VI Powiatowy Dzień Wolontariatu

  • 13.12.2017, 09:21 (aktualizacja 03.01.2018 09:25)
  • (katia)
VI Powiatowy Dzień Wolontariatu
Dnia 5 grudnia w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyły się obchody VI Powiatowego Dnia Wolontariatu. Tego samego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza Wspierającego Rozwój Gospodarczy i Społeczny – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 17 grudnia 1985 roku.

Sala widowiskowa CKiSz-u wypełniła się po brzegi, ponieważ na galę przybyli wolontariusze praktycznie z całego powiatu. Nie zabrakło również władz miasta i powiatu, dyrektorów szkół i przedszkoli, a także prezesa Banku Żywności w Płocku - Marka Kuczyńskiego, prezesa Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom - Stanisława Lewandowskiego, prezesa Stowarzyszenia „Szansa na życie” - Bożeny Tober, a także Miss Wolontariatu 2017-Małgorzaty Kowalskiej. Gala okraszona była występami w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu oraz grupy „Rytm” z Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu.
Jak wielokrotnie podczas trwania gali wspominali prelegenci, „niezależnie od wieku, każdy, kto ma wielkie serce i chęć pomagania innym, może zostać wolontariuszem. Wolontariusze bowiem stanowią grupę osób, które pomimo różnych przeszkód czy trudności, dobrowolnie i bez wynagrodzenia poświęcają swój czas, żeby pomagać i nieść nadzieję wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna. Jest to idea, którą warto wspierać i propagować wszelkimi sposobami”.
Jak co roku podczas Powiatowego Dnia Wolontariatu miało miejsce podsumowanie zbiórek charytatywnych odbywających się na terenie miasta i okolic. Wolontariusze z powiatu sierpeckiego chętnie angażują się w różne działania i akcje. W roku 2017 brali udział w: zbiórkach żywności organizowanych przez Bank Żywności w Płocku, koncertach charytatywnych na rzecz osób potrzebujących, projektach „Szlachetna Paczka”, „Lepszy Świat przez Wolontariat”, finale WOŚP 2017, akcjach: „Godzina dla Ziemi”, „Żonkile”, „Adopcja rysi nizinnych”, „Adoptuj pszczołę”, „Pola nadziei”, „Góra grosza”, „Nasiona dla Afryki”, w festynach i piknikach sportowo-rekreacyjnych, w imprezach lokalnych, np. „Jazda na byle czym”, „Festyn Maksymiliański”, w Mazowieckich Dniach Osób Niepełnosprawnych. Ponadto asystowali osobom niepełnosprawnym podczas różnych imprez integracyjnych, olimpiad, biegów rekreacyjno-sportowych, prowadzili zbiórki karmy dla zwierząt w schroniskach, kwestowali na terenie szkół, miasta i powiatu, podejmowali się opieki nad niepełnosprawnymi na turnusach i obozach, angażowali się w działalność ekologiczną, biorąc udział w akcjach, takich jak: „Sprzątanie świata”, zbiórka baterii i plastykowych nakrętek, makulatury.
Praca wolontariuszy doceniana jest przez lokalne władze, które chętnie wspomagają dzieci i młodzież w podejmowanych przez nich akcjach, ale także nagradzana jest w wielu konkursach, między innymi III miejscem dla Stowarzyszenia „Szansa na życie” w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu 2017” czy zdobyciem przez Małgorzatę Kowalską- wolontariuszkę „Szansy na życie” tytułu Miss Wolontariatu w III edycji Konkursu Miss & Mister Wolontariatu 2017r. Należy też podkreślić tytuł laureata dla Anety Szczepkowskiej w konkursie „Wolontariat- budowanie lokalnej solidarności społecznej”.
VI Powiatowy Dzień Wolontariatu nie odbyłby się bez włączenia nowych adeptów w szranki młodych wolontariuszy niosących pomoc.  Zostali nimi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym, a także przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Sierpcu. Obie bardzo liczne grupy zaprezentowały się świetnie w pokazach tanecznych i wokalnych, a także pochwaliły się swoimi osiągnięciami w pracy wolontariackiej.
Wolontariat w Miejskim Przedszkolu nr 2, wśród włączonej tego dnia grupy 5-latków, działa od roku 2016/2017. Do tej pory dzieci wzięły udział w akcjach:
sprzątanie wokół przedszkola, przygotowanie pocztówek dla chorego kolegi, zbiórka „Góra grosza”, zbiórka pluszaków dla MOPS-u, udział w WOŚP 2017, akcja „Dzień Przyjaźni”, „Dzień Motyla”, koncerty charytatywne, podczas których zbierane są pieniądze dla chorych dzieci, adopcja na odległość.
Mały Wolontariat z Borkowa Kościelnego działa od stycznia 2017 roku. Dzieci pomagają osobom niepełnosprawnym i starszym, uczestniczą w zbiórkach żywności, akcjach „Pola Nadziei”, zbiórce karmy dla zwierząt, przekazują zabawki do oddziałów onkologicznych dla dzieci, biorą udział w WOŚP, sprzątaniu świata.
Po wspaniałej laudacji na cześć małych wolontariuszy nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomu uznania Lider Małego Wolontariatu 2017, koszulek wolontariuszy i słodkich poczęstunków. „To miłe, że najmłodsi chcą pomagać i pracować na rzecz innych - mówili prowadzący galę.- Dla każdego wolontariusza ważne jest, aby czuł się potrzebny, zauważony i doceniony, dlatego dzisiejsze święto jest ważnym wydarzeniem, a zorganizowanie spotkania daje możliwość podziękowania wszystkim zaangażowanym w pomoc drugiemu człowiekowi oraz propagowanie idei wolontariatu”.
Nie zabrakło oczywiście tradycyjnych laudacji na Super Wolontariat oraz Nadzwyczajnego Wolontariusza 2017.
Tytuł Super Wolontariat przypadł dyrektorowi PKN ORLEN Olefin- Piotrowi Gościckiemu oraz jego współpracownikom - Dariuszowi Jankowskiemu i Grzegorzowi Grabowskiemu. Panowie, za namową Beaty Karkusz- nauczycielki w Szkole Podstawowej nr 2 w Sierpcu, zaangażowali się w pomoc Markowi - mieszkańcowi Sierpca, chłopcu z czterokończynowym porażeniem mózgowym, który od urodzenia wymaga ciągłej opieki, oraz jego mamie, która z oddaniem opiekuje się synem. Rodzina borykała się z fatalnymi warunkami mieszkaniowymi, ich marzeniem była łazienka przystosowana do opieki nad Markiem. Ekipa budowlana spełniła tę prośbę i wiele więcej, zamieniając dom, do tej pory niewygodny i mało funkcjonalny na miejsce, w którym wreszcie rodzina może mieszkać spokojnie, a zwykłe, codzienne czynności pielęgnacyjne nie są wyzwaniem.
Nagrodę i tytuł Nadzwyczajnego Wolontariusza 2017 otrzymała Beata Karkusz - nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu, która w pracę wolontariacką angażuje się i zaraża nią innych już 10 lat. Bierze udział w wielu akcjach charytatywnych na rzecz potrzebujących, pozyskuje fundusze na organizację akcji w szkole i w mieście, włącza w nie swoich małych podopiecznych, którzy uczą się od niej empatii, otwarcia na drugiego człowieka, odpowiedzialności i bezinteresowności.
W trakcie trwania Gali, jak przystało na akcje wolontariuszy, odbyły się też zbiórki dla potrzebujących. Podopieczni Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu sprzedawali kartki bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów szkół powiatu sierpeckiego, aby dofinansować zakup aparatów słuchowych dla swojej koleżanki Ani- uczestniczki zajęć w OPP. Miało także miejsce podsumowanie akcji „Pomoc dla Laury”- uczennicy sierpeckiej „Dwójki”. Po urodzenia wystąpiła u niej znacznego stopnia deformacja klatki piersiowej. Od 2012 roku nasiliły się poważne zmiany w obrębie kręgosłupa piersiowego i klatki piersiowej. W najbliższym czasie dziewczynkę czekają  dwie bardzo skomplikowane operacje. Społeczność „Dwójki” postanowiła zorganizować pomoc finansową dla swojej uczennicy, a o wsparcie akcji poproszono Stowarzyszenie Szansa na Życie, powiatowe i miejskie placówki oraz wszystkich ludzi o dobrym sercu. Jak zawsze mogliśmy liczyć na empatię oraz przychylność sierpeckiej społeczności i zaprzyjaźnionych placówek. Dzięki współpracy udało nam się zebrać znaczną sumę- ponad 16 tysięcy złotych, która zasiliła subkonto dla Laury.
Dzięki zebranym środkom dziewczynka będzie mogła po operacji skorzystać z leczenia i rehabilitacji. Pozwoli jej to na życie takie, jakie prowadzą jej rówieśnicy. Będzie mogła się bawić, dorastać bez kompleksów i bólu.
Po raz kolejny okazało się, że w naszym powiecie nie brakuje ludzi o wielkich sercach. Szczególnie fakt ten cieszy, jeśli mówimy o dzieciach i młodzieży, o osobach, których nie trzeba specjalnie namawiać do pomocy, wystarczy tylko dać im do tego odpowiednie środki.

(katia)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe