ZAPŁACISZ, UNIKNIESZ LICYTACJI

  • 03.08.2016, 08:55 (aktualizacja 22.09.2016, 09:00)
  • JG
ZAPŁACISZ, UNIKNIESZ LICYTACJI
Wiesław Mikucki, mieszkaniec powiatu sierpeckiego, otrzymał wezwanie do zapłaty. Rzecz dotyczyła rat kredytu na sprzęt AGD, który istotnie zakupił 10 lat temu. Wystraszony zapowiadaną w wezwaniu egzekucją komorniczą postanowił zapłacić. Nie wiedział, że firma chciała go oszukać.

Wezwanie, które otrzymał, było tak napisane, że nie pozostawiało wątpliwości, iż jedna rata nie została dopłacona. Odpłatność z tym związana mogła się sporo powiększyć, gdyż każde kolejne wezwanie od firmy windykacyjnej to dodatkowe koszty, a ponadto grożenie  komornikiem robiło wrażenie. Pan Wiesław dzwonił do firmy windykacyjnej i próbował wypytać, o jaką ratę chodzi. Konsultant prosił o wszystkie dane personalne, bo numer pisma pracownikowi nie wystarczał, co już mogło wydawać się podejrzane. Ponadto w wezwaniu do zapłaty, które dłużnik otrzymał, było napisane drobnym druczkiem, że próba kontaktu z ową firmą windykacyjną to koszt 50 zł za każde wysłane do nich pismo.  

- Postanowiłem zapłacić, żeby mieć spokój. Jedna rata ponad 100 zł nie jest taka duża. Potem by mnie ciągali po komornikach, to jeszcze więcej bym zapłacił. A może komornik by mi zajął samochód  albo coś. Po co mi problemy? - powiedział gazecie pan Wiesław.

Zastraszony postanowił zapłacić zaległą ratę i mieć sprawę zakończoną. Dopiero znajomy mu powiedział, że dostał podobne wezwanie. Wtedy stało się jasne, że oszuści w ten sposób wyłudzali pieniądze.

Wyłudzacze

Jak się okazuje, takie sprawy coraz częściej docierają do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Biuro prasowe UOKiK- u  informuje, że konsumenci otrzymują od Kancelarii Spraw Sądowych i Windykacyjnych pisma (zatytułowane "nakazy zapłaty") w trybie wezwania do zapłaty i mogą wprowadzać w błąd, informując na przykład, że "aby uniknąć licytacji mieszkania, zajęcia emerytur, rent, zajęcia sprzętu elektronicznego, elektrycznego i innych wartościowych przedmiotów z miejsca zamieszkania, zapłać i zakończ postępowanie windykacyjne. W przypadku braku wpłaty postanawia się : rozpocząć windykację w miejscu zamieszkania dłużnika, przekazać sprawę do windykacji komorniczej wraz z zajęciem wszystkich własności mieszkania, rachunku bankowego, telewizora, lodówki, kuchenki i innych sprzętów". Zastrzeżenia Urzędu wzbudzają treść oraz forma graficzna wezwań do zapłaty mogąca sugerować oficjalne pismo z sądu. Do wezwania dołączony jest również  wprowadzający konsumentów w błąd druk o nazwie: wykaz własności dłużnika do celów windykacyjnych. W związku z tym prezes UOKiK- u apeluje, aby zachować ostrożność, a w  przypadku wątpliwości skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej świadczonej na terenie całego kraju. Porady udzielane są telefonicznie pod numerem 801 440 220, e-mailem [email protected], przez rzeczników konsumentów w całej Polsce lub w oddziałach Federacji Konsumentów.

Wykazać czujność

Nakaz zapłaty może wydać wyłącznie sąd na podstawie przeprowadzonego postępowania i wysłać go dłużnikowi. Sądowy nakaz zapłaty powinien zawierać datę jego wydania, okrągłe pieczęcie sądu oraz podpisy, a także pouczenie o przysługujących środkach zaskarżenia. Następnie  orzeczenie sądu wysyłane jest za zwrotnym potwierdzeniem odbioru przez pocztę. Wykonującym tego typu orzeczenia sądu jest tylko i wyłącznie komornik sądowy. Pisma komornika kierowane do dłużnika opatrzone są również pieczęciami i podpisami, zawierają sygnaturę akt komorniczych oraz wysyłane są listami poleconymi za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Zajęcie przedmiotów majątkowych dłużnika możliwe jest dopiero po przeprowadzeniu postępowania sądowego, uzyskaniu prawomocnego wyroku opatrzonego klauzulą wykonalności oraz wszczęciu postępowania egzekucyjnego przed komornikiem. Firma windykacyjna nie może samodzielnie rozpocząć takich działań. Windykatorzy nie mogą wysyłać pism mających na celu zastraszenie konsumentów, wywołanie w nich uczucia lęku oraz wywarcie presji psychicznej, bo jak się okazuje, jest to niezgodne z prawem.

JG
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
pietka
pietka 23.10.2016, 22:31
Firmy windykacyjne na każdym kroku okłamują: http://pamietnikwindykatora.pl… Sprawa kwalifikuje się moim zdaniem nie tylko do UOKiK ale po prostu do prokuratury gdyż to zakrawa raz, że na próbę wyłudzenia a dwa, bezprawnego straszenia. Jak jednak widać, są jeszcze ludzie którzy dają się nabrać na takie sztuczki. Gdyby w polskich szkołach przedmiotem obowiązkowym było prawo w praktycznym zakresie, to takie "firmy windykacyjne" nawet nie próbowałyby takich sztuczek. Niestety, w naszych szkołach zamiast prawa uczy się wielu niepotrzebnych rzeczy.

Pozostałe