Ewakuacja w Domu Dziecka

  • 20.12.2017, 10:16 (aktualizacja 03.01.2018 10:18)
  • opr. red.
Ewakuacja w Domu Dziecka
W dniu 11 grudnia 2017 roku około godziny 17⁰⁰ na skutek intensywnych opadów śniegu i zamieci śnieżnej na linię energetyczną doprowadzającą prąd do miejscowości Szczutowo zostały powalone drzewa. Dopływ energii elektrycznej został przerwany. Tak brzmiał scenariusz ćwiczeń przeprowadzonych w Domu Dziecka w Szczutowie.

Ze względu na duże zaspy śnieżne zakład energetyczny nie mógł dotrzeć na miejsce i usunąć awarii. W całej miejscowości nie było prądu. W zlokalizowanym w Szczutowie Domu Dziecka przestała pracować kotłownia olejowa, co przy występującej na zewnątrz niskiej temperaturze (-25°C) skutkowało szybkim spadkiem temperatury w pomieszczeniach wewnątrz budynku. Próby uruchomienia agregatu prądotwórczego będącego na wyposażeniu nie powiodły się. Gdy temperatura w pomieszczeniach spadła poniżej zera, opiekunowie zadzwonili pod nr 112 z prośbą o pomoc. Ze względu na wychłodzenie organizmu występowało zagrożenie zdrowia i życia przebywających tam osób (około 20). Zaspy śnieżne, porywisty wiatr i ciemność uniemożliwiały im przejście do Szkoły Podstawowej odległej o ok. 1 km, gdzie mogliby się bezpiecznie schronić i ogrzać. W związku z powyższym kierujący działaniami ratowniczymi podjął decyzję o ewakuacji osób samochodami pożarniczymi z napędem terenowym do budynku owej Szkoły, gdzie osoby otrzymały ciepłą herbatę.
Tak wyglądały ćwiczenia z udziałem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu, jednostek OSP: Szczutowo, Gójsk, Rościszewo oraz  Zarządzania Kryzysowego Gminy Szczutowo na terenie Domu Dziecka w Szczutowie.  Obserwatorami ćwiczeń byli: z ramienia samorządu gminnego wójt Gminy Szczutowo, a ze strony Państwowej Straży Pożarnej Komendant Powiatowy oraz jego zastępca. 

 

opr. red.

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe