„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie”.

  • 27.12.2017, 11:23 (aktualizacja 03.01.2018 11:27)
  • (katia)
„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie”.
W dniach 19-21 grudnia w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyły się przedstawienia bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów i nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sierpcu oraz Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu. Tematyka Świąt Bożego Narodzenia rokrocznie pojawia się w spektaklach wystawianych przez młodzież naszych sierpeckich szkół, jednak zawsze z ogromną przyjemnością podziwiać można młodych artystów, którzy z pasją, pod okiem swoich wychowawców i nauczycieli, przygotowują często prawie godzinne przedstawienia. Tak było i tym razem.

19 grudnia Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sierpcu zaprezentował się w spektaklu „Światłość w ciemności świeci”. Trudnej sztuki przygotowania dzieci i młodzieży oraz wprowadzenia ich w świat sceny i teatru, z wielkim oddaniem i pasją, podjęli się wszyscy nauczyciele, a trzon pracy reżyserskiej wzięła na siebie Agnieszka Domańska. Opiekunowie zadbali o każdy szczegół, tym bardziej że przedstawienie grane było dla uczniów szkół podstawowych. Stąd też wspaniała plastyczność i obrazowość wszystkich scen, stroje, światła i muzyka, które nadały całości cudownego charakteru i pozwoliły małym odbiorcom na dobry odbiór sztuki. Przedstawienie pokazywało znane nam z jasełek postacie Maryi, Józefa, Trzech Mędrców, aniołów, ale również postać świętego Franciszka, przepięknie wplecioną w historię narodzenia Jezusa, nawiązującą  do przesłania zawartego w sztuce - bliskości, miłości i umiejętności dzielenia się. Wielkie brawa zebrali nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele, którzy wraz ze swoimi wychowankami stanęli na scenie, wcielając się w postacie pasterzy, aniołów czy też Mędrców. Jak mówiła reżyser przedstawienia - Agnieszka Domańska -„to ogromne przedsięwzięcie, szczególnie że na co dzień większość nie ma kontaktu ze sceną. Próby rozpoczęły się już wiele tygodni wcześniej, systematycznie też aktorzy korzystali z zaproszenia dyrektora CKiSz-u umożliwiającego im   robienie prób na scenie widowiskowej”.
Młodzież z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu sięgnęła natomiast po klasykę teatru - „Opowieść wigilijną” Charlesa Dickensa. Historia, w której bogaty, zgryźliwy, ale samotny człowiek, po spotkaniu trzech duchów: przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości przechodzi diametralną przemianę, znana jest prawie wszystkim. Tym razem gimnazjaliści zagrali ją w ciekawej, nowej wersji, dostosowując dialogi do współczesnego języka. Aktorzy wspaniale wcielili się w postacie, dodatkowo przedstawienie zostało wzbogacone o kolędy i pastorałki wykonywane przez młodzież. Jak zawsze przedstawieniu towarzyszyła wywołująca emocje muzyka, nie sposób też nie zauważyć dekoracji wprowadzających w klimat sztuki. A przede wszystkim widać było ogrom pracy i przygotowań ze strony uczniów i ich opiekunów.

(katia)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe