„…nie chodzi o to, żeby króliczka złapać…”

  • 6.12.2017, 08:23 (aktualizacja 13.12.2017 08:30)
  • SK
„…nie chodzi o to, żeby króliczka złapać…”
Podczas ostatniej sesji radni gminy Rościszewo przegłosowali szereg uchwał, m.in. dotyczących ustalenia stawek podatku. Sporo emocji wniósł jeden z ostatnich podpunktów porządku obrad, w którym powrócono do tematu dotyczącego chlewni na terenie gminy oraz mieszkańca Śniedzanowa.

Podczas posiedzenia podjęto uchwałę zmieniająca wieloletnią prognozę finansową dla gminy Rościszewo na lata 2017/2030. Zmiany dokonano w celu urealnienia planu, który przed zmianą wynosił 20 968 104 zł, po zmianach wynosi 21 157 363 zł, w tym wydatki bieżące zamykają się w kwocie 17 145 160 zł, a wydatki majątkowe 4 012 202 zł. Plan na zadania inwestycyjne po zmianach wynosi ponad 1 milion 604 tys. złotych. Podjęto także uchwałę w sprawie ustalenia stawek podatku od nieruchomości na 2018 rok, oraz zwolnień w tym podatku. Stawki pozostały niezmienione, czyli mieszkańcy gminy Rościszewo w przyszłym roku zapłacą m.in. podatek od budynków mieszkalnych lub ich części 0,60 gr/ m² powierzchni użytkowej. Od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wraz z budynkiem mieszkalnym 19 zł / m ² powierzchni użytkowej. Od budynków lub ich części z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie operowania materiałem siewnym 9,50 zł/ m². Radni przegłosowali także uchwałę obniżającą średnią cenę sprzedaży drewna dla celów wymiaru podatku leśnego z kwoty 197, 06/ 1m³ do 135zł/1 m³. Obniżono również średnią cenę skupu żyta z kwoty  52, 49zł/ q do kwoty 49/ 1q. Ustalono również roczne stawki podatku od środków transportu, i tak np. od samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony do 5,5 tony podatek wyniesie 676 zł , powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie 1144 zł, powyżej 9 ton ale poniżej 12 ton  1352 zł. Od ciągników siodłowych 1352 zł. 

Dotacja dla Załusek
Gmina Rościszewo zakwalifikowała się do udziału w innowacyjnym projekcie odnośnie budowy fotowoltaniki na prywatnych posesjach. Z powiatu sierpeckiego łącznie trzy gminy zakwalifikowały się do tego projektu, czyli do gminy Rościszewo dołączyły gminy Zawidz i Gozdowo. Projekt Regionalnego Programu Operacyjnego dofinansuje gminę Rościszewo kwotą  około jednego mln złotych. Zostaną wybudowane 54 instalacje na prywatnych posesjach (o mocy ok. 3,5 kw) oraz cztery duże instalacje na budynkach należących do gminy (moc ok. 5 kw). Są to m.in. dom nauczyciela, ośrodek zdrowia i dwie szkoły. Wszystkie gminy, które są w partnerstwie, wyraziły zgodę na partycypowanie w kosztach. W związku z tym uchwalono pomoc finansową z budżetu w kwocie 12 tys. zł dla gminy Załuski, która poniosła koszty między innymi kancelarii prawnej, napisania interpretacji, przygotowania dokumentacji itd.  

„Goniąc króliczka”
W sprawach rożnych wójt odniósł się do wiadomości e-mail, jakie otrzymuje od Waldemara Prątnickiego. Dodał, że pan Waldemar w trosce o środowisko przekazuje też informacje do Kancelarii Prezydenta, wojewody oraz że za każdym razem wysyłane wiadomości otrzymuje również prokuratura. Dodał, że w ostatnim czasie jedno z pism skierowane do prokuratury zawierało informację, iż „wójt gminy po godzinach oraz w wolne dni nie odbiera telefonu”. Wójt zacytował treść jednej z wiadomości nadesłanej przez pana Prątnickiego.
Brzmi ona następująco:
„Szanowny Panie Janie Sugajski - Wójcie, a szczególnie! Witoldzie Dziurlikowski Przewodniczący - mieszkańcu wsi Rzeszotary Chwały oraz Cała Rado Gminy ROŚCISZEWO a także: Powiatowy Lekarzu Weterynarii; Powiatowy Inspektorze Sanitarny; ARiMR; Ochrono Środowiska; Prokuraturo Rejonowa i Okręgowa oraz  Kierownicy wszystkich  innych Instytucji oraz Jednostek powołanych i odpowiedzialnych za Ochronę Zdrowia i Życia Obywateli oraz ich  Środowiska Naturalnego Naszej Małej i Dużej Ojczyzny. Uprzejmie dziękuję za za poniższą  1-wszą od prawie 2-ch lat odpowiedź [email protected]ą na nurtujące mnie obywatela i zadawane Panu - Wójtowi Gminy Rościszewo od tak dawna także przecie drogą [email protected]ą pytania. Ja niżej podpisany Waldemar Prątnicki uważam, że jako pełnoprawny obywatel tej mojej Małej Ojczyzny - Gminy Rościszewo mam prawo do szerokiego interesowania się wszelkimi sprawami społecznymi a szczególnie  Ochroną Środowiska i Przyrody oraz Zdrowia i Życia Mieszkańców naszej Małej Ojczyzny. Dlatego przez cały czas wysyłania moich listów elektronicznych oczekiwałem na  uzyskiwania pewnych i wiążących odpowiedzi i  informacji na od Pana Wójta oraz Urzędu Gminy szczególnie w zakresie budowy i eksploatacji dla nas mieszkańców wielu TAK UCIĄŻLIWYCH DLA ŚRODOWISKA i SPOŁECZEŃSTWA "nieszczęsnych" przemysłowych ferm tuczu trzody chlewnej "na rusztach" oraz ferm kurzych. Nie do wytrzymania fetor i odór, zatrucie powietrza, wody i gleby, spadek wartości nieruchomości powodują WIELKIE PORUSZENIE LUDZI.”
Wójt odniósł się do  przeczytanej wiadomości, zaprzeczył, by to była pierwsza odpowiedź, która pan Prątnicki otrzymał od wójta. Dodał, że było ich więcej i każda była konsultowana z radcą prawnym Urzędu Gminy. Odpowiedzi udzielane były listownie, za pośrednictwem poczty polskiej. Wójt zaznaczył, że na każdą wysłaną odpowiedź otrzymywał kolejne pytania. Z czasem wspólnie z mecenasem w Urzędzie Gminy uznano, że odpowiadanie na e-maile Waldemarowi Prątnickiemu nie ma sensu, ponieważ już „nie chodzi o to, żeby króliczka złapać, tylko go gonić”. Wójt poinformował, że teraz już nie chodzi o Śniedzanowo a o Rzeszotary Chwały, w których inwestor ze Śniedzanowa zakupił chlewnie. Teraz pan Prątnicki pisze e-mail w związku z inwestycją w Rzeszotarach Chwałach. Wójt poinformował, że w zadaniach gminy nie leży sprawdzanie szczelności pojemników na gnojowicę lub prawidłowości wykonania remontu budowy obiektów. Ponadto wójt odniósł się do podtekstów zawartych w treści e-maila wystosowanego przez Waldemara Prątnickiego, które wiążą się z tematem chlewni, a dokładnie rusztów od syna wójta. Syn Jana Bugajskiego prowadzi własną działalność, zajmuje się handlem wyposażenia budynków inwentarskich. Wójt poinformował radnych, że te sugestie są bezpodstawne, ponieważ od syna wójta nikt na terenie gminy nie nabył rusztów. Wójt wspólnie z mecenasem poinformował Waldemara Prątnickiego, iż nie będzie odpowiadał na kolejne pisma dotyczące chlewni, w których nie znajdą się nowe i istotne okoliczności, zaś jeśli pan Prątnicki nie zaprzestanie bezpodstawnych i nieprawdziwych sugestii, to przypadku kolejnych takich działań wójt wystąpi na drogę sądową. 
-„(…) powiem tak, Szanowni Państwo, na dzień dzisiejszy każdy z Was może wyrobić swoje zdanie, ale to już pewna taka paranoja zaczęła być ze strony pana Waldemara. Nie tylko już o Śniedzanowo chodzi, chodzi już o Chwały , gdzie nie mieliśmy jeszcze do tej pory żadnego sygnału od mieszkańców”- powiedział m.in. wójt gminy Rościszewo.  
Do rozmowy wtrącił się Witold Dziurlikowski, przewodniczący Rady Gminy i mieszkaniec Rzeszotary Chwały, który wypowiedział się na temat chlewni.
-”(…) wiem, że ten pan się mija z prawdą, on twierdzi, że ta chlewnia stoi blisko w sąsiedztwie domów mieszkalnych, jak najbardziej stoi, tylko że chlewnia została wybudowana w latach siedemdziesiątych, a jeden dom został wybudowany w latach dziewięćdziesiątych, drugi w dwutysięcznych, czyli ci mieszkańcy , którzy się budowali, mieli świadomość, że budują domy przy chlewni. Drugi punkt, w którym mówi, że to jest chlewnia ściółkowa. Tu się mija z prawdą. Ja się tam urodziłem, ja wiem, ja tam uczęszczałem jako mały dzieciak, to była chlewnia rusztowo-ściółkowa, na czym to polega, to dla fachowca wiadomo, (..) tam były ruszta. Pierwszy beczkowóz, jaki na swoje oczy widziała nasza gmina, to był właśnie beczkowóz od tych państwa, od których chlewnie kupił inwestor. Ja jestem też sąsiadem, widzę, że przychodzą nowe ruszta, to jest wszystko nowe, nie ma żadnych używanych ruszt(..), nasza wieś liczy 46 numerów, nie ma zastrzeżeń (…)- powiedział m.in. radny Dziurlikowski.

SK

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
stefan
stefan 14.12.2017, 19:43
Pan Prątnicki ma racje bo FETOR jest jak diabli

Pozostałe