Poszukując środków na szpital

  • 6.12.2017, 08:14
  • SK
Poszukując środków na szpital
Na posiedzeniu XLIV Sesji Rady Powiatu radni skupili swoją uwagę m.in. na temacie sprzedaży nieruchomości stanowiących własność powiatu sierpeckiego. Zarząd ma na celu przeznaczenie pozyskanych środków na pomoc dla szpitala w Sierpcu, jednak nie wszyscy radni godzą się na sprzedaż terenów, które zaliczane są do grona inwestycyjnych.

Już na początku sesji radny Jarosław Ociki wnioskował o zdjęcie z porządku obrad punku dotyczącego sprzedaży nieruchomości, jednak większością głosów doszło do głosowania nad uchwałą. Nieruchomość, o której mowa, położna jest w obrębie Studzieńca i Rachocina, stanowią ją grunty rolne, podzielone na działki m.in. o powierzchni 11 hektarów i ponad. Obecnie grunty te oddane są w dzierżawę. Ponadto przez te grunty przebiegają trzy linie średniego napięcia i jedna wysokiego. Jednym z przeciwników sprzedaży nieruchomości jest radny Jarosław Ocicki, uważa on, że są to grunty inwestycyjne, które w przyszłości mogą być podłożem do stworzenia nowych miejsc pracy dla mieszkańców.
Starosta Jan Laskowski uzasadnił radnym podjętą decyzję o wprowadzeniu do porządku obrad punktu dotyczącego sprzedaży nieruchomości.
-„(..) to była długa dyskusja, nie tylko w składzie Zarządu, ale także w gronie innych osób. Co zrobić i jak zrobić, żeby pomóc szpitalowi w inwestycjach, o których zaczęliśmy mówić. Proszę Państwa, zdajemy sobie sprawę z tego, że szpital kredytu i środków na inwestycje nie dostanie, powiat kredytu wziąć nie może, może podżyrować, (…) szpital czekać nie może, bo 31 grudnia jest tym terminem, do którego trzeba będzie zmodernizować izbę przyjęć czy blok operacyjny, czy zrobić laboratoria diagnostyczne. Proszę Państwa, ja powiem tak, że gdyby niezobowiązania związane z oświatą i z basenem, to ta sprzedaż byłaby niepotrzebna (…). Naszym celem jest dofinansować szpital, żeby zrobić w nim choć minimum warunków. Musimy  zapewnić społeczeństwu naszego powiatu leczenie, a paniom pielęgniarkom pracę. Bo jeżeli nie będzie szpitala, to nie będzie dla iluś osób pracy”- powiedział m.in. Jan Laskowski.
Na koniec swojej wypowiedzi starosta dodał, że we własności powiatu sierpeckiego zostanie jeszcze 40 hektarów gruntów na ewentualne inwestycje, oraz działka 2 hektarowa, dobrze położona, na której w przyszłości można stworzyć np. parking strzeżony. Nieruchomość położona w obrębie Studzieńca i Rachocina została wyceniona na kwotę 1miliona 330 tys. złotych. Jak wynika z obowiązującego prawa, w projekcie uchwały nie można zapisać celu przeznaczenia środków pozyskanych ze sprzedaży. Radna Krystyna Siwiec poprosiła, żeby, jeżeli dojdzie do sprzedaży, cel przeznaczenia pozyskanych środków, czyli pomoc dla szpitala, został zapisany w protokole. 
Po dość długiej wymianie zdań nad podjęciem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność powiatu sierpeckiego położonej w obrębie Studzieńca i Rachocina w gminie Sierpc za głosowało dziewięciu radnych, przeciw było czterech, jeden wstrzymał się od głosu. 

SK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe