„Obyczajowość ludowa w zimowej oprawie”

  • 3.01.2018, 09:43 (aktualizacja 17.01.2018 09:47)
  • Jarosław Asztemborski
„Obyczajowość ludowa w zimowej oprawie” D. Krześniak
.

Wraz z nadejściem zimy świat zakłada białą szatę, pokrywając się śniegiem i mrozem. Cała przyroda usypia w oczekiwaniu na powrót ciepłych dni. Jak na wsi  przed stu laty przeżywano ten okres? Jakie zwyczaje były z nim związane? O tym przekonać się można w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Skansen zaprasza do udziału w programach zimowych i zwiedzania wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu”.
Dla mieszkańców XIX-wiecznej mazowieckiej wsi okres zimowy wiązał się z wypoczynkiem po trudach wiosenno-letnich prac polowych. Większość robót  podejmowanych w tym czasie służyła obróbce plonów oraz dokonywaniu niezbędnych napraw w domostwie i zagrodzie. Gospodynie przędły nici, tkały na krosnach, szyły, darły pierze na poduszki i wykonywały ozdoby izb. Mężczyźni  zajmowali się młócką cepami i przygotowywali drewno na opał. Nie zaniedbywano też tradycji i zwyczajów mających zagwarantować urodzaj, zdrowie i dobrobyt w nadchodzącym roku. Po wsiach wędrowały grupy kolędników ubranych w stroje Trzech Króli niosących wielobarwną gwiazdę, bądź przebranych za zwierzęta. Od 6 stycznia rozpoczynał się okres karnawału. W domach i karczmach organizowano zabawy przy dźwiękach skrzypek, akordeonu i basetli. Była to znakomita okazja do rozpoczęcia swatów. Polska wieś XIX-wieczna zimą tętniła gwarem i śmiechem, jakby na przekór mrozom panującym za oknem.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało cykl wyjątkowych spotkań z kulturą i obrzędowością wiejską Mazowsza w ramach programów edukacyjnych „Zima w skansenie” i „Ferie w skansenie” dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych. Skorzystać z nich można w styczniu i lutym. Na uczestników czeka wiele atrakcji – kulig bądź przejazd wozem (zależnie od grubości pokrywy śnieżnej) po terenie ekspozycji, projekcja prezentacji multimedialnej przybliżającej tradycje bożonarodzeniowe, zabawa przy ognisku na leśnej polanie, a także szeroka gama warsztatów. Zależnie od wybranej opcji osoby biorące udział w programach edukacyjnych oferowanych przez Muzeum będą mogły pod okiem instruktorów wykonać zabawki choinkowe, karty świąteczne, wycinanki ludowe, a także namalować na szkle własny obrazek, który zabiorą ze sobą do domu. Wszystkim wariantom towarzyszy zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu”, przygotowanej we wnętrzach dworów szlacheckich i izb chłopskich. Zwiedzający będą mieli niepowtarzalną szansę poczucia atmosfery Świąt sprzed lat i przyjrzenia się wszystkim najważniejszym obrzędom i pracom związanym z nimi. 
Już teraz serdecznie zachęcamy do odwiedzenia strony mwmskansen.pl i bliższego zapoznania się z propozycjami na spędzenie wolnego czasu w zimowe dni przygotowanymi przez muzeum w Sierpcu. Rezerwacje uczestnictwa w pakietach „Zima w skansenie” przyjmowane są pod numerem telefonu: 24 275 28 83, wew. 36 i 37, a także mailowo: [email protected] Program „Ferie w skansenie” odbywa się od wtorku do niedzieli i rozpoczyna o 11.00. Zapraszamy do odkrywania uroków zimy wraz ze skansenem.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Jarosław Asztemborski

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe