„Szopki inne niż wszystkie”

  • 20.12.2017, 10:06 (aktualizacja 03.01.2018 10:08)
  • Jarosław Asztemborski
„Szopki inne niż wszystkie”
W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zakończył się konkurs „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”. Zwycięzcy otrzymali sprzęt elektroniczny, sportowy i turystyczny.

Do udziału w rywalizacji zgłoszone zostały 143 prace z 33 instytucji kultury i placówek oświatowych regionu Mazowsza. Uczestnicy musieli w prostej miniaturze szopki, z pomocą kilku postaci zwierząt i ludzi, pokazać historię, którą zna chyba każdy z nas. Do stworzenia przestrzennej konstrukcji należało wykorzystać materiały pochodzenia naturalnego (drewno, rośliny suszone, produkty spożywcze pochodzenia roślinnego, plastelina, glina, masa solna) lub surowce wtórne (plastik, metal, karton, makulatura, szkło, korek, guma, folia, szmaty). Oceny nadesłanych szopek dokonała powołana przez dyrektora Muzeum komisja konkursowa. Ostatecznie wybrane zostały 24 prace w 2 kategoriach technicznych oraz 4 wiekowych (6–8 lat; 9–11 lat; 12–13 lat; 14–16 lat). Oceniając zgłoszone prace, komisja brała pod uwagę walory artystyczne, estetykę wykonania, wierność tradycji szopkarskiej i trwałość. Konkurs plastyczny „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych” został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w kwocie 8500 zł.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Zachęcamy do zwiedzania wystawy pokonkursowej, a także poznawania ekspozycji skansenowskiej. W muzealnych chałupach i dworach szlacheckich rozpoczął się już czas świętowania. Wnętrza izb zdobią snopy zboża i choinki udekorowane ręcznie wykonanymi zabawkami. Stoły nakryte są białym obrusem, a przyglądając się strojom kolędników, nieomal usłyszeć można śpiew kolęd. Zachęcamy do poznawania tego niezwykłego świata obrzędów i wierzeń.

Jarosław Asztemborski

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe