Kredyty, pożyczki

  • 23.08.2017, 08:27 (aktualizacja 31.08.2017 08:34)
  • SK
Kredyty, pożyczki SK
Radni Gminy Mochowo podczas XXXVIII sesji podjęli uchwały między innymi w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego, pożyczki oraz wprowadzenia zmian w budżecie na 2017 rok. Nie wszyscy radni pochwalają zadłużanie się gminy.

Podczas obrad radni na ostatnie sesji Rady Gminy podjęli uchwałę zmieniającą  uchwałę budżetową gminy Mochowo na 2017 rok. Wprowadzone zmiany dotyczyły zwiększenia przychodu budżetu z tytułu kredytów i pożyczek o kwotę 703 204,16 zł z przeznaczeniem na pokrycie deficytu budżetu oraz zmniejszeniem przychodu budżetu z tytułu wolnych środków o kwotę 150 527,36 zł. Ponadto podjęto między innymi dwie inne  uchwały, jedna z nich dotyczyła zaciągnięcia kredytu długoterminowego w kwocie  3 milionów 450 tys. zł z przeznaczeniem na pokrycie planowanego deficytu budżetu oraz na spłatę rat wcześniej zaciągniętych pożyczek i kredytów. Podjęto także uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na realizację przedsięwzięcia „Porządkowanie gospodarki wodno- ściekowej na terenie gminy Mochowo- etap III”. Pożyczka opiewa na kwotę 5 milionów 670 tys. zł, wypłacana będzie w czterech ratach, ostatnia transza przypada na rok 2020. Nie wszyscy radni pochwalają zadłużanie się gminy. Radną Hannę Ciemiecką w prognozie wieloletniej niepokoi dług, który w 2017 roku będzie wynosił ponad 11 mln ( w 2016 roku wynosił 6mln 750 tys.), w 2018 roku 13 mln 600, zaś w 2019 roku wyniesie 15 mln 400 tys. zł. Radna zauważyła, że w 2020 roku, kiedy dług będzie największy, dochody ogółem będą najmniejsze.
 „ W tej chwili spłacamy chyba około 800 tys. odsetek na spłatę długu gdzieś tam, więc wyobraźmy sobie, że skoro przy 6 mln już mamy takie spłaty, to co się stanie, jeśli ten dług będzie 17 mln. Jakie będą odsetki, jakie spłaty? To będzie rzutowało oczywiście na przyszłe inwestycje. Tak naprawdę wg mnie dopiero problem z podatkami zacznie się właśnie za dwa lata, dopiero wtedy społeczeństwo odczuje te kredyty, które teraz są zaciągnięte, a na co są zaciągane - z tego wynika, że wszystkie inwestycje, które pan wójt buduje, są budowane na kredyt” - powiedziała radna  Ciemiecka.
Wyjaśnienia radnej udzieliła skarbnik gminy, która powiedziała między innymi, że na rok 2017 zaplanowane są kredyty i pożyczki w wysokości ponad 5 mln 270 tys. Ponad 1 mln 790 tys. są to pożyczki, które zostaną spłacone z otrzymanej pomocy na budowę trzech dróg oraz oczyszczalni ścieków. Zaplanowane jest również zaciągnięcie kredytu na spłatę rat, ponieważ mając deficyt, gmina nie może w inny sposób spłacać rat jak tylko poprzez zaciągnięcie nowych zobowiązań. Poza tym skarbnik dodała, że 480 tys. wynosi pierwsza transza pożyczki z WFOŚ i GW w Warszawie na etap trzeci inwestycji. Dodała, że w tym roku jest ostania szansa, by zaciągnąć pożyczkę, która w 30 procentach jest umorzona po osiągnięciu efektu ekologicznego, czyli po wybudowaniu sieci kanalizacyjnej. Powiedziała także, że wspólnie z wójtem dbają, by ten budżet był realizowany jak należy.  Radny Marek Warczachowski poparł plan zaciągnięcia pożyczki z możliwością 30 procentowego umorzenia, ale dodał, że jego zdaniem gmina „ładuje się w bagno kredytów i pożyczek”. Powiedział, że wójt stanął do inwestycji, jaką jest kanalizacja i oczyszczalnia ścieków, jak „myśliwy na polowaniu na grubego zwierza z pustymi rękoma”.
Zbigniew Tomaszewski odniósł się do wypowiedzianych opinii, powiedział, że jest to inwestycja kluczowa i koszt kosztorysowy inwestycji wynosi 14 mln. Gmina zmniejszyła ten koszt do 11 mln i pozyskała 2 mln z województwa mazowieckiego, reszta to środki własne bądź pożyczkowe. Dodał, że ta inwestycja powinna być już zrobiona i zapytał, co radni robili wcześniej. Powiedział, że z innych źródeł na tę chwilę gmina pieniędzy pozyskać nie może. Radna Hanna Ciemiecka w związku z podjętymi uchwałami dotyczącymi zaciągnięcia kredytów i pożyczek na łączną kwotę 9 mln zł poprosiła skarbnik gminy o przygotowanie na piśmie zestawienia pożyczek i kredytów od 1 stycznia 2015 roku do chwili obecnej. Dodała, że za poprzedniej pani wójt zadłużenie wynosiło niecałe 5 mln. 

„Odpowiedź”
Jak to już od dłuższego czasu na sesjach Rady Gminy Mochowo bywa, nie zabrakło przepychanek słownych, wracania do przeszłości. Podczas interpelacji i wolnych wniosków radny Warczachowski wrócił do tematu, kiedy to wójt Zbigniew Tomaszewski nazwał radnego „hamulcem inwestycji”. Były wiceprzewodniczący wystosował do wójta pismo, w którym pytał, ile razy głosował przeciw i jakim inwestycjom na terenie gminy Mochowo. Radny dodał, że wójt do tej pory nie wymienił, ile razy radny Warczachowski głosował przeciw inwestycjom i jakie to inwestycje były. Otrzymana odpowiedź, wg radnego, nie jest wyczerpująca.
-„Proszę Państwa, Pan Wójt jako osoba, jako mężczyzna - czy mu trudno jest  wypowiedzieć słowo ile?, ile uchwał zawetowałem, ile byłem przeciw? Tak jest trudno wstać, Panie Wójcie i powiedzieć? Wstydzi Pan się tego, tej kadencji? I jakie te inwestycje hamowałem? Proszę wypowiedzieć się wobec tu wszystkich radnych, ile razy głosowałem przeciw?” - powiedział radny Warczachowski 
Zbigniew Tomaszewski powiedział, że odpowiedź na piśmie, którą otrzymał radny, jest wyczerpująca i prosił, by do tego tematu nie wracać, dodał,  że radny się powtarza.

SK

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mistral
mistral 12.01.2018, 13:43
Najbardziej opłacalnym dla kredytobiorcy kredytem jest kredyt hipoteczny - http://pamietnikwindykatora.pl… - można nawet zarobić jeżeli skredytujemy kupno mieszkania które będziemy następnie wynajmować. Inwestycje gminne na kredyt też mogą być opłacane jeżeli bedzie się na nich zarabiać.

Pozostałe