Przyjęto budżet na 2018 rok

  • 3.01.2018, 09:24 (aktualizacja 17.01.2018 09:26)
  • SK
Przyjęto budżet na 2018 rok
29 grudnia odbyła się XXVII Sesja Rady Gminy Zawidz, podczas której m.in. poddano pod głosowanie uchwałę budżetową gminy na 2018 rok.

Na sesji poza radnymi obecny był Jan Laskowski- starosta, Marek Gąsiorowski- radny powiatowy, sołtysi oraz mieszkańcy gminy. Zgodnie z porządkiem obrad radni przyjęli protokół ostatniej sesji, przedstawiono wnioski z posiedzeń Komisji Rady Gminy. W punkcie poświęconym informacjom wójta gminy z działalności między sesjami Dariusz Fronczak, w związku z końcem roku, przedstawił obecnym dokonania z 2017 roku. 
-„Udało nam się wyremontować przez asfaltowanie drogi w Zawidzu Małym 1km, w Makomazach 1 km 428 metrów. W Skoczkowie prawie kilometr, w porozumieniu z Zarządem Dróg Powiatowych i starostą sierpeckim dokonaliśmy remontu dróg poprzez współfinansowanie. Były to drogi: Zawidz Kościelny -Zawidz Mały, Żabowo- Osiek, Rekowo- Krajewice Duże, przebudowa drogi w Koseminie – Jaworowo Kolonia, dokonaliśmy też modernizacji dróg przez żwirowanie, wylanie przepustów drogowych na drogach w miejscowości Makomaz, Jaworowo Kolonia i Żabowo. Dokonano odbioru azbestu od mieszkańców, którzy wymieniali pokrycie dachowe i nadal będą te azbesty w kolejnym roku również zbierane. Pozyskaliśmy na ten cel fundusze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Rozpoczęto prace rozbudowy sieci wodociągowych w Zawidzu Małym”- powiedział Dariusz Franczak - wójt gminy Zawidz.
Ponadto przeprowadzono remonty strażnic, remonty w szkołach, złożono wnioski w grudniu na przebudowę dróg w Kosmaczewie i Żytowie. Dokonano wydzierżawienia nabytej przez gminę Spółdzielni Usług Rolniczo Technicznych pod Stację Kontroli Pojazdów. Do budżetu z dzierżawy wpływać będzie czynsz w wysokości 20% brutto od każdego przeglądu. 
Radni podjęli uchwałę w sprawie skargi na wójta gminy. Skarga dotyczyła drogi dojazdowej do pola. Mieszkaniec chce polepszenia stanu drogi, chce poszerzenia i utwardzenia. Wójt uważa, że obecnie gmina nie ma już środków na inwestycje na tej drodze dojazdowej, a w ostatnim czasie już miały miejsce prace ulepszające stan tej drogi. Radni jednogłośnie uznali skargę za bezzasadną. 
Podjęto także jednogłośnie uchwałę w sprawie planowanych inwestycji na 2018 rok oraz uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2018 -2030. Dwóch radnych było przeciw podjęciu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2018 rok. Ustalono dochody o łącznej kwocie ponad 31 milionów złotych, zaś wydatki w łącznej kwocie ponad 35 milionów złotych. Deficyt w budżecie to ponad 3 miliony złotych. Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały budżetowej, jak również możliwość sfinansowania deficytu budżetowego przedstawionego w projekcie uchwały budżetowej na 2018 rok. 
Ponadto jednogłośnie przyjęto uchwały w sprawie włączenia Punktu Przedszkolnego do Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Jeżewie, Punktu Przedszkolnego do Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Osieku, Punktu Przedszkolnego do Szkoły Podstawowej w Słupi oraz Punktu Przedszkolnego do Szkoły Podstawowej w Zawidzu Kościelnym. 

Sprawy różne
Na sesji Rady Gminy obecni byli również sołtysi i mieszkańcy z terenu gminy. Głos zabrał jeden z mieszkańców, który odniósł się do budżetu i zadłużenia gminy z okresu początku tej kadencji do chwili obecnej. Zaznaczył, że przez okres dwudziestu lat gmina zadłużyła się na 4 miliony złotych, a obecnie przez okres czterech lat o kolejne 5 milionów. Uważa także, że środki na inwestycje na terenie gminy nie są sprawiedliwie rozdzielane. Zwrócił się do radnych, którzy przegłosowali zakup Spółdzielni Usług Rolniczo-Technicznych za kwotę ponad 1 miliona złotych. Mieszkaniec uważa ten zakup za błędny, nikomu niesłużący. Do wypowiedzianych słów odniósł się wójt gminy, który nazwał to insynuacjami. Dariusz Franczak poinformował, że inwestycje, które miały miejsce, były konieczne, a zakup spółdzielni będzie przynosił zyski dla gminy. Radny Tadeusz Krajewski pytał, czy żwirowanie na terenie gminy w roku 2017 zostało już rozliczone i zakończone. W odpowiedzi usłyszał, że tak, a do zapłaty zostało około 100 tys. złotych. 
Na koniec posiedzenia wszyscy obecni złożyli sobie najlepsze życzenia noworoczne.

SK

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe