostrzec rodzinę i znajomych. Modne w świecie oszustów jest również podszywanie się pod różne znane firmy. Obiektem takiego zainteresowania stał się ostatnio sklep internetowy Zara.com. Otrzymujemy wiadomość, przykład poniżej, a w załączniku niespodzianka – złośliwy wirus. 
Nie jest to nic innego, jak program komputerowy, który posiada zdolność powielania się, tak jak wirus chorobowy. Programy będące wirusami do swojego prawidłowego działania wykorzystują system operacyjny, zainstalowane aplikacje, a także dane użytkownika komputera. Jeżeli nawet same nie tworzą szczególnego zagrożenia, to otwierają cyberprzestępcom możliwość do częściowego lub pełnego dostępu do informacji zawartych w naszych komputerach. 
Inną metodą na dokonanie oszustwa za pośrednictwem poczty internetowej jest tzw. „Nigeryjski przekręt”. Oszuści z Nigerii działają w ramach tej metody od ok. 40 lat,  uzyskując wysokie dochody. Jednak w początkowej fazie swoistej ewolucji tego oszustwa ofiary otrzymywały pocztą albo faksem pismo, z którego treści wynikało, że oszukiwana osoba miałaby otrzymać wysoki spadek po śmierci krewnych z Afryki. Warunkiem przekazania tego spadku jest jednak wpłacenie pewnej kwoty pieniędzy przeznaczonej na pokrycie kosztów. Sposób niby prymitywny, prosty i teoretycznie nie powinien być skuteczny. I tu zaskoczenie, bo w samej Polsce szkody poniesione przez oszukanych szacuje się na wiele milionów złotych. Oczywiście i w ramach tej metody oszuści rozwinęli skrzydła wraz z rozwojem form komunikacji. Poczta elektroniczna daje przecież dużo większe i łatwiejsze możliwości wysłania wiadomości, której nadawca pomimo podpisu pozostaje anonimowy. O ile forma papierowa dokumentu stwarza możliwość namierzenia adresata, to forma elektroniczna, niby bezpieczna, w większości wypadków nie posiada możliwości wytropienia profesjonalnego oszusta internetowego. 
Jak wynika z informacji pozyskanych od aspiranta pana Krzysztofa Kosiorka, rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu:  „W 2016 roku stwierdzono 78 oszustw,  w tym kryminalnych i gospodarczych. Natomiast w I półroczu 2017 roku stwierdzono 288 takich czynów. Należy podkreślić, że wysoka liczba oszustw w I półroczu 2017 roku wynikła stąd, że w 2016 roku sierpeccy kryminalni  ujawnili grupę przestępczą z terenu powiatu sierpeckiego, która dokonywała oszustw na terenie całego kraju. W wyniku podjętych wówczas czynności procesowych trwających przez kilka miesięcy i zakończonych  w 2017 roku policjanci ustalili, że w przestępczym procederze uczestniczyły 4 osoby, które dopuściły się łącznie 263 przestępstw (czynów ) oszustwa”. Skuteczność naszej sierpeckiej Policji zasługuje na podziw, ale lepiej jest zgodnie z przysłowiem „dmuchać na zimne, niż poparzyć się gorącym”. 
Dlatego zanim cokolwiek podpiszemy, zaakceptujemy czy w inny sposób wyrazimy zgodę, usiądźmy, głęboko odetchnijmy i zastanówmy się, czy właśnie w tej chwili my nie stajemy się ofiarą oszusta. Moment nieuwagi a konsekwencje często na całe nasze życie.

 

escriba
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
astor
astor 7.02.2018, 18:12
Ogromna też jest liczba wyłudzeń tych tzw. chwilówek przez internet http://zadluzenie.info.pl/inde… na dane innej osoby i poprzez pozyskanie takich danych też przez internet, na przykład właśnie przy pomocy takich różnych fałszywych maili.

Pozostałe